Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Zajímalo by mne, jak to chodí v jiných rodinách, protože si s manželem připadáme, jako když žijeme v nějakém zlém snu. Je nám oběma 58 let a máme dvě vnoučata – šestiletého chlapečka a čtyř a půl letou holčičku. Obě děti jsou našeho syna a snachy.

Naše vzájemné vztahy považujeme za celkem dobré, se synem si rozumíme, myslím, že i se snachou, i když tam trochu napětí cítím. Ale není to nic závažného. Ona je trochu žárlivější a úzkostlivě si hlídá, abychom jim nijak nezasahovali do jejich soukromí. Respektujeme to a snažíme se držet zpátky. Ale znáte to, občas se člověk neudrží, řekne na něco svůj názor a jakmile se ten náš neshoduje s tím snašiným, ona hned dost nepřiměřeně reaguje.

Obě vnoučata milujeme, dýchali bychom za ně. Nebydlíme od sebe daleko a dost často se navštěvujeme. Buď přijdou oni jako celá rodina k nám, třeba v neděli na oběd nebo my zajdeme k nim. Vídáme se takřka každý víkend, maximálně každý druhý. Děti nás milují a my je taky. Hlavně můj muž jako dědeček je pro ně úžasným parťákem, hodně se jim věnuje, hraje si s nimi, povídá, moc si to užívá.

Už dřív jsme projevili zájem, aby u nás děti mohly být třeba o víkendu, nebo aspoň přes jednu noc. My bychom si je užili a mladí by si mohli odpočinout a někam zajít. Syn by nebyl proti, ale snacha k tomu nikdy nesvolila, prý ne, jsou ještě moc malé. Chápali jsme to, když jim byly dva, tři roky a netlačili jsme na pilu. Jenže teď už jsou děti větší, vnouček půjde po prázdninách do první třídy a vnučce bude na podzim pět let. Tak si myslíme, že už to nejsou žádná miminka, která by pár dní s prarodiči nezvládla. Jenže snacha má jiný názor.

Nabídli jsme teď mladým, že bychom mohli vzít obě děti s námi na dovolenou, chystáme se na Šumavu, máme tam zamluvenou chatičku a nebyl by problém vzít děti s sebou a pobyt a stravu dodatečně nahlásit. Jednalo by se o týden a myslíme, že by to dětem prospělo. Celkově jsme nabídli, že se o děti můžeme společně přes léto postarat, aby nemusely jednu půlku prázdnin chodit do školky, protože syn se snachou celé léto svou dovolenou nepokryjí. Připadalo nám to jako dobrý nápad a mysleli jsme, že mladí budou rádi, že mají o starost méně.

Ale bohužel, snacha s tím zásadně nesouhlasí, prý nejsou děti zvyklé spát jinde než doma, respektive s někým jiným, než s rodiči, opět její stará písnička, že jsou malé. A že pro ně není problém si to léto zařídit a na tom, že by děti chodily půlku prázdnin do školky, nevidí nic špatného. Samozřejmě, že na tom nic špatného není, ale je to přinejmenším zarážející, že místo, aby dopřáli dětem pobyt na čerstvém vzduchu, jen z nějakého svého rozmaru je radši nechají pařit se ve městě.

Přitom my bychom je mohli vzít na ten týden na Šumavu a potom ty další tři týdny k nám na chatu, která není daleko a jejich rodiče by tam za nimi mohli každý den jezdit, kdyby chtěli tak tam i přespávat, autem by se tam odtud do práce dostávali pohodlně a rychle. O děti by bylo postaráno, chata je vybavená, prostorná, s oplocenou zahradou. Nic by se tam dětem nestalo, hlídali bychom je jako oko v hlavě.

Ale zatím to vypadá, že budeme mít smůlu a snacha (a na její nátlak i syn) radši svěří děti cizím lidem do školky, než vlastní babičce a dědečkovi. Ještě chci podotknout, že stejný přístup má snacha i ke svým vlastním rodičům, ani oni děti nikdy neměli samostatně, stejně jako u nás se všechny návštěvy a kontakty s vnoučaty konají za asistence jejich rodičů.

Ptala jsem se snachy, s čím má takový problém, že na tom přece nic není, když děti stráví nějaký čas u babičky a u dědy. Řekla mi, že ani nám, ani své mámě nemůže stoprocentně důvěřovat, že bychom se o děti dobře postarali, že jsme stará škola, že za nás se všechno dělalo jinak a ona má svůj styl výchovy a způsob stravování a nechce, aby měly děti v životě zmatek. To je pravda, ona jim například nekupuje žádné sladkosti, jako pamlsky mají jen různé kandované ovoce apod. To je opravdu jen příklad.

Já s tím moc nesouhlasím, ale respektovala bych to, i jsem jí to řekla, ale prý ne, nevěří mi, že bych to dodržela. Takže důvod, proč s námi nemůžou vnoučata být je, že bychom je mohli asi nenávratně poškodit tím, že bychom jim koupili třeba lízátko. Chápete to?

Je nám z toho hodně hořko, stejně se cítí i snašina maminka, se kterou jsme se o tom bavili. Jako prarodiče svá vnoučátka milujeme a tohle omezování v kontaktu snášíme hodně těžko. Myslíte, že je to v pořádku, jak se snacha chová? A taky syn, on pro klid ve své rodině stojí při ní a nic jí neřekne. Jak fungují vztahy s mladými a s vnoučaty u vás? Je nás víc, kdo řeší stejný problém, nebo je ta naše snacha opravdu výjimka?  

