Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Víte, co znamená vaše příjmení?

Víte, co znamená vaše příjmení?

Každý z nás má kromě křestního jména i příjmení. Tato druhá část pojmenování se rozšířila s rozvojem křesťanství, kdy lidé dávali svým dětem jména biblických postav a vznikla tak potřeba nějak od sebe rozlišit všechny ty Jany, Petry, Tomáše… , aby bylo každému jasné, o kterého konkrétního člověka se jedná.

A tak lidé začali svým spoluobčanům dávat ještě druhá jména, která je přesněji vystihovala. Příjmení se pak v rodové linii po otci dědila z generace na generaci. Tato druhá jména vystihovala člověka podle jeho práce, bydliště, povahových vlastností. Mnohá z nich nosí potomci prvních „pojmenovaných“ dodnes, ačkoli s pravým významem již nemají nic společného: Kovář, Polesný, Ponocný, Poslušný, Hodný, Budil, Růžička, Malý…

Kromě ryze českých příjmení se v průběhu času u nás začala rozšiřovat i příjmení německá, případně taková, která mají v němčině svůj základ. Nositelem takového příjmení byl patrně i můj dědeček z maminčiny strany, který genealogiese jmenoval Mildner. Jako malé mi připomínalo mýdlo a myslela jsem, že je to nějaká obdoba slova mydlář. Až když jsem ve škole došla k vyjmenovaným slovům po „m“ mi došlo, že Mildner bude něco úplně jiného. Později jsem zapátrala v německo-českém slovníku a zjistila, že mild znamená v němčině mírný, lahodný, laskavý, shovívavý… A byla jsem doma. Pravda také je, že dědeček byl skutečně takový, jak ho vystihovalo jeho příjmení. Patrně se v jeho rodě nedědilo jenom jméno, ale i povahové vlastnosti.

Větší práci jsem měla se svým vlastním příjmením – Zacharová. Tatínkův otec se narodil na Slovensku a dlouho jsem si myslela, že je to nějaké tradiční slovenské příjmení, protože v Čechách moc nositelů nemá. Pak jsem zjistila, že slovo zachar či spíše záchar má původ v hebrejštině a znamená muž. Určitě má souvislost s biblí a stvořením světa, ale zatím jsem se tomu nějak do hloubky nepokoušela proniknout. Možná, že až budu jednou v důchodu, najdu si čas a pustím se do sestavení genealogie našeho rodu a zjistím další zajímavé informace.

Mé vyvdané příjmení je Machálková. Tam není třeba nějak výrazněji pátrat. Prapředek mého manžela patrně něco, nebo něčím máchal.

Také se občas zamyslíte nad tím, co si s sebou nesete po svých předcích? Víte, co znamená vaše příjmení? A pokud ne, rádi byste to zjistili? Znáte, nebo máte nějaké hodně neobvyklé příjmení?  

Meryl


28.3.2011   Rubrika: Jména a jejich význam   |   Komentářů 64   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Víte, co znamená vaše příjmení?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-64
Juana
Juana - 28.3.2011 6:20

Rodné příjmení byla jedna z mnoha variant jména Jiří, mé vyvdané příjmení pochází z francouzského výrazu pro pekaře.

 
Madietta
Madietta - 28.3.2011 1:51

Moje původní příjmení bylo tak výmluvné, že jeho význam byl zjevný na první pohled. U vyvdaného příjmení to není tak zjevné, protože je původem polské, ale když člověk polštinu trochu zná, je to taky jednoduché.

 
zuzica
zuzica - 28.3.2011 1:41

no co znamena moje vobec netusim ale bolo byzaujmave to zistit smajlik - 58

 
Alice.
Alice. - 28.3.2011 0:26

Mé první příjmení v češtině neznamenalo nic, ale ve francouzštině a angličtině bylo spojené se sadařením, ovocnými stromy. Mé druhé příjmení má taky co do činění se stromy, pro změnu ve švédštině. A hodí se to na mě, stromy jsou mí přátelé a je mi s nima dobře. smajlik - 58

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-64
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 421872.
Archiv anket.