Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mám právo se ohradit vůči tomu, jak mne v práci oslovují?

Mám právo se ohradit vůči tomu, jak mne v práci oslovují?

Chtěla bych poprosit o váš názor na situaci, která se mi stala. Nastoupila jsem do nového zaměstnání. Je to česká firma, ale s takovými těmi rádoby americkými manýry. Každý je manažer, máme openspace, místo porad aktivy, místo přestávek coffee breaky, meetingy, feedbacky, až mi to někdy připadá směšné, že nepoužíváme české výrazy, když mezi námi žádný cizinec není. Ale to píšu jen na okraj, ta práce mě baví.

Dalším aspektem této „světovosti“ je i jiné chování, pro mě až příliš familierní. Narazila jsem na to hned druhý den, kdy mě vedoucí oslovil křestním jménem, a to ještě zdrobnělinou, kterou nesnáším. Jsem nejspíš ze staré školy, oslovování jménem by mi celkem nevadilo, ale považovala bych za slušnost se dotyčného (tedy v tomto případě mne) nejprve dotázat, zda ho tam mohu oslovovat a potom se případně domluvit na formě jména. Záleží samozřejmě na situaci, od pána v letech bych to samozřejmě vnímala jinak, než od mladíka či slečny, kteří by mohli být mými dětmi.

Dala jsem tedy při oslovení najevo svoje překvapení a rozpaky. Šéf to zaznamenal a prohodil, že tady je to tak normální, že se všichni oslovují křestními jmény bez ohledu na pozici, věk nebo pohlaví. Řekla jsem mu tedy, že na to sice nejsem zvyklá, ale že to respektuji a jen jsem ho požádala, aby používal jinou formu jména. Zdá se, že s tím nemá problém, někdy se splete, ale to není úmyslné. Tím celá věc skončila a myslím, že všechno funguje bez nějakých problémů.

Popisovala jsem ale tuto situaci doma, potom několika kamarádkám, a byla jsem docela zděšená. Prakticky všichni mi řekli, že jsem si to k němu neměla dovolit. Prý když mám práci, tak musím respektovat a snášet všechno, co si ke mě zaměstnavatel dovolí a mám být ráda, že mě za to nevyhodil. Já si nestěžovala, jen jsem to chtěla uvést jako poznatek, jak se změnila doba a vše je jiné. Tvrdě jsem ale narazila. Oponovala jsem, že pokud je to někde jako firemní kultura, tak to samozřejmě budu respektovat, nic jiného jsem ani neudělala, ale mohu si snad vybrat formu jména, kterým mě mají oslovovat. Jmenuji se totiž Bohuslava po tatínkovi, a nechávám si říkat Slávka. Je to pro mne snesitelnější, formu Bohunka nebo Bohuš vysloveně nesnáším, je mi to až odporné, a nedokážu si představit, že bych to navíc měla poslouchat celé dny. Přesto se na mě všichni dívali s ohromením, jak jsem si dovolila být drzá a když se tak jednou jmenuji, tak nemám právo na nějaké manýry. Prý má on rozhodující právo vybrat, jak mi bude říkat a já do toho nemám co mluvit.

Tak jsem se chtěla zeptat vás, jestli si myslíte totéž. Myslím, že jsem se nedopustila žádného faux-pas a naopak se domnívám, že je slušnost a ohleduplnost respektovat jméno, kterým si druhý přeje být oslovován (i kdyby se nakrásně jmenoval třeba úplně jinak). Chápu, že by asi bylo přes čáru, kdybych po nich chtěla, aby mě oslovovali třeba „ty stará lasičko“, ale takhle?

Slávka


21.8.2013   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 81   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mám právo se ohradit vůči tomu, jak mne v práci oslovují?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-81
orinka
orinka - 21.8.2013 1:54

Ale z příspěvku vidím, že se vlastně nic nestalo? Šéf přijal, žes ho opravila, používá tvoje jméno podle tvého přání, tak co? Nastoupilas tam, kde jsou taková pravidla, práce se ti jinak líbí - co teda řešíš?? Nejsi trochu nafrněná? Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. V japonské firmě bys možná ráno cvičila a pěla společnou píseňsmajlik - 68 Jestli je to jediné, co ti vadí....nedávno tu byl příspěvek o šikaně v zaměstnání, pisatelka by to tvoje patrně brala všemi deseti.

 
rychenza
rychenza - 21.8.2013 1:42

Kdyz jsem se prestehovala do zahranici, zasla jsem, jak je pro mne osvobozujici, ze si vsichni tykaji a rikaji krestnim jmenem!
Je to daleko lepsi. Uz bych se nechtela vracet k vykani a prijmenim. Respekt k cloveku mohu vyjadrit jinak. Navic odpadne nervovani typu "mam vykat, tykat, jmenuje se jinak nez manzel a deti atd."

Neudelala jsi nic spatneho, sef to respektuje, nevidim nikde problem. Spis je podle mne plus, ze vis, ze mas rozumneho sefa, ktery ted navic vi, ze se sebou nenechas orat. smajlik - 47

 
modroočka
modroočka - 21.8.2013 0:37

Ať se děje cokoliv, vždy nejprve hledám "chybu" u sebe. Je to jednodušší pro každou životní situaci, která mě potká.
V tomto případě Tě chápu, ale stačilo říci: "Jsem Slávka, Bohunka je někdo jiný. Může se stát, že na to neuslyším." ... A jsem přesvědčená, že by si to téměř každý zapamatoval. Neboj, časem si zvyknou a Ty také. Těš se, že máš práci, která Tě baví a jinak jsou všichni snesitelní.
Žiju v zahraničí a opravdu je běžné, že se lidé bez rozdílu věku, pohlaví i postavení oslovují křestním jménem. I malé děti tak oslovují staré lidi. Stalo se nám, kdy se jedna téměř 70ti letá dáma urazila, když ji asi 2 letý prcek oslovil TETO. Neumíš si představit, jak hájila svoji rodinu a toho špunta odmítala ... pár takových zkušeností a české manýry zmizely. smajlik - 93

 
Bellana
Bellana - 21.8.2013 0:34

Je dobře, že jsi mu řekla, že používáš jinou formu jména. Na tom nevidím vůbec nic špatného. Zdá se, že i šéf respektuje tvoje jméno, takže žádný problém.
Mně osobně vyhovuje, když se lidé oslovují křestními jmény a vykají si. Vlastně mi nevadí ani tykání. Líp se mi pracuje v méně formálních kolektivech.
Nesouhlasím ale s názorem, že si člověk musí nechat všechno líbit, aby měl práci. Naopak. Domnívám se, že je chování, které nemusí tolerovat. Firemní kultura musí být taková, aby mobbing a bossing nepřicházel v úvahu. Ani za socíku jsme si nemuseli nechat všechno líbit. Že by to teď v tomto mělo být horší? Není devatenácté století.

 
sallie
sallie - 21.8.2013 0:33

kamarádky ať si myslí co chtějí, se šéfem jsi se domluvila, on to respektuje - žádný problém nevidím.

 
surika7
surika7 - 21.8.2013 0:08

Mě se to zdá v pořádku, že jsi to celkem taktně vyřešila....nevidím v tom žádný problém. Někdo si rád hned tyká, jiný má raději trochu odstup. smajlik - 105

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-81
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.