Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rekonstrukce opravy úpravy domu a bytu

Hypotéka nebo nájem? Co je menší zlo?

Hypotéka nebo nájem? Co je menší zlo?

Je mi 48 let, mému příteli (chceme se brzy brát) je 51. Oba jsme rozvedení, od bývalých partnerů jsme se odstěhovali a společně si pronajali menší byt. Důvody rozpadu našich manželství zde popisovat nebudu, ty nejsou předmětem mého současného problému, který řeším. Snad jen pro osvětlení situace – já jsem odešla z nájemního bytu, který zůstal manželovi a můj přítel nechal družstevní byt své bývalé ženě a studujícím dětem, které v něm rovněž bydlí. Bez jakéhokoli nároku na nějaké vyrovnání, v tomhle se zachoval jako grand, nechce bývalou ženu ožebračovat.

My spolu nyní bydlíme v pronájmu a řešíme, jak naši situaci pojmout do budoucna. Bydlíme v Praze, kde máme oba práci a stěhovat se do jiného města nechceme. O zaměstnání je nouze všude a v našem věku máme už dost omezené možnosti.

Náš problém se nazývá „nájem nebo hypotéka?“

Pronájem, v němž bydlíme, nám v podstatě vyhovuje. Jedná se o dvougarsonku na jednom sídlišti, i s poplatky za ni dáme měsíčně 11 000 Kč, což není na pražské poměry nijak přemrštěná částka. Co nás však trápí, je určitá nejistota do budoucna. Zatím to vypadá na dlouhodobé bydlení, ale co bude za pár let, nikdo nemůže tušit. Snadno by se mohlo stát, že se budeme muset stěhovat jinam, nebo se nájem bude neúnosně zvedat.

hypotéka nebo nájem?Variantou, jak této nejistotě předejít, je pořídit si byt na hypotéku. Jenže s tím je spojená rovněž nejistota. Co když přijdeme o práci a nebudeme mít na splátky? Ty totiž vzhledem k našemu věku a k ceně bytů v Praze budou dost vysoké, vyšší než nájem, který platíme nyní a k tomu je třeba připočíst ještě poplatky za energie atd.

Pořád přemýšlíme, jak tuto situaci vyřešit. Za starší dvougarsonku v Praze bychom dali bez pár set tisíc téměř dva miliony, jsme oba ve věku padesátníků… Takový závazek je pro nás přece jen hodně velký a vzbuzuje v nás stísněný pocit. Člověk nikdy neví, co se stane, přijde nemoc, výpověď z práce, důchod a rázem by nebylo na splátky a o byt bychom mohli snadno přijít.

Obě varianty – pronájem bytu a koupě vlastního prostřednictvím hypotéky – nám připadají svým způsobem těžké. Pořád zvažujeme pro a proti u obou dvou a váháme, pro kterou se rozhodnout. Možná má někdo z vás zkušenosti s hypotékou na bydlení v takto vysokém věku. Případně bude mít někdo nějaký jiný nápad, jak naši bytovou situaci vyřešit… Budu moc ráda za vaše rady a zkušenosti.

Lída


2.9.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 79   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Hypotéka nebo nájem? Co je menší zlo?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-79
Markýza
Markýza - 2.9.2010 10:47

smajlik - 63 nevýhoda Prahy, my prodáváme dvougenerační barák za tři miliony, v praze bych za to nekoupila ani garsonku smajlik - 63

 
štoudev
štoudev - 2.9.2010 10:47

kareta:10:09 já nevím smajlik - 55. Osobně si myslím, že jakmile se to přestane jakkoliv regulovat, tak to každej natře na nejvyšší možnou částku. Potom teprve zjistí, že mu to nemá kdo platit a zas to klesne na nějakou únostnou mez. Ale to mezidobí, se bojím, že bude kritický. A taky je možný že se pletu smajlik - 68

 
kareta
kareta - 2.9.2010 10:39

Kassy: co když se banka položí?? Pamatuju se, že mne to taky zaskočilo, když mi tohle v právu někdo říkal...ale je to prostě půjčka a věřitel myslím má i tuto klauzuli...smajlik - 26

 
sharon
sharon - 2.9.2010 10:33

pokud vám někdo hypotéku dá, jsem jednoznačně pro ni.....budete mít vlastní a nemusíte vrážet peníze do cizího....dcera to po letech pronájmů také tak vyřešila, jsou už skoro dva roky ve vlastním........

