Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Potřebovala bych slyšet názor někoho nezúčastněného na mou situaci a na problém, který mne trápí. Syn, snacha a dokonce i manžel se na mne totiž dívají skrz prsty a nechápou můj postoj k našim vnoučatům – nevlastní vnouček a vlastní vnučka.

Syn se před čtyřmi lety oženil se svobodnou matkou, která měla tehdy dvouletého syna. Dnes je mu šest. Otevřeně přiznávám, že dvakrát nadšená jsem z toho nebyla, ale respektovala jsem jeho volbu. Snacha můj postoj vycítila, takže naše vztahy nebyly nijak vřelé. Ale zároveň ani nějak vyhrocené. Občas přišli všichni v neděli na oběd, na rodinné oslavy a podobně a jinak jsme se moc nevídali.

Změna nastala ve chvíli, kdy se mladým narodila holčička, naše první vnouče. To bylo rok po svatbě, malé jsou teď tři roky. Prakticky hned od jejího narození cítím od snachy velkou odtažitost. Samozřejmě si chci vnučku užít, tak jsem se snažila naše vzájemné návštěvy trochu zintenzivnit. Ovšem bez odezvy. Často jsem si připadala jako žebrák. Nikdy mi například nepůjčila ven kočárek s malou, abych se s ní mohla chvíli projít. Když jsem o to projevila zájem, řekla, že půjde s námi a samozřejmě vzala i svého synka. Jenže to pro mne už nebylo „ono“. Sice jsem si vezla kočárek, ale připadala jsem si jako nesvéprávná babka, která musí být pod dozorem. Stejné to bylo v podstatě s čímkoli jiným, co se malé týkalo. Když jsem ji jako miminko chovala, úplně jsem na snaše viděla, jak z toho roste, jak je nervózní a vždycky mi jí po chvilce sebrala.

Situace se změnila k lepšímu až před půl rokem, hlavně z důvodu, že snaše už asi začalo z té mateřské trochu „hrabat“ a chtěla si občas někam vyjít. Takže jsem se najednou jako hlídací babička hodila, když šli malí do kina nebo za nějakou jinou zábavou. Teď dokonce přišli i s tím, že by k nám děti občas dali na celý víkend. Jenže s tím já mám problém. Samozřejmě, že vnučku bych si vzala strašně ráda, ale jenom ji. Syn snachy není náš vnuk, navíc tím, jak byla snacha dlouho dost odtažitá, nebyl ani prostor, abychom si s ním vybudovali nějaký vztah. Já ho prostě vnímám jako cizí dítě.  Nemůžu si pomoct.

Můj muž to má jinak, ten si s klukem rozumí, když přijdou, tak se mu věnuje, ale mně ten malý prostě nic neříká. Jsem na něj hodná, to ano, ale někde uvnitř cítím, že ten vztah je prostě jiný, než jaký mám k vnučce. Když jsem ale řekla, že si na víkend vezmeme jen malou, tak se na mě všichni sesypali jako na nějakou hyenu. Snacha mi doslova řekla, že buď obě děti nebo žádné, syn stojí za ní a na jejich stranu se přidal i manžel, který mi řekl, že jsem divná a že má srdce z kamene. Ten malý za to prý nemůže, navíc svého biologického otce ani nezná a našemu synovi říká táto. Prý bych se s tím měla hodně rychle srovnat, nebo pokazím naše rodinné vztahy.

A tak s tím sama v sobě bojuju. Možná mají pravdu a měla bych se nad to povznést a toho malého přijmout jako by byl náš. Já jenom nevím, jak na to. Jak pro něj v mém srdci vyhradit stejné místo, jako pro vlastní vnučku. Stydím se za své pocity, i za to, že když dětem něco kupujeme, tak se samozřejmě snažíme dát jim nastejno a mě pokaždé napadne, že o to, co cpeme do cizího dítěte, šidíme vlastní.

