Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Zůstanu bezdětná. Dá se s tím vyrovnat?

Zůstanu bezdětná. Dá se s tím vyrovnat?

Vlastní vinou jsem si „pokakala“ život. Bohužel, zpátky už to nevezmu a nezbývá mi, než se se svou situací vyrovnat. A to je hrozně těžké, od začátku tohoto roku se propadám do stále hlubší deprese, místo, aby mi postupně bylo líp.

Je mi devětatřicet let a jsem svobodná a bezdětná. Objektivně a rozumově sama sobě přiznávám, že co se dětí týká, nechala jsem si ujet vlak. Příliš dlouho jsem čekala. Na co? Na to, až bude děti chtít i můj partner, který je teď už bývalý.

Seznámili jsme se v mých pětadvaceti letech, jemu bylo o tři více. Měli jsme hezký vztah, rozuměli jsme si, provozovali společné koníčky, taky jsme hodně cestovali. On měl velmi dobrou práci a postupně se vypracovával výš a výš, já pracovala na klasické úřednické pozici. Po necelém roce chození jsme se společně sestěhovali a po dalších třech letech si vzal hypotéku na dům. Když jsme se do něj po dalších dvou letech stěhovali, byli jsme šťastní jak blechy, zařizovali, plánovali co kde a jak bude. Ve všem jsme se shodli. Teda skoro ve všem.

Já chtěla dítě. Prvně jsem na toto téma zavedla řeč v době, kdy si bral hypotéku. Tvrdil, že se mnou chce taky dítě, minimálně jedno, ale radši dvě, ale že by bylo rozumné počkat, až budeme bydlet ve svém. Mrzelo mě to, ale jeho argumenty jsem uznala a hodně mě i uklidnilo, že v novém domě bylo počítáno i se dvěma dětskými pokojíčky. Tak jsem se rozhodla, že budu trpělivá.

Když jsme se konečně nastěhovali a zabydleli, otevřela jsem téma dítě znovu.  Táhlo mi na dvaatřicet let a cítila jsem, že mám nejvyšší čas a hlavně jsem po dítěti strašně toužila. Partner byl trochu zaražený, ale pak řekl, že ano, že bychom dítě už mít mohli, že se už moc těší, jen by to rád odložil ještě o rok kvůli práci. Naskytla se mu v té době možnost odcestovat pracovně do Anglie a prý by ho mrzelo, kdyby se mnou neprožíval těhotenství, porod a první měsíce života naše děťátka.

A já zase souhlasila. Zase jsem upozadila svoje pocity a svoje potřeby a nechala se přesvědčit jeho argumenty. Teď zpětně si strašně nadávám, měla jsem už tenkrát víc zatlačit. Nebo od něj odejít. Ale nebylo to pro mne snadné, měli jsme opravdu hezký vztah a já jsem si nikoho jiného jako otce svého dítěte nedokázala představit.

Anglie se protáhla na dva roky, v tu dobu jezdil domů každý měsíc na víkend nebo na krátké dovolené, já jezdila za ním, jak jen to šlo a jinak jsem byla doma a chodila do práce. Když se konečně vrátil, byla jsem to opět já, kdo otevřel téma dítě. Jaké bylo moje překvapení, když bez jakýchkoli výhrad souhlasil. Byla jsem v tu chvíli neuvěřitelně šťastná.

A pak přišlo šílené období. Vysadila jsem antikoncepci a začali jsme se snažit. Po prvních třech měsících bez úspěchu jsem se nutila do pohody a říkala si, že to ještě nic neznamená. Po roce marného snažení, kdy jsem každý měsíc hořce oplakala, jsem ho požádala, aby souhlasil s vyšetřením nás obou, zda je u nás vše v pořádku. Nejdřív se tomu bránil, nechtěl o tom ani slyšet, ale po nějaké době svolil. Bohužel, vyšetření potvrdilo, že je neplodný. Co se mě týká, bylo vše v pořádku.