 
Kassy
Kassy - 2.9.2010 10:28

Ha, nevešlo se. Pokračování:

Lídě bych doporučila, ať si najde schopného finančního poradce - je spousta firem, které tyhle služby nabízí klientům bezplatně, maximálně budou chtít telefonní číslo na dalšího potenciálního zájemce. Vymyslet nejvýhodnější řešení a ještě tak, abyste to dlouhodobě utáhli, není jednoduché. Upřímně pochybuju, že vám v současné situaci ve vašem věku někdo hypotéku dá smajlik - 66 Když, tak rozhodně ne na 100% hodnoty nemovitosti - to znamená, že stejně budete potřebovat i další finanční prostředky.

 
Kassy
Kassy - 2.9.2010 10:28

Tak já teda musím nejdřív uvést na pravou míru pár bludů, co se tu objevilo - jelikož mám řašení jak hypotéky, tak stavebního spoření čerstvě za sebou, dost o tom vím.
1. Při hypotéce nemovitost NEPATŘÍ bance. Vlastníkem je ten, kdo nemovitost na hypotéku koupí, ten je zapsaný v katastru a může s ní volně nakládat (i prodat), banka na ní má pouze zástavní právo (které je taky zapsané v katastru a zůstává, dokud není hypotéka slacená). To je dost velký rozdíl. Banka rozhodně nemůže jen tak z ničeho nic říct "chci peníze teď hned, když ne, přijdete o byt" - to je dané smlouvou, která se uzavírá na určitou dobu - 10, 20, 30 i víc let... To je celková doba splácení, pro kterou se na začátku vypočítávají splátky. Nemovitost by bance připadla pouze v případě, že byste splátky nespláceli a i tak by to rozhodně nebylo ze dne na den a rozhodně by si nemohla nechat celý byt za 2 000 000, když by vám chybělo doplatit 100 000. Musela by ho prodat, umořit svou pohledávku, a zbytek vám dát.
Druhá věc pak je délka fixace úroku - říkáte, že nájem může neúnosně růst, ale to splátka hypotéky teoreticky taky - když skončí doba fixace, máte dvě možnosti - buď se s bankou dohodnout na nové výši úroku, se kterým bude úvěr pokračovat, nebo ho jednorázově splatit (po konci fixace to bývá bez poplatků) - a to buď z našetřené hotovosti, nebo z hypotéky od jiné banky, když vám dá výhodnější podmínky - tomu se říká refinancování. Ale rozhodně nejde spoléhat na to, že celých třeba 20 let splácení bude splátka na korunu přesně stejná.

2. Není tak docela pravda, že úvěr ze stavebního spoření je lepší než hypotéka. Dost záleží na aktuální situaci na trhu a úrokových sazbách a poplatcích konkrétních bank a spořitelen. My třeba máme na úvěru ze stavebního spoření vyšší úrok než na hypotéce. Úvěry ze stavební spoření mívají výhody hlavně v tom, že je můžete kdykoli bez sankcí předčasně splatit (u hypotéky se za předčasné splacení platí poplatek, protože banka tím přichází o úroky) a že splácíte rovnou jistinu (u hypoték zpočátku většina splátky padne na úroky a jistina se snižuje velmi pomalu).

