Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Potřebovala bych slyšet názor někoho nezúčastněného na mou situaci a na problém, který mne trápí. Syn, snacha a dokonce i manžel se na mne totiž dívají skrz prsty a nechápou můj postoj k našim vnoučatům – nevlastní vnouček a vlastní vnučka.

Syn se před čtyřmi lety oženil se svobodnou matkou, která měla tehdy dvouletého syna. Dnes je mu šest. Otevřeně přiznávám, že dvakrát nadšená jsem z toho nebyla, ale respektovala jsem jeho volbu. Snacha můj postoj vycítila, takže naše vztahy nebyly nijak vřelé. Ale zároveň ani nějak vyhrocené. Občas přišli všichni v neděli na oběd, na rodinné oslavy a podobně a jinak jsme se moc nevídali.

Změna nastala ve chvíli, kdy se mladým narodila holčička, naše první vnouče. To bylo rok po svatbě, malé jsou teď tři roky. Prakticky hned od jejího narození cítím od snachy velkou odtažitost. Samozřejmě si chci vnučku užít, tak jsem se snažila naše vzájemné návštěvy trochu zintenzivnit. Ovšem bez odezvy. Často jsem si připadala jako žebrák. Nikdy mi například nepůjčila ven kočárek s malou, abych se s ní mohla chvíli projít. Když jsem o to projevila zájem, řekla, že půjde s námi a samozřejmě vzala i svého synka. Jenže to pro mne už nebylo „ono“. Sice jsem si vezla kočárek, ale připadala jsem si jako nesvéprávná babka, která musí být pod dozorem. Stejné to bylo v podstatě s čímkoli jiným, co se malé týkalo. Když jsem ji jako miminko chovala, úplně jsem na snaše viděla, jak z toho roste, jak je nervózní a vždycky mi jí po chvilce sebrala.

Situace se změnila k lepšímu až před půl rokem, hlavně z důvodu, že snaše už asi začalo z té mateřské trochu „hrabat“ a chtěla si občas někam vyjít. Takže jsem se najednou jako hlídací babička hodila, když šli malí do kina nebo za nějakou jinou zábavou. Teď dokonce přišli i s tím, že by k nám děti občas dali na celý víkend. Jenže s tím já mám problém. Samozřejmě, že vnučku bych si vzala strašně ráda, ale jenom ji. Syn snachy není náš vnuk, navíc tím, jak byla snacha dlouho dost odtažitá, nebyl ani prostor, abychom si s ním vybudovali nějaký vztah. Já ho prostě vnímám jako cizí dítě.  Nemůžu si pomoct.

Můj muž to má jinak, ten si s klukem rozumí, když přijdou, tak se mu věnuje, ale mně ten malý prostě nic neříká. Jsem na něj hodná, to ano, ale někde uvnitř cítím, že ten vztah je prostě jiný, než jaký mám k vnučce. Když jsem ale řekla, že si na víkend vezmeme jen malou, tak se na mě všichni sesypali jako na nějakou hyenu. Snacha mi doslova řekla, že buď obě děti nebo žádné, syn stojí za ní a na jejich stranu se přidal i manžel, který mi řekl, že jsem divná a že má srdce z kamene. Ten malý za to prý nemůže, navíc svého biologického otce ani nezná a našemu synovi říká táto. Prý bych se s tím měla hodně rychle srovnat, nebo pokazím naše rodinné vztahy.

A tak s tím sama v sobě bojuju. Možná mají pravdu a měla bych se nad to povznést a toho malého přijmout jako by byl náš. Já jenom nevím, jak na to. Jak pro něj v mém srdci vyhradit stejné místo, jako pro vlastní vnučku. Stydím se za své pocity, i za to, že když dětem něco kupujeme, tak se samozřejmě snažíme dát jim nastejno a mě pokaždé napadne, že o to, co cpeme do cizího dítěte, šidíme vlastní.