Jeho neplodnost nás oba šokovala. Po nějaké době, když jsem měla pocit, že už to vydýchal, jsem navrhla umělé oplodnění s dárcovským spermatem. A tvrdě jsem narazila. Tak kategorický odpor jsem u něj ještě nikdy neviděla. Řekl mi, že nikdy nebude s něčím takovým souhlasit, že je to proti přírodě, že nejsem žádná kráva, abych se nechala inseminovat uměle a ještě od cizího chlapa. Že s něčím takovým by se nikdy nesmířil, nemohl by si mě pak vážit a už vůbec by nedokázal milovat dítě, které by pro něj bylo cizí. Cokoli jsem k tomuto tématu řekla já ze svého pohledu, smetl s tím, že o tom už nechce slyšet ani slovo.

Rozdělilo nás to. Já jsem se pak sice snažila se s tím vším srovnat a brát věci, tak jak jsou, ale v hloubi duše jsem se nemohla zbavit pocitu, že žiju se sobcem, který myslí jen na sebe. A čím dál víc jsem litovala, že jsem se v minulosti nechala umluvit k odkládání těhotenství. Bylo mi sedmatřicet a to je na poznání nového partnera a rozhodnutí o založení rodiny už opravdu šibeniční věk.

Rozešli jsme se. Odstěhovala jsem se, našla si pronájem a začala žít sama. Bylo mi hrozně a další rok mi uběhl jako v mrákotách. Chodila jsem jenom do práce a domů, byla jsem jako bez života.

Když jsem letos na začátku ledna bilancovala svůj život, došlo mi, že jsem se nechala připravit o to nejdůležitější a nejcennější, co jsem kdy mohla mít: o vlastní dítě. Uvědomila jsem si, že je mi, kolik mi je, že nemám žádnou známost a kdoví, jestli vůbec ještě někoho, s kým bychom si rozuměli, potkám. A že s největší pravděpodobností své dítě nikdy mít nebudu.

Od té doby se v těchto pocitech doslova utápím. Je mi to hrozně líto. Chtěla bych vrátit čas a v určitých chvílích se rozhodnout jinak. Připadám si strašně prázdná, zbytečná, k ničemu.  Nevím, co se svým životem, všechno mi připadá marné a zbytečné. Závidím všem maminkám v okolí jejich bříška, kočárky, cupitající caparty. Úplně se mi svírá srdce, když si uvědomím, že já nikdy od žádného děťátka neuslyším oslovení „maminko“.

Dá se s něčím takovým srovnat? Já nevím. Mám pocit, že ne. A zároveň mám strach, že se ze mě stane zatrpklá, stárnoucí žena. Nechci tak dopadnout. Ale momentálně vůbec nevím, co bych měla dělat.

Lucie


29.7.2019   Rubrika:   |   Komentářů 81   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zůstanu bezdětná. Dá se s tím vyrovnat?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-81
Linda
Linda - 14.8.2019 12:33

Jarča*: az se budes nudit hod si do googlu (nebo jinyho vyhledavace) jarca stastne zeny a uvidis co ti vyjede smajlik - 64 ....to muzete nakonec vyzkouset vsichni se svoji prezdivkou..... a to je jenom to nejbanalnejsi vyhledavani

