Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mám právo se ohradit vůči tomu, jak mne v práci oslovují?

Mám právo se ohradit vůči tomu, jak mne v práci oslovují?

Chtěla bych poprosit o váš názor na situaci, která se mi stala. Nastoupila jsem do nového zaměstnání. Je to česká firma, ale s takovými těmi rádoby americkými manýry. Každý je manažer, máme openspace, místo porad aktivy, místo přestávek coffee breaky, meetingy, feedbacky, až mi to někdy připadá směšné, že nepoužíváme české výrazy, když mezi námi žádný cizinec není. Ale to píšu jen na okraj, ta práce mě baví.

Dalším aspektem této „světovosti“ je i jiné chování, pro mě až příliš familierní. Narazila jsem na to hned druhý den, kdy mě vedoucí oslovil křestním jménem, a to ještě zdrobnělinou, kterou nesnáším. Jsem nejspíš ze staré školy, oslovování jménem by mi celkem nevadilo, ale považovala bych za slušnost se dotyčného (tedy v tomto případě mne) nejprve dotázat, zda ho tam mohu oslovovat a potom se případně domluvit na formě jména. Záleží samozřejmě na situaci, od pána v letech bych to samozřejmě vnímala jinak, než od mladíka či slečny, kteří by mohli být mými dětmi.

Dala jsem tedy při oslovení najevo svoje překvapení a rozpaky. Šéf to zaznamenal a prohodil, že tady je to tak normální, že se všichni oslovují křestními jmény bez ohledu na pozici, věk nebo pohlaví. Řekla jsem mu tedy, že na to sice nejsem zvyklá, ale že to respektuji a jen jsem ho požádala, aby používal jinou formu jména. Zdá se, že s tím nemá problém, někdy se splete, ale to není úmyslné. Tím celá věc skončila a myslím, že všechno funguje bez nějakých problémů.

Popisovala jsem ale tuto situaci doma, potom několika kamarádkám, a byla jsem docela zděšená. Prakticky všichni mi řekli, že jsem si to k němu neměla dovolit. Prý když mám práci, tak musím respektovat a snášet všechno, co si ke mě zaměstnavatel dovolí a mám být ráda, že mě za to nevyhodil. Já si nestěžovala, jen jsem to chtěla uvést jako poznatek, jak se změnila doba a vše je jiné. Tvrdě jsem ale narazila. Oponovala jsem, že pokud je to někde jako firemní kultura, tak to samozřejmě budu respektovat, nic jiného jsem ani neudělala, ale mohu si snad vybrat formu jména, kterým mě mají oslovovat. Jmenuji se totiž Bohuslava po tatínkovi, a nechávám si říkat Slávka. Je to pro mne snesitelnější, formu Bohunka nebo Bohuš vysloveně nesnáším, je mi to až odporné, a nedokážu si představit, že bych to navíc měla poslouchat celé dny. Přesto se na mě všichni dívali s ohromením, jak jsem si dovolila být drzá a když se tak jednou jmenuji, tak nemám právo na nějaké manýry. Prý má on rozhodující právo vybrat, jak mi bude říkat a já do toho nemám co mluvit.

Tak jsem se chtěla zeptat vás, jestli si myslíte totéž. Myslím, že jsem se nedopustila žádného faux-pas a naopak se domnívám, že je slušnost a ohleduplnost respektovat jméno, kterým si druhý přeje být oslovován (i kdyby se nakrásně jmenoval třeba úplně jinak). Chápu, že by asi bylo přes čáru, kdybych po nich chtěla, aby mě oslovovali třeba „ty stará lasičko“, ale takhle?

Slávka


21.8.2013   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 81   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mám právo se ohradit vůči tomu, jak mne v práci oslovují?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-81
catcat
catcat - 21.8.2013 15:13

Vikina: já mám 28 let šéfovou a furt si s ní vykám a oslovuju jí paní doktorko a se všema ostatníma sio tykámsmajlik - 68

 
sharon
sharon - 21.8.2013 15:06

v dnešní době buď ráda že máš práci která tě navíc baví a neřeš nesmysly.....není to jedno jak tě kdo osloví , soudružko ti neříkají tak to neřeš......

 
YXH
YXH - 21.8.2013 15:00

Nechapu proc to resis. Domluvila jsi se se sefem, tak proc bys to mela porad premilat. Na nejakem vasem meetingu jim proste prede vsemi rekni, ze si prejes aby ti rikali Slavka a je to. Jestli jsi mela nejaky vstupni pohovor, tak jsi mu to tam mohla rict hned. Mozna tim ze to u vas jeste neni tak bezne, sef se zapomnel zeptat jak ti maji rikat. Jestli ses mu predstavila jako Bohuslava tak si myslel, ze ti tak maji rikat. Jestli nosite jmenovky, nech si ji udelat se jmenem jak ti maji rikat.

 
Vikina
Vikina - 21.8.2013 14:30

Verera: ... a ani po tom, co jsem ho prokoukla ani nechtěla smajlik - 34já jsem taky nenapsala, kretén kvůli tykání, ale jako celkové hodnocení za tu dobu pod jeho "vedením".

 
Verera
Verera - 21.8.2013 14:27

Vikina: No vidíš, pro někoho kretén, a pro někoho by to bylo taky brzo, to je individuální.

Ale zase pokud si pak chtěl tykat, měl to jako šéf nabídnout on, takže buď nechtěl, nebo to nevěděl, z tvé strany už jsi víc dělat nemohla a ani neměla.