Chtěla bych se zeptat vás, které jste třeba v podobné situaci. Jaký je váš vztah k nevlastním vnoučatům? Milujete je stejně a bezvýhradně jako ty vlastní? Jsou mé pocity špatné, nebo naopak přirozené a pochopitelné? Jak se mám naučit (a dá se to vůbec?) milovat cizí dítě?

Alena


4.1.2016   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 78   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vlastní versus nevlastní vnouče. Jsem hyena?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
kubikm
kubikm - 4.1.2016 8:54

pokud se původní otec k dítěti nehlásí a neplatí na něj, bylo by rozumné rodinu sjednotit adopcí...a to myslím by s Alenou už mrsklo...

 
sharon
sharon - 4.1.2016 8:51

Zuzilka: no právě ...i já.....smajlik - 26

 
emchira
emchira - 4.1.2016 8:49

Rezervovanej postoj bych možná chápala v případě, že by to dítě bylo např.odporně drzý, ale o tom není v článku ani slovo.

 
Zuzilka
Zuzilka - 4.1.2016 8:39

sharon -taky mě napadlo,že jí jednou bude dobrej)))))))pár takových případů znám))))))

 
Bellana
Bellana - 4.1.2016 8:38

Typická matka jedináčka. I to jedno dítě jsi asi měla jen proto, že neumíš dávat lásku více lidem. A to jediné milované dítě si dovolilo milovat cizí ženskou a cizí dítěsmajlik - 42 Je mi tě líto, budeš jednou hrozně osamělá, pokud nezměníš svůj přístup. Děti jsou ještě malé, ještě máš možnost napravit, co jsi zpackala. Začít musíš u sebe, musíš si ujasnit, proč je ta "tvoje krev" tak důležitá. Já to totiž nechápu. Rodina mého nevlastního otce mě totiž přijala hned a dodnes mě mají za jeho dceru a moje děti za jeho vnoučata.

 
sharon
sharon - 4.1.2016 8:36

orinka: 5:15...............smajlik - 47...až teď to čtu a máš pravdu.....nechápu takovéto lidi......

 
sharon
sharon - 4.1.2016 8:35

a tohle napíšeš veřejně ?...já bych se styděla...dítě za nic nemůže a ty se chováš jako kravka.... - pardon.....obrať situaci na sebe , jak by ti asi bylo ???......................je to jen a jen tvoje věc , tvé pocity ...ale pak se nediv......až mě z tebe zamrazilo.....jen aby ti na stáří ten "cizí" kluk ještě nebyl dobrej.....smajlik - 55

 
Zuzilka
Zuzilka - 4.1.2016 8:34

orinka -naprosto souhlasím....My taky máme v rodině problémy s manželovou neteří,ale když přijdou její děti,tak se k nim chováme normálně,ony přece za nic nemůžou,tak proč by tím měly trpět?

 
Zuzilka
Zuzilka - 4.1.2016 8:32

Ten článek snad ani nemůže být pravda.....Jak může být někdo tak úskoprsý?CHudák klučina(((((

 
Abrasia
Abrasia - 4.1.2016 8:18

Milá paní, jedna věc jsou vaše pocity a věc druhá je vaše chování. Že máte bližší vztah k vlastní vnučce není nic nepochopitelného, jsme jenom lidi a vzájemná láska se jaksi nedá naprogramovat, ale nevidím důvod, proč byste to měla vykládat členům rodiny a zbytečně dělat zlou krev. Chovejte se k dětem laskavě a vstřícně, usilujte se mezi nimi nedělat očividné rozdíly a neprotěžovat jedno na úkor druhého, protože tím pácháte pořádné škody na obou, což vám potvrdí každý, kdo se s podobným přístupem setkal a nedělejte zbytečné mrzutosti. Jste dospělá. tak by vám sebeovládání, dobré vychování a dávka životní moudrosti a předvídavosti neměla dělat problém.

 
emchira
emchira - 4.1.2016 7:50

To jsou teda starosti, to mi řekněte. Ještě ke všemu chcete dávat ultimáta, no to je vrchol. Chováte se jako nezralej puberťák. Manžel má naprostou pravdu, takovýmhle přístupem jste schopná úplně roze...at vztahy v rodině.
Je vidět, že nemáte žádné vážné problémy, proto máte prostor vrtat se ve svých pocitech.

