Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak máte vyřešené bydlení? Bojíme se hypotéky.

Jak máte vyřešené bydlení? Bojíme se hypotéky.

Líbí se mi, že je zde na magazínu prostor k tomu, aby se tu mohly čtenářky vypovídat a svěřit se svými problémy a vždy se tu najde dost těch, které jsou ochotné poradit a sdělit své osobní zkušenosti. Ráda bych této možnosti rovněž využila, protože zrovna s manželem řešíme dilema, zda si vzít nebo nevzít hypotéku. A nějak se v tom ztrácíme a bojíme se udělat rozhodný krok. Budu moc ráda, když mi napíšete, jak máte vyřešené bydlení vy a jaké jsou vaše osobní zkušenosti s bydlením v nájmu či se splácením hypotéky. Hned v úvodu bych se vám chtěla omluvit za  svou nepřítomnost v diskusi, na internet se dostanu až večer, přes den v zaměstnání nemám možnost.

Jsme mladá rodina, mně je 32 a manželovi 33 let. Máme dvě děti, před půl rokem mi skončila mateřská a nastoupila jsem do práce. Když dáme s manželem naše příjmy dohromady, je to celkem slušné, sice nic vyloženě závratného, ale dokážeme s tím bez nějakých větších problémů vyjít. Brzy nám bude končit stavební spoření, a tak uvažujeme, že bychom se odstěhovali z nájemního bytu, v němž bydlíme dosud, a pořídili si vlastní.

Začali jsme zjišťovat co a jak a z té záplavy a množství různých nabídek a informací jsme trochu zaskočení. Nedokážeme se v tom zorientovat. Největší obavu však máme z toho, abychom si tou hypotékou nějak „nenaběhli“. Vidina vlastního bydlení je sice velmi lákavá, ale zrovna nedávno u manžela v práci takhle přišla kolegyně o byt. Její manžel ztratil práci, nezvládali platit hypotéku a problém byl na světě.

Uvědomili jsme si, že to, že dneska se máme docela dobře, ještě neznamená, že to tak bude stále. Co když přijde nemoc, ztráta zaměstnání jednoho z nás, co potom? Nájemní byt, pokud ho finančně neutáhneme, se dá vždycky opustit a najít si něco levnějšího, co zvládneme. Ale splátky hypotéky vám na polovinu nikdo nesníží, když se dostanete do potíží.

jak máte vyřešené bydlení?Dělá nám to docela starosti, protože bychom neradi prošvihli dobu, kdy si ještě o hypotéku můžeme zažádat vzhledem k našemu věku. Až nám bude padesát, těžko nám ji někde dají.

 Jak jste své bydlení vyřešili vy? Máte hypotéku? A měli byste odvahu si ji v dnešní době vzít? Nás totiž docela dost štve, že každý měsíc házíme peníze vlastně nenávratně pryč, zatímco kdybychom měli hypotéku, platili bychom stejně, jako máme teď nájem, ale spláceli bychom tím svůj vlastní byt. Jenže je tam ten velký strašák v podobě katastrofálních situací, které mohou nastat.

Předem vám všem moc děkuji za vaše zkušenosti.

Julie


26.4.2012   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 85   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak máte vyřešené bydlení? Bojíme se hypotéky.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-76
Piafka
Piafka - 26.4.2012 13:09

chytrájakrádio: no, ať se na to díváš jakkoliv, rozhodně je byt v osobním vlastnictví i s hypotékou víc "vlastní" než bydlení v podnájmu. A s tím bydlením v nájmu a dáváním peněz bokem - peníze ztrácí hodnotu výrazně rychleji a obávám se, že ti na stáří tak velké přilepšení, jak si maluješ, nepřinesou. Naopak, pokud bys vlastnila víc nemovitostí, než jen tu k vlastnímu bydlení, tak pronájmem nemovitosti by sis ve stáří mohla přilepšovat celkem slušně.

 
rienok
rienok - 26.4.2012 13:02

ja som jednoznačne za hypotéku ... radšej budem postupne splácať niečo čo bude raz moje ako platiť tú istú sumu niekomu do vrecka a na staré kolená potom nemať nič. Ak si teraz vezmete hypotéku na 30 rokov tak vám to vyjde akurát do dôchodku smajlik - 57 ja keď si spomeniem tak sme pred 7rokmi brali hypoteku na cca € 66.500 t.j. asi 1.66 mil Kč... splátky + nájom + elektrin + plyn platíme 15.925,- Kč pričom pred tým, sme v prenajatom byte platili 21.050,- Kč ... a najlepšie na tom je, že s bankou sa dá dohodnúť na odložení, rozložení splátok a pod. alebo sa dá úver aj poistiť na stratu zamestnania a chorobu a tak. Je to síce trošku drahšie, ale ak máte takéto obavy tak pre váš kľud odporúčam. A ešte, v mojom okolí poznám dosť ľudí čo si na bývanie brali hypotéky a nikomu z nich byt banka len tak nevzala. Aby banka pristúpila k takému kroku musia tomu predchádzať mesiace nesplácania a takzvaná "pštrosia" politika. A naozaj, na staré kolená sa nebudete musieť báť kam sa podejete.