 
krasaka
krasaka - 14.8.2019 12:07

Jarča*: smajlik - 61 jen mne mrzí, že jsem byla málo pohotová /začínající stařecká demence??/ a stále jen tvrdila, že jsem tou cestou v protisměru OPRAVDU NEJELA, jen jsem hned za dop.scchránkou otočila v domnění, že tu obálku, jež mi vypadla z ruky z pozice řidiče ze země zvednu-ale nepodařilo se ji zvednout a ona ještě i hodinu poté ležela na zemi vedle toho korpusu /to jsou žluté vysoké plechové schránky ve tvaru láhve/,ovšem o metr dále,než jsem z auta dosáhla a nikdo kolem nešel. Taky vedle na sedadle jsem měla pytlík s léky z lékárny a účtenkou, čímž jsem mohla dokázat, že od té lékárny jsem musela k té schránce jet nedávno, jak jsem tvrdila.a nikoliv, jak jim se zdálo - no prostě BLB,že mne to vše napadlo až doma v noci, to už je mi na NIC.smajlik - 55
Že mám binec v papírech a přehlédla jsem datum STK,to už je čistě moje vina,ale dokázat, že jsem nejela tam,kudy jsem nesměla,to mi nevyšlo-prostě mne to nyní štve.ale dobře mi tak- "tak dlouho se chodí se džbánkem, pro vodu ...":Jen bylo možno ty peníze využit jinak,syn má právě v těchto dnech 40.narozeniny a mohla jsem přispět třeba na splácení jeho auta. Jenže "nemá význam plakat nad rozlitým mlékem",nechtělo se mi přes celé město až k poště, tak to dopadlo,jak to dopadlo,prostě poučení na příště??smajlik - 26/Chybami se člověk učísmajlik - 55/

 
kacenka
kacenka - 14.8.2019 9:27

Jarča* - 14.8.2019 8:55 smajlik - 47 tak to je dobře, kamarádek není nikdy dost smajlik - 54

 
Jarča*
Jarča* - 14.8.2019 9:08

krasaka - 13.8.2019 21:55: teď dočítám - je fajn, když i nemilé věci se vyřeší s porozuměním a úsměvemsmajlik - 47 Věřím, že takoví policajti by se našli i tady, spíš je otázka štěstí nebo smůly, na koho člověk narazí.

 
Jarča*
Jarča* - 14.8.2019 8:55

kacenka: máš pravdu, že když se mi někde nelíbí, tak tam nechodím, ale jak už jsem psala, dala se tu dohromady za ty roky dobrá parta, a jsem ráda, že jsem tu poznala prima lidi napříč celou republikou i mimo ni. Některé tu snad můžu nazývat kamarádkami, spoustu o sobě víme, a dělíme se jak o radosti, tak o různé bolístky. Prostě tak trochu rodina. Jistě, dalo by se přejít jinam, a možná to tak i dopadne, ale nevím, jestli by to ještě bylo takové- Jak se říká, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Asi jsme konzervy, nosmajlik - 16

 
Jarča*
Jarča* - 14.8.2019 8:47

Linda: takže v podstatě i soukromá auditka nejsou soukromásmajlik - 68 Ale zase nic až tak intimního nikam nedávám, kdyby někomu moje maličkost za to stála, aby něco dohledával, nic tak extra se zase nedozví. Je mi jasné, že když někam něco dám, nikdy nevím, co kdo zkopíruje a kde se to ocitne.

sharon: messenger využíváme jako rodina, hlavně na fotky dětí a tak, ale nevím, jestli by se na něm dala dohromady taková různorodá parta jako tady.
Jinak do toho samozřejmě nevidím, kdo kdy co, proč a proti komu. Já se snažím ke všem chovat slušně a jsem ráda, když se tak ostatní chovají ke mně. Nechci to soudit, jaké má kdo důvody k nějaké nevraživosti, a ani o tom vlastně nic vědět nechci. Jen je škoda, že to tady kazí atmosféru pro všechny. Jsme lidi různí a každý má svůj pohled na věcsmajlik - 26

 
Linda
Linda - 14.8.2019 7:39

Mam jenom, dve pripominky
1) je velice tezke psat nove clanky, ankety, souteze a co ja vim co jeste kdyz i samotny admin (=program pres ktery se pripravuje nove vydani) je zamceny pro VSECHNY
2) nechci nikomu brat iluze ,ale VSECHNO co kdy kde jakkoliv vlozite na internet je dohledatelny. Absolutne NIC neni soukromi. A je sumak jestli stranky jsou otevreny, zamceny ,ruzne zabezpeceny, jestli to vkladate pres password a nebo buhvi co, jediny rozdil je jestli je to dohledatelny behem 5 minut a nebo jestli to zabere hodinu a jak moc vas chce dotycny najit smajlik - 42. Messenger a jemu podobne NENI soukrome psani, jenom to da trosku prace najit ......