 
Lizbet
Lizbet - 4.1.2016 7:41

Už jsem to tu několikrát psala. Staršího syna jsem takzvaně vyvdala. Manžel jej měl ve vlastní péči. za sociku něco téměř neskutečného. Dnes už sám má dva syny, tedy naše vnuky. zdůrazňuji NAŠE vnuky. Ke Tvé otázce: na jednu stranu je pravda, že city se nedají vynutit, ale Tvůj přístup k tomu dítěti je - nevím jak to nazvat - špatný. Od samého začátku jsi neměla ani nejmenší snahu se s ním nějak sblížit. Počítej s tím, že přijdeš o syna a jeho rodinu.

 
orinka
orinka - 4.1.2016 7:37

Linda: ta paní podle všeho nemá ráda ani snachu, natož pak toho klučinu. To už nespraví, pokud by se snažila být "milá", vyznělo by to falešně a mladá paní už ji za ty roky natolik zná, že by jí byla ještě protivnější. Zaplaťpánůh, že mi rozum zachovati ráčil a tyhle starosti jsem si nikdy nedělala. Všechny děti, které by mi ty moje s jejich partnery dovedly domů, bych vzala pod křídlo.

 
Linda
Linda - 4.1.2016 7:23

Mila Aleno, normalne bych ti rekla ze blbnes na entou - tvoje dite, moje dite, nase dite - v dnesni dobe naprosty nesmysl a mela bys byt rada, ze syn nasel zenu se kterou si rozumi!!!
Netusim kolik ti je roku, ale mas uznavam ,ze tva generace (a vsechny generace pred tebou) byly vychovany a zili v prostredi, kde se nejdrive konala svatba (byt dost casto na posledni chvili) a pak deti a nikoho nezajimalo jestli vztah klape ci nikoliv, rozvod v podstate neexistoval. Jsem rocnik 1972, na zakladce jsme byli 3 deti z 36 s rozvedenymi rodici. Moje starsi dcera je rocnik 1994, kdyz koncila zakladku byla jedina ve tride kdo zil v domacnosti s obema biologickymi rodici - jenom na tom je videt jak se zivot meni. Bohuzel lidske mysleni a citeni se nemeni tak rychle jako spolecnost a obcas se to holt nekde nekomu "zasekne" v hlave a nebo v citech. Nemuzes se nutit milovat dite, na krvi a podobnych pitomostech nezalezi. Ale muzes se pokusit porozumet diteti. Kazdy jsme jiny, kazde dite je jine. Takze ja byt tebou sedla bych si se snachou, vysvetlila ji sve pocity a rozhodne ne stylem tvuj syn neni nas vnuk, tva krev neni nase a podobne blbosti. Ale proste nemela jsi sanci poznat kluka od perinky a i vase pocatecni vztahy nezacaly nejlepe, ale chces ho poznat lepe. Neni dobre zacit hned celym vikendem, navrhni ji ze bys rada udelala treba odpoledne jenom s "vnukem", pokud si s nim manzel rozumi tak jiste vi co kluka zajima a vyjdete si nekam vy tri (=ty, manzel a klucik) sami bez vnucky a udelejte si odpolende podle zajmu kluka, proste zacni si s nim vytvaret vztah. Deti nejsi blbci a kluk urcite citi, ze segra pro tebe znamena vic nez on, ale je dost maly a mas sanci ze by to s tebou mohl jeste zkusit. Preji mnoho stesti.
PS. mozna ze v srdci nikdy nebudes citit kluka jako vnuka, ale mozna pri trose stesti z neho bude dobry partak. Kdyz nic jineho tak je to starsi bracha tve milovane vnucky a kdyz pro nic jineho tak k vuli ni bys mela zmobilizovat sily a najit prostor i pro neho!!!!!

 
máša h.
máša h. - 4.1.2016 7:00

ano, mají pravdu...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.