 
kareta
kareta - 26.4.2012 12:52

Kassy: nebudu ti brát iluze.. Možná jsem omylem reagovala na tebe a mělo to být na někoho jiného, obecně ale reaguju na horlivé zastánce zadlužení. Je to pitomost. Pokud neinvestuješ do něčeho, co má návratnost 8 let, je to ztrátovej podnik. Nemovitost bych kupovala leda za hotové a úvěr tak maximálně na 1/3 částky. Toť můj názor.
Btw- ceny nemovitostí poslední dobou klesají. Konkrétně mi by se nidky náklady, které jsem do domu dala při prodeji nezaplatily, přesto do domu investujeme. Na DOMOV se nekouká jako na INVESTICI. Je to srdeční záležitost.

 
Viv :o)
Viv :o) - 26.4.2012 12:51

Na to "kdybych nemel na splatky, tak byt prodam a zustane mi na mensi" tak na to fakt bacha. V posledni dobe se objevuji pripady, kdy lide nemaji na hypoteku, byt se prodava, poplati se prvni posledni a jeste muze zbyt mensi dluh bance, ktery stejne musite splatit... ono nic neni tak ruzove jak to banky predkladaji... takze v momente, kdy nemate na splatku nebo uhradu najmu (je to jedno, proste jste bez penez), na te ulici se muzete ocitnout tak jako tak... smajlik - 71

 
Verera
Verera - 26.4.2012 12:48

chytrájakrádio: na úvěr ze stavebka jsou ručitelé, ne zástavní právo? Nebo možná může být i to, ale ne nezbytne, ne? Když nesplácí dlužník, jdou na ručitele.

 
Kenny
Kenny - 26.4.2012 12:48

chytrájakrádio: nevím, jestli je to tak všeobecně, ale například já jsem měla úvěr na bydlení ze stavebka a zástavní právo jsem od banky neměla. Ručila jsem rodinou, ručiteli se stabilními příjmy, nic víc po mě nechtěli. Myslím, že to není automatické, že se ručí tou nemovitostí, kterou financuješ.

Ale ono je to jedno, jestli někdo neplatí dluhy (splátky), tak pokud to nechá dojít až k exekutorovi a neřeší to dřív - což se dá, taky jsem se ve splácení dostala kvůli dlouhodobé nemoci do krize, tak jsem si hned vyjednala odklad splátek a jejich snížení na přechodnou dobu. Stálo mě to sice hodně běhání, potvrzení, vyřizování a přesvědčování, ale šlo to - tak ti prodají byt v dražbě, i když ho máš napsaný jen na sebe. Prodají ti dokonce i ledničku, na kterou sis žádnou hypo nebralasmajlik - 16

Nechci ale rozhodně nikoho přesvědčovat. Čím víc lidí bude bydlet v nájmu, tím větší mám šanci, že budou platit MNĚ smajlik - 77smajlik - 68

 
Verera
Verera - 26.4.2012 12:45

Ona ta hypotéka je vlastně spoření, protože ve výsledku má člověk nějaký majetek, který se sice musí prodat, pokud z toho má člověk žít, ale jestliže potřebuje třeba nějaký penzion pro seniory, může s tím počítat. Při placení nájmu nemá nic.

 
ax
ax - 26.4.2012 12:40

Já jsem pro hypotéku. Pokud vaše příjmy dosahují na její získání a nemáte potřebu se každý rok stěhovat, příjde mi nájem nevýhodný. Platit musíte jak nájem, tak hypotéku. Když nebudete mít prachy, vyhodí vás jak z nájmu, tak z vlastního. A když všecko bude v pořádku, za dvacet let bude byt váš, což by nájemní byt nebyl nikdy.

Prodat byt je sice náročnější než jen opustit pronájem, ale jde to i s hypotékou.

Vlastně (samozřejmě, pokud to fin. situace umožňuje) si ani nedokážu představit, že bych měla žít dvacet let v pronájmu, kde nemůžu např. provádět žádné stavební úpravy.

