Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Propustili mě pár let před důchodem. Co teď?

Propustili mě pár let před důchodem. Co teď?

Jsem v šoku, stalo se mi něco, s čím jsem vůbec nepočítala a pěkně mě to zaskočilo. Je mi 57 let a dostala jsem v práci výpověď pro nadbytečnost. Odcházím sice s odstupným, ale to je jen slabá náplast. Chtěla bych se vás zeptat, zda jste se některá v takovéhle situaci taky ocitla a jak jste se s tím srovnávaly. Já to nějak nedokážou skousnout.

Pracovala jsem na jednom úřadě, strávila jsem tam prakticky celý život, kromě pauzy na tři mateřské. Byla to taková moje jistota, plat sice nebyl nějak závratný, ale dostačující a pro mne bylo důležité, že mám práci a věřila jsem, že v ní vydržím až do důchodu.

Bohužel, přišlo na snižování stavů a já se ocitla mezi těmi, kteří musí odejít. Nejsem sama, je nás víc, i ženy v mém věku. Osobně něco takového považuju za podraz, když jsem zde takové dlouhé roky pracovala (a dobře), že mě teď, kdy mi zbývá posledních pár let do důchodu, odkopli jako vyždímaný, nepotřebný hadr. Vůbec nevím, co si počnu, těžko na mě někde čekají s otevřenou náručí.

Stalo se některé z vás něco podobného? Jak jste se s tím vyrovnaly a hlavně, podařilo se vám pak najít novou práci? Budu končit k poslednímu červnu, nejpozději od září bych měla někam nastoupit. Mám vůbec šanci? Budu ráda za všechny vaše nápady a zkušenosti, momentálně nejsem schopná moc racionálně přemýšlet. Moc vám předem děkuji.

Hela


9.5.2017   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 87   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Propustili mě pár let před důchodem. Co teď?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-87
YXH
YXH - 10.5.2017 14:45

Rema: Plny souhlas smajlik - 47

 
sharon
sharon - 10.5.2017 14:20

Rema: přesně tak .....v pracovním procesu měl člověk strach omarodit a tak přecházel nemoci i třeba s teplotama tak nevím proč by ted nemohla jít paní marodit........když máme na jehly zdarma pro feťáky !
tu novou práci nenajde za týden , nechápu proč se nad tím někdo pohoršuje.....
v tomhle věku jako je Hela je i tohle řešení.....
AX, může vás to také potkat i když vám to nepřeji........

 
sharon
sharon - 10.5.2017 14:15

Kadla: ono je to jak kde , nejsme přece všechny z jednoho města.......

 
Rema
Rema - 10.5.2017 12:49

ax: proč tě děsí, že lidé, kteří mají odpracováno 35 let a více, si dovolí léčit neduhy, které za tu dobu, a zejména z té práce, mají, a berou jen to, na co si do systému celý život přispívali, mě mnohem víc děsí, že mnoho pracujících přechází různé nemoci, jen aby nepřišli o práci nebo měli z čeho přežít měsíc

a úplně nejvíc mě děsí, že si stát sociálníma dávkama, na které my pracující odvádíme daně, vydržuje množírnu nemakačenků

 
Rema
Rema - 10.5.2017 12:35

Almega: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

doufám, že ještě i my 50 a méně, naše děti, jejich děti, vnoučata, pravnoučata se takové svobody budou dožívat, ne že celý život prožijí v otrockém systému, protože důchody už nebudou

 
ax
ax - 10.5.2017 12:13

Docela mě udivuje (děsí), kolik lidí tu radí jít zrovna marodit a vlastně se asi nesnažit najít si novou práci. Utvrzuje mě to v tom, s čím se setkávám ve svém okolí. Práce je, ale některým se nechce pracovat nebo jsou jejich nároky přemrštěné vzhledem k tomu, co (ne)umí.
Čím víc lidí bude zbytečně doma na soc.dávkách, tím ty dávky budou nižší a na ty skutečně potřebné se nedostane už vůbec.

 
Kadla
Kadla - 10.5.2017 11:53

anitech: Každou chvíli čtu něco, že "do pokladny v obchodě" hledají pořád. Ano, hledají a mají i vyvěšeny cedule. Ale pak tam pošleš životopis (s tím, že máš 20letou praxi v maloobchodě (provoz vlastní prodejny), umíš pracovat s registrační pokladnou, znáš skladové hospodářství, umíš účetnictví, a celý život jsi pracovala s dodavateli a obsluhovala zákazníky) a dostane se ti 3x odpovědi, že "jste nebyl vybrán, protože jsme dali přednost uchazeči s lepšími předpoklady". To je případ z mého nejbližšího okolí... Čerstvý padesátník hledající práci v Praze. Takže oblíbená hláška o tom, že do pokladny berou každého už mi fakt leze na nervy...

