Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Mám chtít po dospělém dítěti příspěvek na domácnost?

Mám chtít po dospělém dítěti příspěvek na domácnost?

Naše dcera v červnu odmaturovala a teď si užívá poslední prázdniny. Od září nastupuje do zaměstnání, už má vše vyjednané. Nástupní plat bude mít cca 12 000 čistého.

Nemůžeme se s manželem shodnout na tom, jak pak s ní vyřešit její příspěvek na společné bydlení. Manžel tvrdí, že by se měla podílet třetinou na nájmu a službách i za jídlo. Prý aby si zvykala, že život není zadarmo.

Mně se tento systém nelíbí, po odečtení všeho v této výši by jí z platu zbylo v podstatě jen lepší kapesné. Myslím, že kdyby přispívala částkou cca 2 – 3000, tak by to bylo dostačující. S tím však manžel nesouhlasí.

Zajímaly by mne názory čtenářek, případě vlastní zkušenosti.

Vladimíra

 

Milá Vladimíro, než dáme slovo čtenářkám, udělala jsem si malý průzkum ve svém okolí v řadách svých známých. Meryl.

Petra

Synovi je už 23 let, pracuje a bydlí stále s námi. Z platu 16 000,- nám přispívá měsíčně 4 000,-. Společně jsme se na tom dohodli a jsme spokojeni všichni.

Věra

Máme pětadvacetiletého syna, bydlí s námi. Jelikož pro nás není problém z našich platů vše bez problémů finančně zvládnout, nepřispívá syn nic. Dohlížím však na to, aby si pravidelně každý měsíc ukládal určitou částku na spoření.

Jitka

Dvacetiletá dcera nám z platu 14 000,- přispívá 5 000,- měsíčně. Polovinu z těchto peněz jí ukládám a dám jí je, až se od nás jednou bude stěhovat.

Mirek

Aby dospělé dítě přispívalo na domácnost, je asi z výchovného hlediska správné. Ale my zatím od syna nic nepožadujeme, až se ožení a založí rodinu, užije si toho dost. Vyučil se teprve před rokem. Ještě tak rok ho míníme tímto způsobem podporovat, ale pak už k nějaké finanční dohodě mezi námi dojde, pokud u nás bude bydlet.


29.7.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 82   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mám chtít po dospělém dítěti příspěvek na domácnost?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-83
Stanik
Stanik - 29.7.2009 14:03

Ota: smajlik - 47 presne...to jeka s progresivnim danenim...az ziska dcerka ziska oraxi, muze praci zmenit.. ceska cetsa vozeni deti za rucickuaz do triceti a vys mi prijde ujeta.. vidim to na brachovi... vsecko pod nos, full service.. a pak se mam adivi, ze nema babu.. na co.. pac tady se nosi " dokud mama funi, drzime se u ni"....smajlik - 63smajlik - 26

 
Kassy
Kassy - 29.7.2009 14:00

Ota: Asi se neshodneme. Já si prostě myslím, že v rámci rodiny by tak trochu "socanství" fungovat mělo. Lidi v rodině by spolu měli být solidární. Dcera nemá "platit věc nebo službu", má se, jak říkáš, podílet na provozu domácnosti. Nekupuje si přece konkrétní služby za přesnou cenu, měla by přidat svůj díl na společnou hromádku, ze které se poplatí vše potřebné pro všechny. A tenhle podíl by se v rodině měl určovat podle jiných kritérií než "všichni rovným dílem". Jinak se z rodinných vztahů stanou vztahy čistě obchodní a to prostě podle mě není dobře. Otec by přestal pro tu holku být otcem, stal by se z něj pan domácí. A z matky kuchařka/pradlena nebo já nevím co. Mně by se to tak nelíbilo jako žádné straně a nemyslím, že takový přístup k rodinnému soužití je to nejlepší, co můžou rodiče dětem dát do života.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 13:30

Kassy: nevíme jestli třeba pan otec neplatil zatím úplně všechno ...

, ale do důsledku dovedený princip " plať věc nebo službu podle výše platu svého" mě poněkud zavání ( hlavně socanstvím).

Nemluvíme zde přece o pronájmu paláce, služebnictva a servisu, ale o adekvátním podílu dospělého člověka na chodu místa ve kterém žije.