 
Verera
Verera - 26.4.2012 12:37

chytrájakrádio: Co je tak směšného na pouze zástavním právu? Pokud člověk splácí, podle smlouvy, banka nemůže do vlastnického práva jakkoli zasahovat. A i když nesplácí, tak nemusí nutně přijít o byt, pokud získá peníze na splacení jinde. Pokud se na to člověk vykašle, tak se použije zástava, s tím ale musí každý počítat. Ale i tak by měl dostat zbytek pozaplacení dluhu, i když se tam přičtou různé poplatky, prodej je asi nevýhodný apod.

 
Kenny
Kenny - 26.4.2012 12:31

Ještě k tomu "jsem volný jako pták a můžu se kdykoliv odstěhovat" nebo k tomutéž "když nebudu mít na nájem, tak si najdu levnější". To samozřejmě ano, ale když pominu to, že bude existoivat nějaká hranice, pod kterou už neseženete levnějšího nic, tak každé stěhování stojí poměrně hodně peněz, to jde až do desetitisíců. Takže když se to dělá často a připočítá se to k těm nákladům za nájem, tak báječně výhodné se mi to moc nezdá smajlik - 55

 
Kadla
Kadla - 26.4.2012 12:28

chytrájakrádio: Jo, kdyby šlo šetřit, tak to jo. Ale já jsem v nájemním bytě platila 12.000 měsíčně a teď za hypotéku platím taky 12.000 měsíčně. Je to maximum, co můžu měsíčně splácet... Takže i kdybych byla v nájemním bytě, tak neušetřím ani korunu a na starý kolena mě odtamtud vylejou, protože nebudu mít na nájem (nedávno mi známý ířkal, že už po něm v nájemním bytě chtějí 18.000 měsíčně a musí se stěhovat, protože na to nemá..). Čili pořád mi přijde varianta, že si splácím něco svého (přičemž dluh ubývá a hodnota nemovitosti zůstává) lepší... Možná, že jinde, než v Praze a okolí je ten poměr nájemného v nájemním bytě a hypotéky jiný. Ale tady bych neměla šanci ušetřit ani korunu.

 
chytrájakrádio
chytrájakrádio - 26.4.2012 12:27

Kassy: a na úvěr ze stavebka nemá banka zástavní právo? z hlediska člověka-žadatele je to přeci jedno - pokud nebude splácet, o bydlení přijde. jinak paní z článku píše taky o stavebním spoření, takže hrušky a jablka zase tak moc nepletu.

zástavní právo je dost podstatná věc, není to jen jeden řádek v katastru. když ti prodám byt s tím, že mi to budeš splácet a já na to budu mít zástavní právo, tak mi prosím netvrd, že máš VLASTNÍ BYDLENÍ.

 
Kassy
Kassy - 26.4.2012 12:23

chytrájakrádio: "Jinak moje kamarádka si brala hypotéku v roce 2005 na 900 tisíc na 30 let (úvěr ze stavebního spoření)" Pleteš jabka a hrušky. Má teda hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? To je úplně něco jiného. Úvěry ze stavebka mívají obecně vyšší úroky, ale zase na druhou stranu mají jiné výhody, třeba možnost kdykoliv nárazově poslat větší splátku nebo dokonce předčasně splatit bez sankcí jako jsou u hypoték. A ano "pouze" zástavní právo, protože to je jaksi o dost míň než vlastnické.

 
Verera
Verera - 26.4.2012 12:23

kareta: Tak to asi jak kde. Tady po okolí nový byt 1+kk 1,6-2 miliony, chceš mi tvrdit, že starý seženu za 800 tisíc až milion? To ani náhodou, sháněli jsme hodně pro tchyni a ať starý nebo nový, všechno to vyšlo nastejno, možná, že v ty staré byly maličko větší, ale 4 m2 zse nemůžou hrát takovou roli v ceně.

Stejně tak nájem- momentálně platíme na ten byt nájem, energie + splátka hypotéky 9500 měsíčně, za tu cenu se tu nabízejí stejné byty k pronájmu.

Je možné, že v menších městech nebo někde v Severních Čechách je situace odlišná, já jsem psala jen o tom co je po okolí.

 
chytrájakrádio
chytrájakrádio - 26.4.2012 12:19

Kadla: pořád mi přijde lepší bydlet v nájmu a souběžně si někde výhodně a dlouhodobě spořit na stáří, až příjmy poklesnou - kdo v dnešní době spoléhá jen na státní důchod je blázen.
Jinak moje kamarádka si brala hypotéku v roce 2005 na 900 tisíc na 30 let (úvěr ze stavebního spoření). je zdravotní sestra, takže chtěla nízkou splátku na co nejdelší dobu. za těch 30 let bance splatí dohromady 1,6 milionu. Ale jiní lidé to mají asi jinak, to máš pravdu, zase tolik se v tom neorientuju.

Kassy: "pouze" zástavní právo? smajlik - 34

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-76
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.