Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Potřebovala bych slyšet názor někoho nezúčastněného na mou situaci a na problém, který mne trápí. Syn, snacha a dokonce i manžel se na mne totiž dívají skrz prsty a nechápou můj postoj k našim vnoučatům – nevlastní vnouček a vlastní vnučka.

Syn se před čtyřmi lety oženil se svobodnou matkou, která měla tehdy dvouletého syna. Dnes je mu šest. Otevřeně přiznávám, že dvakrát nadšená jsem z toho nebyla, ale respektovala jsem jeho volbu. Snacha můj postoj vycítila, takže naše vztahy nebyly nijak vřelé. Ale zároveň ani nějak vyhrocené. Občas přišli všichni v neděli na oběd, na rodinné oslavy a podobně a jinak jsme se moc nevídali.

Změna nastala ve chvíli, kdy se mladým narodila holčička, naše první vnouče. To bylo rok po svatbě, malé jsou teď tři roky. Prakticky hned od jejího narození cítím od snachy velkou odtažitost. Samozřejmě si chci vnučku užít, tak jsem se snažila naše vzájemné návštěvy trochu zintenzivnit. Ovšem bez odezvy. Často jsem si připadala jako žebrák. Nikdy mi například nepůjčila ven kočárek s malou, abych se s ní mohla chvíli projít. Když jsem o to projevila zájem, řekla, že půjde s námi a samozřejmě vzala i svého synka. Jenže to pro mne už nebylo „ono“. Sice jsem si vezla kočárek, ale připadala jsem si jako nesvéprávná babka, která musí být pod dozorem. Stejné to bylo v podstatě s čímkoli jiným, co se malé týkalo. Když jsem ji jako miminko chovala, úplně jsem na snaše viděla, jak z toho roste, jak je nervózní a vždycky mi jí po chvilce sebrala.

Situace se změnila k lepšímu až před půl rokem, hlavně z důvodu, že snaše už asi začalo z té mateřské trochu „hrabat“ a chtěla si občas někam vyjít. Takže jsem se najednou jako hlídací babička hodila, když šli malí do kina nebo za nějakou jinou zábavou. Teď dokonce přišli i s tím, že by k nám děti občas dali na celý víkend. Jenže s tím já mám problém. Samozřejmě, že vnučku bych si vzala strašně ráda, ale jenom ji. Syn snachy není náš vnuk, navíc tím, jak byla snacha dlouho dost odtažitá, nebyl ani prostor, abychom si s ním vybudovali nějaký vztah. Já ho prostě vnímám jako cizí dítě.  Nemůžu si pomoct.

Můj muž to má jinak, ten si s klukem rozumí, když přijdou, tak se mu věnuje, ale mně ten malý prostě nic neříká. Jsem na něj hodná, to ano, ale někde uvnitř cítím, že ten vztah je prostě jiný, než jaký mám k vnučce. Když jsem ale řekla, že si na víkend vezmeme jen malou, tak se na mě všichni sesypali jako na nějakou hyenu. Snacha mi doslova řekla, že buď obě děti nebo žádné, syn stojí za ní a na jejich stranu se přidal i manžel, který mi řekl, že jsem divná a že má srdce z kamene. Ten malý za to prý nemůže, navíc svého biologického otce ani nezná a našemu synovi říká táto. Prý bych se s tím měla hodně rychle srovnat, nebo pokazím naše rodinné vztahy.

A tak s tím sama v sobě bojuju. Možná mají pravdu a měla bych se nad to povznést a toho malého přijmout jako by byl náš. Já jenom nevím, jak na to. Jak pro něj v mém srdci vyhradit stejné místo, jako pro vlastní vnučku. Stydím se za své pocity, i za to, že když dětem něco kupujeme, tak se samozřejmě snažíme dát jim nastejno a mě pokaždé napadne, že o to, co cpeme do cizího dítěte, šidíme vlastní.

Chtěla bych se zeptat vás, které jste třeba v podobné situaci. Jaký je váš vztah k nevlastním vnoučatům? Milujete je stejně a bezvýhradně jako ty vlastní? Jsou mé pocity špatné, nebo naopak přirozené a pochopitelné? Jak se mám naučit (a dá se to vůbec?) milovat cizí dítě?

Alena


4.1.2016   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 78   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
tetička
tetička - 4.1.2016 12:37

Když to chceš slyšet tak ano jsi hyena, hyena, hyena, hyena, hyena.
Je mě z tebe zle. Jak může někdo takový existovat mě hlava nebere.

 
Verera
Verera - 4.1.2016 12:01

No nazdar. Od toho máme rozum, aby bojoval s pocity, které sice přijdou samy, ale o kterých tušíme, že nejsou až tak v pořádku.

