Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mám investovat peníze do domu, který mi nepatří?

Mám investovat peníze do domu, který mi nepatří?

Je mi 32 let, mám přítele a dvouletou dcerku. Ještě nedávno jsme bydleli v pronájmu, ale před několika měsíci jsme využili nabídku přítelových rodičů a přestěhovali se do jejich rodinného domu, či spíše vily. Oni v ní bydleli společně s babičkou, po jejíž smrti se uvolnilo celé horní patro. Je tam samostatná bytová jednotka, čtyři pokoje, kuchyň a příslušenství. Velice rádi jsme se sem přestěhovali, a to jak z důvodu velikosti bytu, tak z důvodu finančních. Platíme zde pouze náklady na režii, nájem po nás rodiče nechtějí.

Byt je celkově moc krásný, výborně situovaný, k dispozici máme zahradu… co víc bychom si mohli přát. Jediný problém je, že je už starý, kuchyň, koupelna, podlahy, nábytek, spotřebiče to vše volá po rekonstrukci a nákupu nového. Komplet. Peníze bychom měli, máme s přítelem každý své úspory a něco jsme naspořili i společně. Kdybychom to všechno sesypali na jednu hromadu, pokrylo by nám to takřka všechny větší výdaje a nějaké drobnosti a doplňky bychom pak dokupovali postupně.

A teď ten můj problém. Dům je samozřejmě celý manželových rodičů, respektive jeho otce. Manžel je jedináček, takže jednou bude patrně celý jeho, ale to je mi trapné i psát, uvádím to spíš k dokreslení situace. Já však řeším, jestli by ode mne bylo moudré investovat do toho bytu své vlastní peníze. Co kdyby se mezi mnou a přítelem něco pokazilo? Zatím si něco takového neumím představit, ale kdo ví, co nám život přinese. Mám obavu, abych pak neodešla, jak se říká, s holým zadkem.

Zatím jsem o těchto svých pocitech s přítelem nemluvila, připadá mi to hloupé. Navíc bydlím tady v podstatě zadarmo, neplatím nájem, žijeme jako rodina, i když nejsme oddáni. Na jednu stranu si říkám, že ta investice mých peněz by byla vlastně v pořádku, za tu možnost takhle luxusního bydlení, na druhou mi vrtá červíček, abych jednou nezůstala na mizině. Tu největší finanční injekci bych totiž investovala já, rodiče mi dost naspořili a sama jsem k tomu taky nemalou částku přidala. Přítel má úspory asi třetinové a ty společné nejsou ani to.

Co myslíte, mám to risknout a vlastně z nějakých cca 70% zafinancovat rekonstrukci bytu, který není můj? Vydat se tím, ze všech svých rezerv a doufat, že spolu s přítelem zůstaneme až do smrti? Moc bych chtěla mít hezké a moderní bydlení, ale když si dám dohromady všechny okolnosti, tak váhám.

Markéta


1.6.2015   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 87   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mám investovat peníze do domu, který mi nepatří?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-87
chytrájakrádio
chytrájakrádio - 2.6.2015 10:47

Nevím, tak buď jsou partneři, a nebo nejsou. V praxi bývá celkem časté, že si pronajmete byt, ten je v horším stavu, a tak platíte nižší nájem a například tam necháte udělat podlahy nebo kuchyň. Když to plánujete jako dlouhodobé bydlení (ne na rok, dva), tak je to výhodné pro obě strany. Bydlení prostě neco stojí. Nechtěla bych bydlet v podstatě zadarmo u tchánovců a ještě frfňat, že se mi tam nechce investovat do ničeho, ať se stará výhradně přítel a tchán s tchýní, já tam přece "jen" bydlím smajlik - 20

 
Megí
Megí - 2.6.2015 10:20

mam-ča: s tou rodičovskou máš pravdu, ale i tak bych raději sáhla na své úspory a z nich každý měsíc dala např. 2 tis. jako polovinu nájmu na ty opravy, než abych investovala do oprav celou částkou.
Ano, v ideálním světě by měl muž svoji partnerku uživit i s dítětem, dokud je ona doma, ale v reálu to tak vždy není.
Pokud má naspořeno tak velkou částku, tak po 1 rok zbývající mateřské to s celkovými úsporami zas tak moc nezahýbe a účel to splní smajlik - 58

 
mam-ča
mam-ča - 2.6.2015 10:09

Megí: To vypadá velmi rozumně, ale Markéta je nejspíš na MD, když má dvouletou dcerku. Takže jako příjem má pravděpodobně jenom Rodičovský příspěvek. A z toho by měla platit "nájem" ?
Otci svého dítěte, který by měl živit společné dítě a po dobu, než si Markéta najde (jesle, chůvu) a práci, tak i ji.