 
krasaka
krasaka - 13.8.2019 22:28

Jarča*: smajlik - 61Jsem mimo ČR už 11r. a po půl roce zde mi do Francie přivezla dcera laptop a tehdy brzy jsem se zapojila i do dění na ŠŽ. Každodenní články byly skvělé, je zajímavé, že třeba na některých dámských webech se dodnes dá přečíst leccos z více druhů oborů - třeba o cestování, zdraví, vaření, bydlení, společnost, recepty, zábava, hry, soutěžení, fotky a za toto vše je možno získávat body a ty pak smysluplně proměnit za zakoupení různých dárků,DVD knih ap. To pak baví více lidí a zde to bylo tehdy taky mnohem lepší a zajímavější. Napsala jsem pár cestopisných článků odsud a měla připraveny další napříč celým pobřežím a jednotlivými regiony se zajímavostmi o slavnostech, naturelu, historii,architektuře ap. - ale pak z toho nějak sešlo /návštěvnost byla velmi dobrá/. Od té doby se taky datuje nevraživost jisté "madam" k mé osobě a dnes se tomu říká STALKING /nebezpečné pronásledování/a ač je to až směšné,byla jsem pronásledována "tou jistou" i do dalších dvou nebo tří "babských webů", kde se snížila pouze ke zesměšňování, pomluvám ap. - až to bylo i přítomným děvčatům nepříjemné a nemilé - spolu s další "jedovatou babčou" jim byl přístup odmítnut - ovšem obě dokázaly rozbít několik příjemných diskuzních kroužků - mne by hanba fackovala.smajlik - 48 To je pak problematické udržet kvalitu a úroveň čehokoliv, zvláště,když není zájem vedení a s tím NIC NEUDĚLÁME - bohužel /a Jituš i Heluš mají ve všem pravdusmajlik - 44/smajlik - 31

 
kacenka
kacenka - 13.8.2019 22:14

Jarča*: chodím sem už dlouho, ale hodně nepravidelně, čas od času, ale nikdy jsem do diskuzí nepřispívala. Jen jsem si všimla, že kubikm je jedna z těch, která na redakci nenechá nic suchou, a když s jejím příspěvkem někdo nesouhlasí, tak už se zpět do diskuze nezapojí, dalo by se říct, že uteče...že jí dojdou argumenty. Když se mi někde nelíbí, tak tam zkrátka nechodím, a ne že do někoho pořád šiju. Nezastávám se redakce, opravdu to tady upadá, ale je to každého volba, že sem chodí. Převedu to na jiný příklad: kupuješ si léta časopis, ale jeho úroveň jde dolů, budeš si ho kupovat dál? Já ne smajlik - 66, ale jiným to třeba vyhovuje, já si najdu jiný, který se mi líbí smajlik - 26

 
sharon
sharon - 13.8.2019 22:00

Jarča*: i když to píšeš Kačence.....proč je vše nefunkční ???, tebe by bavilo číst často sprosté mejly - zprávy ?......osočování , vyhrožování , nadávky od jisté osoby která si i proto měnila nicky protože byla odejita .....to se nepochlubí.....
proč myslíš že jsou mé reakce takové jaké jsou.....neslušné, vím svoje , vy toho víte moc málo.....nebudu kopírovat a dávat veřejně to fakt ne .......takže poděkujte jediné osobě o níž si některé myslíte jak je jí " ubližováno"......ono se to nedělo jen na tomto magazínu.........nevím jestli se v tom vyznáš a v celku je mi to jedno.....on přide čas kdy to i tady skončí.....a na FB máš messenger - soukromé psaní.....i s vkládáním fotek......