 
Lissie
Lissie - 10.5.2017 11:34

Já chápu, že propuštění pár let před důchodem je fakt hodně hodně hodně nepříjemné. Ale možná by se paní mohla zamyslet nad tím, že počítat ohledně práce s tím, že je jistá až do důchodu, není asi úplně košer přístup. To je jako být naštvaná, že jsem něco nezdědila, vždyť jsem s počítala. Možná i to může hrát roli v rozhodování, kdo zůstane a kdo půjde. Jako až přílišná jistota má na výkon v práci spíše negativní vliv než pozitivní, že... Nepíšu to, abych paní vydeptala, ale spíš bych myslela, že něco z toho by si měla vzít za své i při hledání nové práce. Že je potřebná a že umí. No a vzít si z toho poučení, že každý je postradatelný.

 
Arna
Arna - 10.5.2017 11:30

Almega: Odbory jsou, jen lidem se do nich nechce. Taky záleží kdo ty odbory vede. U nás byl předseda na ...., divím se že postoupil do vedení odborového svazu. Ale jeho nástupce je super, snaží se, jen špatná pověst toho předešlého odradila zaměstnance. Kdybych byla v odborech, ušetřila bych si víc jak rok nervů, odborový právník by se postaral.
Odbory se taky můžou postarat o to aby v kolektivní smlouvě bylo že lidé před důchodem jsou chráněni při propouštění.

 
Verera
Verera - 10.5.2017 11:21

Chápu, že je Hela v šoku, ale vypadá to, že se ještě ani nezačala rozhlížet a jen se lituje. Až tohle období překoná, třeba zjistí, že nabídky jsou. Ona je sice 2-3 roky před důchodem, ale kdyby neměla děti, je to víc, kdyby byla muž, tak taky, takže nemůže být všude jen mladý kolektiv, ty davy starších někde pracovat musí.
A třeba zrovna někde hledají někoho na 3 roky za mateřskou, tak raději vezmou toho, kdo pak odejde do důchodu.
Nevím, kolik je odstupné, ale pár měsíců snad poplatky kriticky hrozit nebudou, na pracák se hlásí okamžitě, takže i nějaká podpora bude a tu možnost nemocenské a předčasného důchodu má vždycky, takže není nutno to vidět černě.

Oproti třeba matce samoživitelce s malými dětmi je na tom naprosto úžasně a snad i ta práce se jí bude hledat líp.

 
Almega
Almega - 10.5.2017 10:07

Jo to je hnus,nejsou žádné odbory,co by se takových lidí zastaly....Máme tu mrzký kapitalismus,dějou se věci,nad kterými kolikrát člověk jen tiše žasne nebo zuří.Jakoby zmizelo všechno dobré:soucit,vlastenectví,pomyšlení na zadní kolečka v nejrůznějších oblastech,pomoc skutečně potřebným,dobrá vůle,historické souvislosti atd. Dnes nám vládne sobectví na všech úrovních,a jednotlivec je jen ta tříska,co odlétá,když se kácí lesy.Paní Helu lituji, jejím šéfům je jako člověk úplně ukradená, jedině kdyby dělala "problémy" a rozmazala něco někde veřejně,tak by snad se jiné místo našlo....Takhle jí zbydou oči pro pláč,starosti,snížení životní úrovně atd.Já byly OSVČ,skončila jsem cca před 3 lety ,už jsem měla dost toho všeho stresu, a nyní si užívám poklidu chudého důchodu,ale naprosté svobody v tom,co dělám.To je na tom nejlepší,že sice na stará kolena,ale aspoň jednou za život,si už můžu dělat,co chci a kaaždého můžu poslat někam,když po mně chce něco,co se mi už nechce dělat!