Chtěla bych se zeptat vás, které jste třeba v podobné situaci. Jaký je váš vztah k nevlastním vnoučatům? Milujete je stejně a bezvýhradně jako ty vlastní? Jsou mé pocity špatné, nebo naopak přirozené a pochopitelné? Jak se mám naučit (a dá se to vůbec?) milovat cizí dítě?

Alena


4.1.2016   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 78   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
kubikm
kubikm - 5.1.2016 16:30

mám jednu poznámku
asi nemůže mít člověk všechny úplně stejně rád, to záleží i na tom druhém subjektu, jak reaguje, co vysílá...
ale dělit někoho podle krve a jiných podobných kriterií je nesmysl
mimochodem, v době, kdy ještě nebyla rozšířená antikoncepce vyšla statistika, že 40% lidí má ve skutečnosti jiného tatínka...
tak se jen tiše směju do dlaní, když jeden náš známý je nejvíc hrdý na 2. dceru - a já vím, že kámoška hrozně bojovala o interupci, tehdy jen před komisí, protože věděla, že otěhotněla mimo manželství a s naprosto jiným typem, než je manžel...

 
lippia
lippia - 5.1.2016 12:54

batum: není vymyšlený, byla jsem protěžované dítě babičkou ze strany otce, jaký vztah mám s "babičkou" dnes, by bylo na román. A zároveň jsem tou "druhou" snachou co má ty "nevlastní" vnoučata a to i přesto, že jsou vlastní.
Jen chci říct, že osudy lidí jsou si podobné a ubohost stále vládne.
Původně jsem už včera napsala paní i svůj názor, ale není jiný, než všechny, které tady zazněly. Těší mě skutečnost, že je tady spousta lidí s otevřeným srdcem a civilizovaným pohledem na věc.smajlik - 61

 
batum
batum - 5.1.2016 12:19

To snad ani není možnýsmajlik - 36.....je to článek vymyšlenýsmajlik - 21

 
batum
batum - 5.1.2016 12:17

To je nářezsmajlik - 76Aleno, stáhni krovky a otevři své srdce, dokud je čas.Jsem ráda,že jsi to sem napsala a mohla jsem si přečíst i názory děvčat.Mám něco podobného,ale ty, máš štěstí na snachu, to já né.
Její dítě, jak říkáš "cizí" máme rádi,neděláme rozdíly, ale ona-synovi hoši nemá ráda,stále na nich něco vidí a neumíš si představit, jak to bolí,když to vidíme a to má syn hoši jen jednou na víkend a jejiho syna stále. Hlídáme,když je potřeba,nás si taky neváží,ale moc,moc to bolí.
Alenosmajlik - 36 vzpamatuj se dokud je čas.

 
kubikm
kubikm - 5.1.2016 11:26

magatao: přesně

 
sharon
sharon - 5.1.2016 10:42

magatao: dobře jsi to napsala.....smajlik - 47

 
magatao
magatao - 5.1.2016 10:23

Mě vůbec zarazilo to prohlášení "cpeme do cizího". Dost přispívám na cizí lidi, cizí zvířata, dotuju útulky, podporuju růzé stacionáře, charity, nadace, kupuju dárky dětem svých kamarádů nebo jsem už dala i někomu úplně cizímu na ulici něco jen tak. Kdybych to nedělala, asi bych měla na nové auto. Jenže já to dělám proto, že mě baví dělat těm druhým radost. A vůbec u toho neřeším, jestli je ten člověk "vlastní" nebo "cizí".

Ten chlapeček se s tím vyrovná. To (jsme) zažili mnozí, že jsme pro někoho z "vlastních"smajlik - 42,byli něco méně. Ani rodiče to kolikrát nedokážou vybalancovat. Jeho rodiče jsou fajn, takže mu to vynahradí a z něho vyroste taky fajn chlap. Ale ty pro něj budeš cizí. A budeš to ty, kdo za pár let může potřebovat pomoc druhých. Nemusí ti nikdo z nich zbýt. Dala jsi najevo, že ostatní miluješ "za něco". Každému může dojít, že se může karta obrátit proti nim a najednou to budou oni, kdo tobě ujídají z tvého koláče. Vykašli se na to kdo je kdo. Měj ráda všechny kolem sebe a neřeš nějaký původ. Nakonec, v životě to často bývá tak, že nejvíc pomohou právě ti "cizí".