 
krasaka
krasaka - 13.8.2019 21:55

smajlik - 61 Tak mne hoši policajtští úplně dojali, právě odjeli - všichni tři. Přivezli mi náhr.klíče od auta, STK je už zajištěna a upozornili mne, že zítřkem začíná 20-denní termín k zaplacení těch jejich lístečků, protože zatím to dělá jen 50%, pak by to bylo dvakrát tolik !!!
Takže to krásně zaplatím prvního a je problém vyřešen - zároveň mi to přišlo písemně na mou mail adresu, což je pro mne jednodušší a abych to náhodou nepopletla /v mém babičkovském věku a s hlavou z antikvariátu/, přibrali sebou jednoho, hovořícího německy - protože v angličtině zběhlá nejsem a odpoledne jsem řekla, že kromě španělštiny už rozumím lépe jen česky, rusky, slovensky atd. a německy - tak jsme si hezky pošpitali.smajlik - 68
Před několika měsíci, když auto škytlo před advok.kanceláří, mi hoši poslali velké auto s nabíjecími kabely a když ani to nepomohlo, ten sympatický seňor policajt přemístil všechny haf do svého auta a odvezl nás domů a poté opravář přijel s opraveným autem osobně - zde se nesmí tahat na laně, vše jen s odtahovkou a tehdy to chtělo novou baterii !!!
Taky jsem jim napsala poděkování za jejich přístup na jejich zdejší web stránky - nyní je to trochu nemilé, ale slušnost se jim nedá upřít smajlik - 66 /z českých ,slovenských a německých policajtů jsem měla vždy hrůzu, i když jsem ničehož neprovedla-dokonce v Chorvatsku jsem dlouze musela veliteli celníků rusky vysvětlovat, že manžel s německým pasem není terorista a nemá "gaspistoli"-přece jen se ta ruština občas sešla/smajlik - 68smajlik - 31

 
sharon
sharon - 13.8.2019 21:49

kacenka: smajlik - 47......to nevysvětlíš......smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 13.8.2019 21:36

kacenka 21:15: zkusím ti odpovědět, i když to nebylo adresováno mně. Nevím, jak sem chodíš dlouho, ale já už nějakých 12 let, a to zdaleka ne od začátku magazínu, který i Jitka-kubikm pomáhala zakládat. Ale to jen tak mimochodem. Bývalo to tu fajn, skoro každý den nové články, spousta lidí. A hlavně tu vždycky byla slušná úroveň mezi diskutujícími, i když třebas měly různé názory. Bohužel ty časy jsou pryč, článek sem někdo hodí s bídou jednou za měsíc, anketa si žije svým životem a spousta holek odešla (no, ani se nedivímsmajlik - 68) A když si nad tím někdo posteskne, hned začne vzájemné osočování a invektivy. Tak proč sem pořád chodíme? Asi hlavně proto, že na soukromých auditkách je pořád dobrá parta, které bych se aspoň já nechtěla vzdát. Jistě, je fb. ale tam mi to přijde takové neosobní, tady už se za ta léta známe, leccos o sobě víme, občas se i sejdeme... A k těm článkům. Těžko říct, jestli jsou vymyšlené, ale dřív se občas i pisatelka do diskuse zapojila, teď nic, a podle toho, co jsem slyšela od jiných (sama jsem to nezkoušela), je email do redakce nefunkční, tak co si o tom mysletsmajlik - 26

 
kacenka
kacenka - 13.8.2019 21:18

kubikm:
kubikm - 20.3.2019 20:32 (odpovědět, poslat vzkaz)
sharon: víš, nemám ráda, když ze mě někdo dělá blbce...stačilo mě ty peníze....čas od času probírám doklady atd a vyhazuju...tak jsem narazila na směnku.....

 
kacenka
kacenka - 13.8.2019 21:15

kubikm - 13.8.2019 19:50
já třeba články čtu, zajímají mě i diskuze, ale velice často se to zvrhne v osočování redakce, že si články vymýšlí apod. Nedivím se redakci, mě by to taky nebavilo, když se tady setkávají s negativní odezvou, spousta diskutujících ví, jak by se to mělo dělat, tak proč něco nepředvedou? Jo remcat, to umí každý … tak když se jim to nelíbí, jak se to tady vede, tak proč sem lezou?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-81
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 61346.
    Archiv anket.