Je pravděpodobné, že s klukem nemáte žádný vztah, když jste se v podstatě nestýkali, ale to se dá změnit, jen musí být snaha. Moc tomu nerozumím, protože když byly děti malé, stýkali jsme se s rodinami s dětmi a klidně vzal někdo kočárek se svým dítětem, za ruku cizí a šlo se na procházku. A když se kupovalo něco na zub, tak pro všechny. Takže vy se k tomu klukovi, který patří do rodiny, chováte hůř než k cizímu.

A ač se to nezdá, nejvíc tím ubližujete své vnučce, protože bude mít naprosto pokřivený názor na svět a zkazí si vztah s bráchou. Vůbec se nedivím, že ji snacha nechce půjčovat.

Dá se to napravit, jen chtít. Pro začátek se chovat k oběma dětem stejně, když už nebrat kluka jako vlastního, tak jako cizího, syna kamarádky, ne na něj přenášet nevraživost ke snaše.

Je možné, že si vás kluk získá a pak se sama budete divit, co jste to měla za divné myšlenky.

 
PEGG
PEGG - 4.1.2016 11:52

Já mám ráda všechny děti a vetšinou jsem schopná oblíbit si i úplně cizí děti. Takže si to neumím představit, že bych dělala rozdíly.
Ale i ta vaše vnučka je pro vás napůl cizí dítě, stejně jako ten hošík. Je to dítě i vaší snachy, nejen syna. Mám pocit, že jste za svou nepřijala ani snachu, že to je pro vás pořád cizí člověk. To dítě za nic nemůže, nemůže si vybrat, kde a s kým bude žít. Nemusíte ho milovat, ale chovejte se jako dospělá. Ten hoch brzo vycítí, že vám není pochuti. Svým přístupem naděláte víc zla než užitku. Ty děti jsou sourozenci! Jednou budou na světě sami, nejbližší příbuzní a měli k sobě mít blízko. Ale vy můžete svým chování zapříčinit, že si holčička bude připadat, že je něco víc než hoch, což přece není pravda.
Každá akce způsobí reakci a co si půjčíme, to se nám vrátí!

 
Arna
Arna - 4.1.2016 11:35

catcat: ...a možná i o manžela

 
catcat
catcat - 4.1.2016 11:29

ano, s tímto přístupem přijdeš o syna a jeho rodinusmajlik - 48

 
mam-ča
mam-ča - 4.1.2016 11:06

"...když dětem něco kupujeme, tak se samozřejmě snažíme dát jim nastejno a mě pokaždé napadne, že o to, co cpeme do cizího dítěte, šidíme vlastní."smajlik - 76
Tak to je pecka dne ! Alena by z vnučky vychovala stejného sobce, jako je sama. Ještě že syn i snacha mají rozum a ty děti jim nepůjčují !

 
mam-ča
mam-ča - 4.1.2016 10:59

Průšvih nastal zřejmě už v době, kdy si Alenin syn vzal za ženu "svobodnou matku". Alena si nejspíš pro svého syna-jedináčka představovala "něco lepšího", nějakou krásnou pohádkovou bytost, s tituly před i za jménem a nejmíň půlkou království k tomu.
A tumáš čerte kropáč ! Syn si vzal děvče s dítětem, které je nejspíš chudé jak kostelní myš, když ani otec dítěte se k němu nehlásí, a možná ani neplatí.
To musí být pro takovou matku "ukázkového synáčka" pěkná ťafka !
Syn naštěstí asi zdědil dobrou povahu a rozum po svém otci, a mezi dětmi "moje-tvoje" rozdíly nedělá. Zatím. Pochopitelně, až jednou dojde na případné dědictví, rozdíly vyplavou na povrch. Je fajn, že druhé dítě je holčička, takže nedojde k nemístnému srovnávání dětí.
Já být na místě Aleniny snachy, tak tchýni děti taky nepůjčuju. Mohla by mezi ně zanést nevraživost a nenávist, které zatím nejsou schopné.
Je to škoda pro obě rodiny, protože děti budou ochuzeny o vztahy s prarodiči, a občasné pohlídání, třeba v době prázdnin, by se taky hodilo.
Ale nevraživost už byla zaseta, a teď už je těžko něco měnit, zvlášť, když Alena nic měnit nehodlá. Ona chce jenom svojí vnučku ("svojí krev") a co chce zbytek rodiny, je jí fuk.
A pak napíše na ženský magazín "srdcerváč" a čeká souhlasné přitakávání typu, že "krev přece není voda".smajlik - 42