 
Linda
Linda - 2.6.2015 10:08

Megí: dobry napad smajlik - 47...ma Marketa platit za najem/ pronajem bydleni cizimu a nebo priteli (pritelovym rodicum) smajlik - 26a pritel to muze pouzit na opravy a nebo taky ne. Ona bude mit cisty svedomi a pritom si zachova svoji financni rezervu a nezavislost smajlik - 47

 
Megí
Megí - 2.6.2015 9:56

zainvestovala bych do věcí, které se dají v případě rozchodu "odnést" - např. spotřebiče. Ty byste si museli koupit i v případě pronájmu bytu apod. Ale rozhodně bych peníze nedávala do opravy koupelny, nových podlah apod. Co takhle dávat polovinu obvyklého nájmu příteli, jako příspěvek na opravy? Ne zafinancovat vše, ale v podstatě tím "zaplatit" za možnost v bytě/domě bydlet? Nikdo by nemohl říct, že bydlíš zadarmo, Ty bys měla čisté svědomí a přítel, jako pravděpodobný budoucí majitel nemovitosti (možná) by mohl po částech budovat a opravovat...

 
mam-ča
mam-ča - 2.6.2015 9:43

Hlavně si Markéto uvědom, že Tvůj "přítel" ani jeho rodiče k Tobě nemají žádné oficiální závazky. Tak proč bys Ty měla vůči nim mít závazky finanční ?
Možná si Tvoji rodiče museli ledacos odříkat, aby Ti mohli naspořit nějaké peníze do začátků. A Ty bys teď to, co Ti s láskou naspořili, nacpala do baráku úplně CIZÍM lidem ?

 
jelítko
jelítko - 2.6.2015 9:18

Jo a taky je třeba si uvědomit, že bys Markéto neinvestovala do majetku svého přítele (což je taky bez právního ošetření blbost), ale to majetku zcela cizího pána, i když je to tchán. Ježiš já jsem tak ráda, že už to nemusim řešit a držim palce smajlik - 45

 
jelítko
jelítko - 2.6.2015 8:56

Jo jo, tohle jsem řešila nedávno. Pak jsem se s přítelem po 5,5 letech rozešla, naštěstí ještě před investicí a bylo vyřešeno a jsem tomu ráda. Přesně si dovedu představit jak se Markéta cítí.

 
rychlonožka
rychlonožka - 2.6.2015 7:16

Milé děvče, dovolte mi takto Vás oslovit, jste ve věku mých dětí. Svoje peníze, které Vám našetřili rodiče, nechte tam, kde jsou. Nikomu po nich nic není, rodiče Vám je patrně našetřili ještě před Vaším vztahem. Do vašeho bydlení eventuálně vložte pouze ty společně našetřené. Bude to tak nejlepší pro všechny zúčastněné. Po svých životních zkušenostech bych do objektu, kde mi nepatří nic, nedala ani korunu a totéž bych nepřipustila od partnera. Dodávám za sebe. Nic nezkazíte, když si budete šetřit do té svojí hromádky /peněžní dárek od Vašich příbuzných k narozeninám, který momentálně nepotřebujete atd/. Když mi končilo moje přes 20 let vzorné manželství, měla jsem konto s částkou nula. Protože jsem vždycky všechno vložila do společného a pak se o to skoro soudila. Buďte prozíravější. když dojde na lámání chleba, nikdo se s Vámi nemaže. Tím méně nejbližší příbuzní. Tím méně rodina partnera. Pak tu příslovečnou pomocnou ruku najdete pouze a jen na konci svého ramene.

 
kareta
kareta - 1.6.2015 20:39

Kozoroh18: ano, každopádně v manželství se mohou lidé zadlužit a pak je dluh obou. To mne děsí. A než proběhne rozvod, obvykle manželé ta konta vyluxují, takže společné peníze stejně neexistují.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 1.6.2015 20:10

kareta - 1.6.2015 16:51
dohodnout se museji, ale nejsou to penize spolecne,tudiz se tu muze ukladat bokem a pri rozschodu se to neda delit jako penize spolecne v manzelstvi.

 
sharon
sharon - 1.6.2015 16:53

a já mám stejně dojem že tenhle článek už tu byl................ asi je z archívu.......................smajlik - 26smajlik - 68

 
sharon
sharon - 1.6.2015 16:52

kareta: to ano ..ale už to není tak jak do starýho.smajlik - 26....ono vrážíš i do bytu ...a do dětí ...a do vnoučat ...a do manžela ...a furt vrážíš....smajlik - 68

 
kareta
kareta - 1.6.2015 16:51

Kozoroh18: stejné jako v manželství, musíte se dohodnoutsmajlik - 68
sharon: dům je věčná investice, pořád máš do čeho vrážet, i v novostavbě.

 
sharon
sharon - 1.6.2015 16:40

kareta: já myslím že se dá vše upravit a ošetřit v předmanželské smlouvě.....
smajlik - 26 alespoň to abych dostala moje peníze zpět kdybych musela z domu odejít.....
ale jak říkám postavit nový ...do starého budete pořád vrážet....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-87
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77173.
    Archiv anket.