Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nechci se stěhovat do zděděného domu. Prý jsem nevděčná.

Nechci se stěhovat do zděděného domu. Prý jsem nevděčná.

Jsme s mužem momentálně na rozvod. Až dosud bylo naše manželství téměř bez mráčku, ačkoli jsme spolu už přes třicet let. Nikdy by mě nenapadlo, že mezi námi vznikne konflikt, který bude takřka nepřekonatelný a ani jeden z nás nebude ochoten ustoupit ze svého.

Důvodem našeho sporu je dům. Respektive stará barabizna, kterou manžel zdědil po svých rodičích. Teď, když zemřela jeho maminka, připadl celý dům manželovi jako jedinému dědici. A on pojal opravdu úchvatný nápad, totiž, že se tam přestěhujeme. Což já nemohu vydýchat a hned vám povím proč.

Ten barák je hodně starý a zanedbaný, potřebuje totální rekonstrukci. Dole je kuchyň, obývák a ložnice, velká chodba, koupelna se záchodem a prádelna. V patře jsou pak ještě další tři místnosti. K domu náleží dvorek s přilehlou zahradou a navrch ještě stráň s ovocnými stromy, která navazuje na zahradu. Je to ohromné. Barák i ty pozemky. V domě se za posledních padesát let nic neměnilo, kromě nutných oprav, aby byl aspoň jakž takž k užívání.

Jsou tam staré podlahy, na chodbě taková ta kamenná dlažba – kostky šedé na střídačku s černými, koupelna je katastrofa, omlácené umyvadlo a vana, opadané kachlíky. Kuchyňská linka pamatuje ještě Gottwalda jako prezidenta a v horních patrech je to podobné. Stará okna, vysloužilé dveře atd. Prostě hrůza hrůz. Celý dům je cítit takovou tou starou zatuchlinou, kterou nejsem schopná přestat vnímat ani když jsem tam celý den. Prostě to tam páchne.

Můj názor je, že bychom ten barák měli prodat a koupit si byt. Bydlíme totiž v nájmu. Máme možnost si byt, ve kterém jsme odkoupit, což bych já velmi ráda. Je hezky zrekonstruovaný, nic nám tady nechybí. Všechno máme v dosahu, od lékaře, přes obchody až po blízkost zaměstnání. Kdybychom se přestěhovali do toho baráku, o tohle všechno bychom přišli. Žili bychom na vesnici, což si já osobně neumím představit, jsem od malička zvyklá na město.

Manžel má ale jiný názor. Pro něj je ten dům domov. Vyrůstal v něm. Prý si nedokáže představit, že by ho prodal cizím lidem. Žili v něm už jeho prarodiče a on cítí jako povinnost ten barák zachovat jako rodinné dědictví, či co. Ty nedostatky, které vidím já, on nevnímá tak dramaticky. Tak si prý dáme dohromady nejdřív spodní patro a pak budeme pokračovat dál. Už se vidí jak chová králíky, rýpe se v záhonech a plánuje, jak to bude jednou v důchodu fajn, být takhle hezky ve svém, na zahradě, venku, stále aktivní.

Já to nedokážu skousnout. Možná jsem pohodlná, zhýčkaná městským životem v paneláku, kde mi nic nechybí a kromě úklidu se nemusím o nic starat. Mě představa náročné rekonstrukce baráku vůbec neláká, nejsem odvázaná ani z té zahrady. Nikdy mě to nebavilo a skutečně nemám žádné pěstitelské ambice. Jeho matka rok co rok zavařovala a nakládala všechno možné jako o život, já jsem nikdy nezavařila ani skleničku marmelády. Radši ji koupím v obchodě.

Řeknu vám upřímně, mám osypky jen si představím, jak se tam nastěhujeme a já začnu žít jako typická vesnická hospodyně.

Je to těžká situace. Vím, že ten z nás, který tomu druhému ustoupí, bude nešťastný. Kdybychom měli děti, tak by bylo řešení možná snazší, třeba by se jim barák hodil. Ale jsme bezdětní, já bohužel děti mít nemůžu. Takže je to jen na nás, co s domem bude. Navrhovala jsem variantu nechat si ho jako víkendovou chalupu, ale s tím muž nesouhlasí, o takový dům je prý potřeba se celoročně starat a žít v něm. Řekl mi, že jsem nevděčná, když to odmítám. Co by prý za to jiní lidi dali, kdyby jim takhle do klína spadl dům.