Nikdo si přece nemyslí, že rodiče chtějí vydělávat na svých dětech ( vlastně jsou i lidi kteří takovou strategii razí), ale že rodiče jsou tady od toho aby dali dětem výchovu.
Proč asi třeba v USA pobíhají mladí skautíci po okolí a dělají "business", proč asi při studiu hodně lidí na západě pracuje? Proč si mladí lidé pronajímají byty a tak ?
Je to protože je rodiče vyhnali ? Nebo že jim nedají na studia? Nebo, že jim nenabídli bydlení doma za hubičku?
Ne je to o tom, že každý má umět pořádně lítat než odletí z hnízda a v Česku je ve zvyku pořád děti podpírat aby si " nedejbože" nenarazili zobáček a tak pak tady máme hromadý 20-40 letých samostatně se živících , který se nestydí chodit domů a natahovat ruku, protože jim domu přišla složenka za pokutu jak tady dole píše jedna čtenářka....



 
Kassy
Kassy - 29.7.2009 13:14

Mně vůbec rozpočítávání nákladů stylem "všechno sečíst a podělit počtem členů domácnosti" připadá trochu mimo. Podle mě by každý měl přispívat podle toho, kolik reálně spotřebovává a taky kolik je v jeho možnostech. Pokud tatínek vydělává dvakrát tolik co dcera, je poněkud nefér, aby po ní chtěl stejný příspěvek jako dává sám. Sestavit nějaký obecně platný vzoreček je podle mě nemožné. Děvče by přispívat mělo, ale kolik, to by mělo být věcí dohody všech zúčastněných (včetně dcery!). A pokud bude otec trvat na třetinách, pak skutečně musí dcera dostat i přesnou třetinu práv k využívání bytu a rozhodovacích pravomocí co se chodu domácnosti týče. Pochybuju, že se mu to bude líbit, když si představí do důsledku, co to bude znamenat.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 13:11

Majucha: to znám tyhle " reálný náklady " pak v pánské verzi končí na dvojích fuseklích, trenclích a trikách na tejden a doma létám a ve svém pokoji prakticky nemusím topit atd .......

Ještě si mi tim připoměla jeden krásný ženský princip( a to nejsem až tak Joe z přátel jak budu vypadat)... určitě znáš tyhle příhody z restaurace ... funguje to takhle : já si miláčku dám jen polévku nebo jen salátek nebo jen zákusek a ty si dej co chceš.... a pak " já bych jen tak trochu ochutnala jestli to máš dobrý, nebo jaký to je atd" ...
A přestože si nic nedáš tak je půl porce v tobě ....

 
štoudev
štoudev - 29.7.2009 12:22

Ota: u nás šlo teplo a voda mimo elektroměr, to se platilo zvlášť, to svícení klasickejma šedesátkama ve třech místnostech celý dny a dvě "staré" televize opravdu žere víc, než lednička za 0,98 kW za den. Navíc jak jsem psala, mě se jídlo (lednice, mrazák) a vaření prakticky netýkalo, opravdu teplá jídla nejím ani dnessmajlik - 27. Takže znovu opakuji, nelze paušalizovat a jde vždycky o odhad reálných nákladů každé osoby.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 12:13

Majucha: no a co je potom "kontrola, že si pravidelně stavebně spoří"?
Další iluze : většinu spotřeby energií nedělají dvě televize a svícení ale vytopení domu ( bytu) , chlazení(mražení) potravin , ohřev vody na koupání a vaření

 
Ota
Ota - 29.7.2009 12:09

Bambulka: a jó, teď už to chápu líp.

No a je tedy polovina platby za přímý náklad zadupáváním nebo by jste si třebas mohli jako šetřit na vlastní domek? Chápeš co chci říci,že ?
Tvoji rodiče měli jasný signál, že budeš bydlet u nich dál a že budeš rekonstruovat a platit v jejich domě. Takže takový odpuštnění není nic zvlášť nevýchovného....