 
Stanik
Stanik - 21.8.2013 14:26

trojaska: je to pomeru ceny/vykon. A ta je porad bajecna.. kdyz ctu ty veci okolo. V teamu pohoda a jinak jako jinde v IT ... kdyz veci slapou, maji uzivaci pocit, ze nic nedelame ( protoze asi systemy bezi,jena tak.. sami od sebe).. kdyz neco nejde.. to je pak jeste vesti rachot... a nejake oslovani je jen kapka v mori.smajlik - 42
Vsechno je to o tom .. chces -nechces. nelibi se ti, jdi delat jinam.. v Praze mas moznosti dost.

 
Verera
Verera - 21.8.2013 14:24

Když jsme nastupovala do prvnípráce hned po škole, tak se na nás na vstupní školení přijeli podívat šéfové, ke kterým jsme měli jít do týmů. My jsme byli tři mlaďoši, seděli jsme tam proti paní ve věku našich rodičů, ta nám vykala, jednomu klukovi to připadalo divné, tak jí řekl, že nám má raději tykat, myslel to jako že my ucha budeme stále vykat. Ale ona hned že tedy ráda a v tom případě jí máme taky samozřejmě tykat. smajlik - 68

No, podle bontónu to asi nebylo, ale když jsme si trochu zvykli, bylo to fajn. Je fakt, že v té firmě si tykali víceméně všichni co se trochu znali, ale nebyla to norma , spíš to tak nějak samo vyplynulo z atmosféry.

 
Vikina
Vikina - 21.8.2013 13:41

Když jsem nastoupila do práce, všichni ostatní se léta znali a tykali si, nabídla jsem jim všem tedy tykání (i děvčeti o 30 let mladšímu), všichni přijali, pouze šéf (o 10 let mladší) pravil, že na tykání se málo známe - už jsem mu to nikdy nenabídla,kreténovi (ani farář 2x nekáže), takže jsem byla jediná, s kým si vykal, i když už jsem tu pracovala 3 roky, a v tom případě jsem i nesouhlasila s vykáním a křestním jménem, musel si tedy vystačit s "paní kolegyní" (nově příchozí oslovoval křestním a vykal)smajlik - 42smajlik - 34 Teď je pryč, tykáme si všichni a je tu pohoda.

 
Piafka
Piafka - 21.8.2013 13:36

Křeček: ad státní správa - jak kde. Někde jsi v úřední den v sedm večer ráda, žes dodělala to, co hoří a druhý den ráno jedeš nanovo. O kafíčkách nemůže být řeč. Hodně se to zevšeobecňuje.

 
trojaska
trojaska - 21.8.2013 13:10

Ahá, já už to chápu! U Stanika ve firmě vládnou přesně ty hnusný manýry. A protože tam má každej stáhnutej zadek a nedovolí se vzepřít a hájit si svoje práva, tak z toho radši udělá normu, kterou bude "ctít" jako správný řešení. A běda tomu, kdo ze sebe neudělá ovci a nenechá si kakat na hlavu. Dáme mu sami najevo, jak je špatnej. Přece nepřiznáme, že to není v pořádku smajlik - 42
Sorry za sarkasmus, ale teď jsi to napsala sama, že u vás by si to nikdo nedovolil, protože se bojí o místo. Říkáš to samý, co ty kámošky, jen jinou formou.

 
Křeček
Křeček - 21.8.2013 12:58

Navíc nerozumím většině reakcí. Slávka řeší, co jí řekly kamarádky. V práci si to vyřešila sama ke všeobecné spokojenosti, a tak by to mělo být.

 
Křeček
Křeček - 21.8.2013 12:57

Stanik: Jenže já jsem zrovna ta huba nevymáchaná, která by se ozvala i kvůli tomu času na toaletu.
Samozřejmě nesouhlasím třeba s morálkou ve státní správě, kde pro samá kafíčka není čas na práci, ale v žádném případě se nezastávám opačných extrémů.

 
Ivča+3
Ivča+3 - 21.8.2013 12:50

Přesně, co tady řešíš?? Úplně normálně lidsky jsi požádala o to, na co máš plné právo. Jsme snad pořád ještě lidi, a ne výkonostní roboti, ne?! Kamarádkám doporuč nějaký kurz sebevědomí.

 
Stanik
Stanik - 21.8.2013 12:49

Bellana: na prijmeni po svatbe? no pokud mi ho nekurvi.. coz teda jeste na poprve neudelal nikdo, aby ho precetl spravne, pritom zas tak slozite neni, jen slovenske, byt manzel je Cech jak poleno...tak ani den smajlik - 68 i tehdy zaukoloval kamose aby volali z nenamych cisel a myslel si, jak se bude bavit, jak se predstavuju... nesekla jsem se ani jednou smajlik - 42

 
Verera
Verera - 21.8.2013 12:38

Tak jsem si teď představila situaci, kdy Slávka podle některých rad tady sklapne a akceptuje oslovování, které používají lidi. Jenže na to až tak neslyší, takže občas nereaguje, musí ji oslovit víckrát, no, nic moc začátek. Po pár měsících, když už se víc seznámí, se osmělí a vysvětlí, že na bohunku nereaguje, protože na to není zvyklá, slyší na Slávku. Logická otázka je :" A proč jsi to neřekla hned? " a je opět za blbce.

Tohle je mnohem nešťastnější řešení, než když na pozdrav " Dobrý den, já jsem Jarda." řekne " Dobrý den, já Slávka, tedy Bohuslava, ale slyším na Slávku." Když se vše nastaví hned na začátku, předejde se mnoha problémům.

A pochybuju, že by Slávka byla první nastupující ,která by se zmínila před šéfem, že si v minulé práci netykali, že si bude muset teprve zvyknout. Takže taky nic mimořádného.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-81
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.