 
PEGG
PEGG - 5.1.2016 7:26

Bohužel znám rodinu, kde si vzali holčičku, protože vlastní mít nemohli. Ale bylo to tak, že je k tomu kroku vlastně dohnala rodina. Přece nemůžete být bez dítětesmajlik - 55 pán chtěl moc, ale paní se do toho moc nechtělo. Nakonec podlehla nátlaku jeho i celé širé rodiny. Holčině už je 16, táta ji miluje, máma nesmajlik - 17 Nemá pro ni vlídné slovo, to je velmi smutné. Tenhle hoch má milující rodiče a bez "babičky" se obejde.

 
rychlonožka
rychlonožka - 5.1.2016 7:09

ždý její pokrok. Paní Aleno, ty pokroky jsou malé, to mi věřte. To jsou lidi, paní Aleno, pro cizí dítě dávají do pozadí krev svojí krve...no chápete to?

 
rychlonožka
rychlonožka - 5.1.2016 7:08

Paní Aleno, soudit Vás nemůžu, nevím, jak bych se chovala já. Myslím, že i u dvou vlastních dětí či vnoučat se lehko stane, že má člověk nestejně blízko k nim oběma kvůli něčemu - třeba i podobě do druhého příbuzenstva nebo povaze či školním výsledkům. Jsme jen lidi. Kdybyste si svoje pocity nechala pro sebe, bylo by to pro vás všechny snazší. Vaše snacha je rozumnější než Vy, když říká, obě nebo nic. Ví totiž, že jednou by to mělo dopad na vztah těch dvou sourozenců a to jako máma nemůže připustit. Promiňte mi tu formulaci, ale my babičky tu jednou nebudeme. A pokud rozvrtáme vztahy mladých rodin upřednostňováním jejich určitých členů před těmi dalšími, umíte si představit, jakou paseku to pak nadělá ve vztazích? Vím, o čem mluvím. My byli vlastní sourozenci, ovšem já byla jen holka, smůla. Dobrá na práci a abych byla doma. Bratr si dělal, co chtěl a doma nic nemusel. Zajímavé - zatímco já si v životních problémech musela poradit vždycky sama, on, jeho žena a jeho děti - očekávaná to vnoučata - měly vždycky hlídače, chápavé uši a jakoukoli pomoc vždycky po ruce. Mé děti byly opomíjené jako já. Dneska už těm vztahům trošku rozumím. Mě hodně hlídali babička s dědou odmalinka, pro mé rodiče to bylo pohodlné řešení, synka si už nechali pro své potěšení doma. Byla jsem strčena k prarodičům, kde jsem víceméně bydlela. Naši by si nikdy nepřipustili, že něco dělají nespravedlivě. Pro svou čtyřčlennou rodinu jsem například dostala přece stejný peníz na Vánoce, jako mladší bratr pro sebe, no tak co...že. Jinak Vám paní Aleno řeknu, že znám lidi, co jim syn přivedl paní s holčičkou a po třech letech si spolu pořídili holčičku ještě jednu. A teď našpicujte uši: ti lidé se za to stydí, ale připustili, že milují víc tu první. Má totiž handicap a potřebuje zvláštní péči. Oni se za to stydí, říkají, nemůžeme si pomoct, ale my si na ni tak zvykli a ona nás potřebuje víc....Zvláštní, že...Zatímco druhá babička - matka matky - miluje až tu druhou a dává to najevo. Hraje si sní, zatímco ta druhá odstrčená na to kouká...no, ona ji bere jako méněcennou, tak co by do ní investovala čas...Zatímco rodiče a prarodiče ze strany mladého táty, co se "dal na cizí holku", jsou nadšení, když se té starší můžou věnovat. protože je prostě potřebuje a vidí ka&#