 
štoudev
štoudev - 29.7.2009 12:01

Ota: jestli hodná strávit život nákupem kabelek nebo rozumněji si myslím poznají dřív, než za deset rokůsmajlik - 58 a podle toho to asi nějak přizpůsobit. Spoření je pěkná věc, ale tím, že to za dítě bude dělat rodič, ho nenaučí hospodařit, ale spíš ho tím poníží, když mu nedovolí samostatné rozhodování s jeho vydělanými penězi. To je vždycky případ od případu... každý to vidí a snáší jinak, no... ale všeobecně si říkám, že než za tržní nájem bydlet u rodičů, tak se radši odstěhuju a budu mít vlastní život, vlastní rozhodování a rodiče nebudou mít dalšího přispěvatele na nájemsmajlik - 16. Páč s tou třetinou na energie a tak máš sice pravdu, ale zas na druhou stranu já jsem v tom věku tu třetinu rozhodně nespotřebovala. Doma imrvére běžely dvě televize a svítilo se jak v Las Vegas, přičemž já se na tv prakticky nikdy nedívala a nedívám (to ani dneska), svítila jsem minimálně a teplá jídla jím jen výjimečně... takže i tady by to asi chtělo reálný odhad spotřeby a ne rovné delění bez ohledu...

 
Bambulka
Bambulka - 29.7.2009 11:46

Ota: Ne, rodiče bydlí dole a my nahoře v rodinném domku, a předělávali jsme to tam, takže jsem si ji koupila do koupelny a teď se podílíme na nákladech (elektřina apod.) polovinou.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 11:42

Bambulka: 29.7.2009 11:01
jen pro mou informaci ... z první výplaty jsi si, bydlevši u rodičů, koupila vanu...... to jsi měla pak v pokoji ?smajlik - 42

 
Bambulka
Bambulka - 29.7.2009 11:40

Ota: No jo, tak to rodiče zapinkali. Ale nevidím důvod, proč by Jarmila neměla teď z dceřineho platu srážet tak ty 3 000 a ať si dcera šetří na vlastní bydlení. Nebo ji srážet víc s tím, že ji to bude matka šetřit, ale své dceři by to měla říct.

Myslím, že u mě to bylo tak akorát. Rok mi z těch mých 8 000 (tři roky tomu) nic nesráželi a teď už mám svou vlastní domácnost s manželem a postavila jsem se alespoň rychleji na vlastní nohy. Neumím si představit, kdyby mi naši sráželi např. 4 000, tak to bych do teď bydlela s nimi, protože za 4 000 bych si na nic nevydělala.

 
valesovavera
valesovavera - 29.7.2009 11:39

Náš syn první rok po dokončení školy neplatil nic za jídlo a ani za nájem.Ale po roce když začal dělat v Autopalu a měl vyšší plat než já a manžel tak nám přispíval manželovi 1000kč na nájem a mě 2000 kč na stravu.Je chlap jako hora a sní toho hodně.Z mých známých každé dítě přispívalo rodičům.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 11:36

Bambulka: já jenom, že těhle vypomáhanejch dětí ve věku 35-55 let žijících stále u rodičů znám ve svém okolí několik.... všichni ti jsou tak vypomáhaní, že si dodnes z důchodů svých rodičů pučují na alimenty, na pívo nebo na dovolenou .......

 
Ota
Ota - 29.7.2009 11:31

Majucha: no já měl kliku skrz "deputátní uhlí" ( ten kdo měl na OBPH papíry na byt nedostal kvůli bytu v Praze povolenku na nákup uhlí do svého domku na venkově) jinak přijít k bytu za socíku nebylo jen tak a pořadník byl desítky let dlouhý....
1.Nikdo přece neříká, že ty peníze dcery musí utratit ať jí je klidně strkají "na knížku" ale nemusí to vědět.
2. 1/3 nákladů na stravu, otop, vodu, elektřinu, plyn, a bydlení není zadupávání dítěte do země, ale realita která z dítěte udělá dospělého člověka.
3. Vem to jinak ... pokud rodiče chtějí pomoci s koupí bytu tak je pro ně lepší spořit jejich prostředky formou příspěvku na náklady od " zadupaného dítěte", protože je víceméně jisté, že oni z peněz ušetří víc.....
Tedy ty nám přispíváš na nájem, my ti pak pomůžeme s první splátkou hypotéky , protože pak už bude jasný, že nehodláš strávit život nákupem kabelek.....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-83
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77200.
    Archiv anket.