Co si myslíte vy? Byly byste ochotné se do takového baráku přestěhovat a v padesáti letech od základu změnit svůj životní styl? Já si to nějak nedokážu představit.

Líba


5.4.2016   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 82   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nechci se stěhovat do zděděného domu. Prý jsem nevděčná.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-82
Pentlička
Pentlička - 5.4.2016 8:19

Nikdy, nikdy, nikdy! Jsem přesně jako ty městský člověk, celý život jsem žila v bytě, práci na zahradě vnímám jako galeje a odstěhovat se n vesnici, kde není žádný pořádný obchod, doktoři, knihovna ani jiné výdobytky civilizace by pro mě byl za trest. A to nemluvím o hnusném starém baráku, měla bych problém i stěhovat se do nového pěkného čistého domu. Moje kamarádka taky zdědila barák, v okrajové části našeho města, byl z 80. let a trvalo jim víc než rok než ho zrekonstruovali a museli si na to vzít hypotéku, ač rozhodně nejsou chudí. A samozřejmě tam po dobu rekonstrukce nebydleli.

 
denda04
denda04 - 5.4.2016 8:03

PEGG: máš pravdusmajlik - 47

vy se nadřete dáte do ruiny peníze zničíte si zdraví a ,kdo to bude dědit jak nemáte děti??
není lepší prodat koupit byt a užít si peníze jinak ?? koupit si třeba malou chatku ,domek ??smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
PEGG
PEGG - 5.4.2016 7:41

Nezlob se, ale první co mě napadlo je, proč manžel nechal jeho "milovaný" domov tak zchátrat, když věděl, že je jediný dědic? maminku nechal žít v rujně a teď bude plakat nad ztrátou rodinného majetkusmajlik - 55
Osobně bych šla na vesnici bydlet hned, ale ne do takové rujny, to je na totální rekonstrukci, kterou určitě manžel nevládne vlastními silami. Bude to stát haldu peněz, máte je? Nebo se kvůli tomu doživotně zadlužíte? Počítám že vám je kolem padesáti. Nemá to kdo zdědit, tak co s tím? Určitě tam není ani topení, celé léto budete dělat dřevo, abyste v zimě nezmrzli, protože vytopit takovou ratejnu je dost náročné a to i v případě, že to zateplíte.
Asi neporadím, ale nešlo by uvažovat o zbourání patra a opravy jen přízemního domku, který by vám bohatě stačil? I tak by to byla rána, ale zas by to nebylo do budoucna energeticky tak náročné. smajlik - 105

 
Speedy
Speedy - 5.4.2016 7:36

anitech: A to vubec neni spatny napad,,chce barak, tak at si maknesmajlik - 58

 
anitech
anitech - 5.4.2016 7:28

no, tak manžel zatím bude opravovat barák a ty se tam natěhuj až to bude hotové. Můžeš za ním dojíždět na víkendy

 
Jarča*
Jarča* - 5.4.2016 6:22

Mně by se taky bydlení v domě líbilo, ale ne za takovýchhle podmínek. Jestliže jste sami dva, k čemu vám bude dům o šesti místnostech? Zbytek života se budete honit, abyste to dali do kupy, a co se s tím domem stane pak? Bude mít nějakého dědice? A nejste už nejmladší, kdo vám pomůže, až budou síly ubývat? Snažila bych se manželovi vysvětlit, že takový dům víc využije početn rodina, která bude mít elán a finance na jeho rekonstrukci. A za peníze z prodeje bych koupila byt a případně nějakou víkendovou chatičku. Ale chápu, že je to pro manžela citlivé téma, chce to probrat s ním všechny argumenty pro a proti.

 
Speedy
Speedy - 5.4.2016 4:33

Ja urcite, uz si neumim predstavit zivot se sousedy za kazdou stenou. Ranni kavicka treba i v nocni kosili na slunickove letni zahrade, je pro me uzasnym dobijecem baterek. A to jsem taky puvodne mestska. S pribyvajicim vekem me to ale tahne vic a vic do prirody. Ovsem v polorozpadle rachotine bych nebydlela, jasne, ze to chce nejdrive opravit a zprovoznit.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-82
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.