 
orinka
orinka - 5.1.2016 7:05

isida: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 25

 
isida
isida - 4.1.2016 23:11

Dekuji vam vsem, ze jste vyjadrily svuj nesouhlas s Aleninym postojem. Pisu z pozice odstrceneho ditete vyrustajiciho vedle protezovane sestry, a to protezovane takovym zpusobem, ze si toho vsimali I cizi lide, kteri nasi rodinu vubec neznali. Prala bych vam, Aleno, abyste aspon par hodin byla v kuzi vaseho nevlastniho vnuka, toho 'ciziho kluka, do ktereho cpete veci na ukor vasi vlastni vnucky'. Pak byste vedela, jak to boli, kdyz vite, ze pro nekoho nejste dost dobra. Musite byt studena, necitliva a sobecka zenska, protoze myslite jen na sebe. Svym vrtanim nakonec rozestvete celou rodinu. V clanku neni ani slovo o tom, ze by se snacha o deti a manzela nestarala, takze podle vseho je to slusna zena, ktera mela proste smulu na prvniho partnera. Jeji syn, bratr vasi vnucky, za nic nemuze. V clanku take neni ani slovo o tom, ze je to nevychovany, rozmazleny fakan, ale hodny chlapec. Musi byt vdecny svemu dedeckovi, ze ho ma rad, jen tak, a nic za to nechce. Byt vasi snachou,, okamzite s vami prerusim veskery konakt, a deti bych k vam nedavala vubec. Deda by se s nimi potkaval u me doma. Abyste nakonec se svym sobectvim nezustala sama, a jak uz tady nekdo napsal, aby ten CIZI kluk nebyl nakonec jediny, kdo se o vas postara. Nezmenite se, protoze se zmenit nechcete. Uz jen ten styl, kterym snachu a chlapce popisujete, je plny odporu k nim. Snacha vi moc dobre, ze ji od zacatku nemate rada, ale vozit se po malem klukovi, na to uz teda musi byt zaludek... Asi vazne nemate zadne poradne starosti, kdyz mate cas hrabat se v techto vecech.

 
Jaguška
Jaguška - 4.1.2016 22:02

Aleno, jste baba princmetálová a ještě to roztubujete do světa. Mám několik kamarádek, co mají nevlastní vnoučata a chovají se k nim jako k vlastním, žádná s tím problém nemá.

 
mam-ča
mam-ča - 4.1.2016 20:16

a....: 4.1.2016 19:30
Neurážej to užitečné dobytče ! smajlik - 76
Dokonce i hyeny se k mláďatům chovají velmi laskavě a zodpovědně.
To mezi lidmi se občas vyskytne nějaký "nepodarok", jak říkají bratia Slováci.

 
Anahir
Anahir - 4.1.2016 20:05

Nevěřím už, že by snacha změnila názor. Velmi jsi ublížila tomu malému chlapci a to žádná normální matka nepřenese. Teď si skliď, co sis zasela.
Láska se nedá vynutit. Ale slušné a laskavé jednání by měla být samozřejmost.
Jsi strašný sobec. Jen ty ty ty a tvoje pocity a tvoje krev a podobné hovadiny. Vozíš se po malém dítěti a není ti to ani blbé. Ne nestydíš se, jen lžeš, protože ty ani nehledáš řešení. Ty jen hledáš způsoby jak se zbavit malého bezbranného dítěte. Umíš jen odmítat co ti nejde pod rypák.
A tady jen čekáš že se najde někdo, kdo tě ujistí o tvém zvráceném postoji. nic víc.
To dítě co ti tak hrozně vadí, ti nic neudělalo. Pochází ze stejné matky jako vnučka. Tedy ti nejde pod nos ani ta matka. Jak je možné že vnučka?

Dítě bych ti nepůjčila ani nedala pochovat. Jsi člověk co odkopne malé dítě ven z rodiny pro vlastní uspokojení.
Jsi zlý člověk a je mi z tebe špatně.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.