 
sharon
sharon - 4.1.2016 10:33

Arna: Almega: smajlik - 47

 
Almega
Almega - 4.1.2016 10:30

Alena je divná.Kecy o vlastní krvi - to má z nějakých laciných románů vyčteno?? Že se jí nezdála snacha,dá se pochopit,ale nevražit na malé,tříleté dítě ? Nyní jen paní sklízí ovoce své hlouposti a omezenosti.Já být snachou,tak najust jí malou nepůjčím,ať se třeba po......!!! Miladě nezbyde,než aby se po vzoru starého Homolky hodně ponížila,klekla na kolena, a prosila o odpuštění!!! Chce to hodně slz,bušení se do hlavy a dlouhou litanii... Pak možná snachu obměkčí,že jí děti půjčí a Milada se bude k oběma stejně!! chovat,kdyby ne,tak by je neviděla - no asi tak 100 let.

 
Arna
Arna - 4.1.2016 10:23

Aleno, ty nemáš ráda lidi, ty máš ráda jen sebe a svou krev.
Docela vidím jak neposkytneš pomoc cizímu, protože se tě to netýká.
Zažila jsem tuto situaci, druhá tchýně brala jen "své" vnouče, bylo mi hrozně. A jak asi bylo mému synovi, to si ani nedovedu představit.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 4.1.2016 10:11

Aleno, pokud to je skutecny pribeh, tak je videt, ze sama se sebou bojujes a vis, ze by jsi mela byt jina, jen asi nevis jak na to a kde zacit. Mozna, ze jiz na zacatku vztahu tveho syna s pritelkyni nastala chyba. Mozna ze zacatku tajil, ze na pritelkyne prcka a pak to na tebe vybalili tvrde a to te postavilo tam kde dnes jsi. Verim, ze pokud by dvou lety kluk projevil - mel prilezitost se snazit o komunikaci s tebou, ziskal by si te lepe jak sestilety, ktery uz mozna doma slysi debaty rodicu, ze babicka dela rozdily. Nikdy nejsme na chyby samy, jen ty bariery, ktere postavime spatne odstranujeme. Zajdi se snachou na smajlik - 51, na neutralni pudu, tam ji rekni co te trapi a jak by jste to mohly postupne napravit. Necekej, ze bude hned jasat, mate to narusene jiz dlouho a tak pokud se budete snazit, nebude to hned.


Jeste bych jen napsala, mit rad vyzenene ci vyvdane dite je pekne. Ty vztahy vsak nemusi trvat dlouho a pokud se pak jedna ze stran rozhodne decko adoptovat, tak ziska vsechna prava k dedeni. To pak v pripade rozvodu a dedeni nastavaji pekne komplikace. Ono takove detatko neni vzdy v dospelosti andilek a to potom je dalsi boj. To je jen co se clovek dozvi z okoli jak kdo dopadl. Vim, mema se myslet cerne, ale kdyz slysite a vidite co se deje.

 
tornado-lou
tornado-lou - 4.1.2016 9:16

sharon: no divím:-) je to blbý, ale běžný :-(

 
sharon
sharon - 4.1.2016 9:08

tornado-lou: já se divím že ty se nám divíš ....smajlik - 68 ona je to reakce na daný článek
....jinak máš pravdu......tchyně také dělala velké rozdíly mezi mým mužem a jeho sestrou ...a ve všem...!!!!!

 
Moirain
Moirain - 4.1.2016 9:07

Vaše snacha má štěstí, že její muž není po vás. Protože za ní stojí. Co na tom, že to není jeho biologický syn? Je to syn ženy, kterou miluje. Tečka. Je to malé dítě, které nemůže za to, že první vztah snachy se prostě nepovedl. Tečka.
Nemusíte kluka milovat, ale ignorovat ho a dávat ultimáta, že si vezmete na víkend jen "vlastní krev", to je hnus fialovej.
Já mám přítele, který má syna, sice ne ve vlastní péči, ale má ho. Moje mamka je naštěstí příčetná a dojde-li na to, že jí přítele i jeho syna jednou představím, tak ho bude brát jako vlastního vnuka. Protože to je normální.

 
tornado-lou
tornado-lou - 4.1.2016 9:05

Já se zase divím, že se divíte. najde se dost a dost lidí, kteří dělají rozdíly i mezi vlastními vnoučaty, dokonce i mezi vlastními dětmi. tak proč jste tak šokovaný, že někdo rozlišuje vlastní a nevlastní vnoučata smajlik - 26

babičce bych asi poradila držet se nějakou dobu spíš zpátky. zbytek rodiny se chová rozumně, tak jí snad nedovolí napáchat velký škody. a veliký zajem a veliká snaha babičky jen tak zničeho nic by působila neupřímně a křečovitě. nicméně Alena nejspíš nakonec nebude mít blízký vztah ani s VLASTNÍ vnučkou.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.