 
Pentlička
Pentlička - 10.5.2017 8:39

Tak mně se to stalo v 54 letech. A nedostala jsem žádné odstupné, protože mě odtamtud vyštípala šéfka, se kterou jsme si nesedly a odešla jsem na dohodu. Hela nepíše, jestli má manžela, ale asi jo, protože to by se zmínila. já jsem rozvedená, sama. Taky jsem celý život pracovala na úřadě, sice na různých místech, ale i tak. Měla jsem hrozný strach, že budu úplně bez peněz. V té době byla ještě i ekonomická krize a moc volných míst nebylo. Přesto jsem se nevzdala, hledala jsem, každý den jsem psala žádosti na různá místa. Měla jsem tehdy do důchodu 8 let, takže žádný předčasný důchod. Trvalo mi 6 měsíců, než jsem práci sehnala. Zase na úřadě, ovšem něco, co jsem nikdy nedělala, takže mi započítali jen 3/4 praxe a mám o 3 stupně nižší platovou třídu. Ale vyžiju z toho. Horší bylo, že pána, který to dělal přede mnou, vyhodili pro alkoholismus a není tam nikdo, kdo by mi poradil. Musela jsem na všecko přijít sama metodou pokus, omyl, naučit se s novým programem na PC, nemám se koho zeptat, s kým se poradit. občas je to opravdu na nervy. Mám teď do důchodu necelé 4 roky a počítám každý den. Kdyby mě vyhodili teď, jdu na nemocenskou, na pracák a do předčasného důchodu, i když bych byla bita na penězích. Už bych práci nehledala a sedět za kasou v Albertu bych nechtěla. Pokud máte, Helo, manžela a nejste úplně závislá na svém výdělku, zůstala bych 11 měsíců na pracáku a pak bych šla do předčasného důchodu.

 
Jarča*
Jarča* - 10.5.2017 6:21

Ivi: já jsem nic o procházce růžovým sadem nepsala, naopak, psala jsem, že by mě to taky zaskočilo. Jak říká YXH, naše generace nebyla zvyklá shánět práci, zvláště my, které jsme měly štěstí, že jim ta původní vydržela. Dneska už to mladí taky berou jinak. A sama nevím, jak bych si zvykala na nový kolektiv, nové postupy, učila se novým věcem. Zkusit se může leccos, ale jak tu zaznělo, v nejhorším se to dá vyřešit maroděním, pracákem a předčasným důchodem. Horší jsou finance, Hela nepíše, jestli má manžela, nebo je sama, v tom případě by si asi moc vyskakovat nemohlasmajlik - 26

 
YXH
YXH - 10.5.2017 3:26

Zda se to jako rana pod pas, clovek si pripada jako vyzdimany hadr.... Ale jak devcata radi, sla bych na nemocenskou a pak podporu. Zatim si doma zvyknete a jestli mate nejake konicky, tak vam prace ani nebude chybet.
Mne takhle "vyrazili" do duchodu ve veku 28 let jeste za komunistu. Byla jsem po uraze, ale schopna normalne chodit do prace, delala jsem v kancelari, sedela jsem u stolu bez potizi. Jelikoz manzel byl na 14 dni v Kanade, sefova mi "zajistila" invalidni duchod aniz bych o nej zadala nebo sla pred komisi. Proste mi prislo ohlaseni, at se dostavim do uradu a tim to zvadlo. Jak to dokazala nevim, ale jelikoz byla soudruzka, a potrebovala se mne (coby nezadouciho elementu) zbavit, slo to jak na dratku. Taky mi bylo vselijak, pripadala jsem si jako nepotrebny kripl. Mela jsem doma dve male cacorky, tak jsem se zabyvala domacnosti a detma. No a po slavne "revoluci" jsem diky ji jsem se ctyrletou ekonomkou nedostala ani praci v drogerii za pultem.smajlik - 65
Ono je to take tim, ze driv lidi v nasem veku (je mi o rok min nez vam) tak neshaneli praci. Proste to byla jistota. Tady jsem po prijezdu delala ruzne prace, a take vzdycky zustala dlouho u podniku 6, 7 let (na mistni pomery to je dlouho). Ale kdyz se mi to opravdu znelibilo, tak jsem nemela potize se proste sebrat a odejit a najit neco jineho. Clovek se nauci zit i v jinych podminkach a prizpusobit se. Jak se rika "zmena je zivot" Tak drzim palce at vam vyjde co si prejete.smajlik - 45

 
dadka
dadka - 10.5.2017 1:28

Šla bych na sociálku, nebo do předčasného důchodu. V důchodu je super. Máš čas na všechno, co jsi nestíhala, když byly doma děti, můžeš si přečíst celou knihovnu, udělat všude superpořádek, můžeš se vzdělávat, pěstovat svoje koníčky, dlouho spát, vařit levná jídla....nezoufej.Život přece nekončí s koncem zaměstnání.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-87
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146555.
Archiv anket.