Lídě bych doporučila, ať si najde schopného finančního poradce - je spousta firem, které tyhle služby nabízí klientům bezplatně, maximáln

 
Renee
Renee - 2.9.2010 10:12

kareta: Taky doufám.

 
kareta
kareta - 2.9.2010 10:09

majucha: já myslím, že nájmy polezou dolůsmajlik - 55

 
štoudev
štoudev - 2.9.2010 10:08

Kadla: jak z mýho života smajlik - 16. Brala jsem 8400 čistýho a 7860 jsem měla splátku hypotéky. Žila jsem z 540 Korun a z nich jsem ještě platila měsíční kupón na MHD. Dodneška nechápu, jak jsem to zvládala smajlik - 80. Ale nelituju toho. smajlik - 68

K článku - ve vaší situaci bych asi volila zůstat v nájmu s tím, že byste si založili třeba stavební spoření nebo nějaké jiné s vyšším výnosem. Na překlenovací úvěr byste měli daleko větši šanci, než na hypotéku. Nehledě na to že při hypo by patřila nemovitost bance, ale při překlenovacím nebo jiném úvěru by byla vaše. Takže časem byste si třeba mohli pořídit vlastní bydlení s menším rizikem nebo mít aspoň našetřeno, kdyby se trh s nájmy příliš zvednul.

 
Renee
Renee - 2.9.2010 10:05

orinka: Tak dobře, koupit. Ceny domů jsou tam opravdu hodně jinde.

 
orinka
orinka - 2.9.2010 10:00

Renee: já si teda neumím představit venkov, kde by levně pronajímali sekničkusmajlik - 68, venkov už je dnes taky někde jinde...

 
orinka
orinka - 2.9.2010 9:58

Bridgetj: včera jsem manželovi řekla, že jsem celý život byla od výplaty k výplatě a teď je rozdíl v tom, že od důchodu k důchodusmajlik - 68. No nic, aspoň jsem bez starostí, co s penězismajlik - 14. Hlavně zdraví.

 
Renee
Renee - 2.9.2010 9:48

Souhlasím s karetou. Navíc to řešíte zbytečně, ve vašem věku už vám nikdo hypotéku nedá smajlik - 66
Normálně zůstaňte v pronájmu a na důchod se odstěhujte do pronájmu na venkov, kde je všechno levnější. Takhle bych to řešila já a za pár let vlastně i řešit budu.
Kadla: Když ono není moc lidí, kteří si můžou dovolit platit 11 tisíc měsíčně za hypotéku, já bych taky nemohla, protože by mi zbylo sotva na rohlíky. To se dá v Praze sehnat levnější pronájem i se všemi poplatky, než je tahle suma jen za hypotéku.

 
Almega
Almega - 2.9.2010 9:47

No já to vidím černě....Přeci jen důchod možná bude mnohem menší,než 11 tisíc a kde potom budete brát na nájem??Že by se něco zlevnilo,to ani náhodou (u nás...).Asi bych přeci jen zjistila,zda to nejde vyřešit nějak jinak...Nebo bych si spořila na nějakou zděnou levnější chatku na nějakém příznivém místě s tím,že se tam pak na důchod odstěhujete a nebudete muset nic platit...My,kdybychom kdysi dostali přidělený byt v paneláku,tak jsme si ho mohli koupit a bydlet ve svém (jako kdekdo...),ale máme služební byt,teď už s vysokým nájmem a po odchodu do důchodu bychom nájem neutáhli a nebo šli do jiného nájmu,za cenu ušetření bydleli v nějaké 1 místnosti..hrůza!Nebýt toho,že mám chalupu a tam naštěstí můžeme pak bydlet...perspektiva je dnes děsná....

 
Lilinka
Lilinka - 2.9.2010 9:45

Jediná jistota, kterou člověk v životě má, je smrt. Já nevím, jak poradit. smajlik - 26 Poskytla by vám banka vůbec hypotéku? Já myslím, že banky budou čím dál obezřetnější při půjčování peněz a že nájemní bydlení zase nebude nic neobvyklého. Tady je fakt těžko radit. smajlik - 55

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-79
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.