Blanka


29.6.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 94   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Abrasia
Abrasia - 30.6.2016 14:37

Já bych to asi zvlášť neřešila. Prázdninový pobyt dětí bych nabídla, pokud by to nevyšlo, zařídila bych se po svém. Na výchovných metodách, pokud by děti byly u nás bych se rámcově dohodla, co se stravy týká, děti by jedly to, co my, tedy pokud by neměly nějaké onemocnění, které vyžaduje dietu, nebo nebyly maličké s vlastním jídelníčkem. Nevadilo by mni hlídání, ani prázdniny u nás, ale na druhou stranu bych si nemínila komplikovat zbytečně život, kdo u nás chce být, musí se přizpůsobit našemu životnímu stylu. Pokud bychom s případnou snachou v tomhle byli v rozporu, holt bychom se scházeli všichni najednou, aby nemusel nikdo bádat, co se dělo mimo jeho zorný úhel a bylo by celkem vyřízeno.

 
rychlonožka
rychlonožka - 30.6.2016 14:35

Hlídám své vnouče odmala. Dcera nemá tolik trpělivosti ani není vynalézavá ohledně nějakých aktivit. Na domácnost poněkud línější. Není po mně, ale moc to neřeším. Pomůžu, pokud chce a potřebuje. Řeknu to asi tak - je ráda, když si pro sebe utrhne pár hodin volna. Práci mají s manželem docela náročnou a i já, jejíž generace byla zvyklá lítat kolem domácnosti, muže a dětí, uznávám, že i na nějaké lenošení či volno má každý právo. U nás je to naopak, než u Blanky. Dcera vnoučeti řekne, žádné doma, dneska spíš u babičky a hotovo. Nestará se, co dávám k jídlu. Víme obě, že ona leccos ošulí a že u mě je záruka domácí stravy. No, co nadělám. Už je taková. Na dovču mně vnouče zatím nedala - a to je starší, že Blančina štěstíčka - neurazila jsem se, jen jsem podotkla, že dítě se mohlo někam podívat a něco vidět. Chápu ji, že by neměla klid, jsou na sebe zvyklí, a nezazlívám jí to, ani se neurážím. Máme jednodenní výlety za kamarádkami s dětmi a všichni jsou spokojeni. Fungujeme tedy v létě na chalupě všichni, prostřídáváme se, jednou je v práci ten, jindy onen a neřešíme nějaké uměle vyvolávané spory. Myslím, že Blančina snacha nemá svou tchýni až tak v oblibě a přes vnuky to ventiluje. Být Blankou, omezím nějaké víkendové návštěvy a nejsem občas k mání. Proč by měla kolem synovy rodiny poskakovat a usnadňovat jim víkendové povinnosti? Až snacha bude soboty neděle vyvařovat, bude ulítaná a sama řekne.....ať jdou děti k babičce, já si chci oddychnout. Když Blanka ví, jaký má snacha postoj, neměla by jí naprosto nic nabízet. Ať je rodinka v paneláku celé léto a ať kouká z okna. Bude to jednu sezonu a změna přijde sama. Když se chce někdo o děti starat sám, dopřejme mu to. Raději Blanko místo nějakých dárků dětem šetřete a pak jim kupte něco většího užitečného. Až budou třeba 10 letí, a Vy jim řeknete, pojeď se mnou do Prahy na Hrad a Petřín, do bludiště a někam na oběd, myslím, že vnoučata pojedou ráda a všichni si to užijete. Nyní za ně prostě rozhoduje maminka. S tím teď asi nic nenaděláte.Nějakým vynucováním si to jen zhoršíte. Konečně...jsou to jejich děti.....

 
PEGG
PEGG - 30.6.2016 14:02

Anakolut - 30.6.2016 9:23 - už bych si na to tady mohla zvyknout, že! Ale já ne a ne, vždycky mě znovu překvapí, že si nějaká krá.. nedá pokoj a furt bude otravotat! smajlik - 37

 
kianid1357
kianid1357 - 30.6.2016 13:29

Dobrý denNECHTE SI ZDARMA ZASLAT JÍDELNÍČEK SESTAVENÝ VÝŽIVOVÝM PORADCEM BUDETE PŘEKVAPENI S VÝSLEDKEM.
ODKAZ ZDE: https://www.pestryjidelnicek.cz/vp/43bidmf4

 
Verera
Verera - 30.6.2016 11:49

Já jsem to s tím mluvením a všímáním měla spíš opačně. Kolikrát jsem se přistihla, že na děti pořád mluvím, ukazuju jim něco, vysvětluju. Asi to je nějak zděděné nebo pochycené od mé maminky, učitelky ve školce, o které se malá dcera kdysi vyjádřila, že "babička pusu nezastaví a nezastaví".

I teď se občas od dcery dočkám žádosti, abych jí nevysvětlovala, proč je něco potřeba udělat a proč to po ní chci. Že mám prostě jen vydat příkaz a očekávat splnění.
Tak a kdo se v tom má teď vyznat smajlik - 68

 
Verera
Verera - 30.6.2016 11:45

Nika1: V tvém případě bych dítě taky nepůjčovala. Není naprosto žádný důvod, proč by roční dítě mělo znát sladkosti a uzeniny. A roční dítě nezlobí, to zatím jen objevuje svět a zjišťuje pravidla, podle kterých funguje, to je vina těch,kdo ho hlídají, že včas nezareagují, že je unavené, hladové, že ho nezabaví nebo mu nedokážou vysvětlit, že něco nemůže dělat a odlákat jeho pozornost.
Jednou mi tchyně švagrové udělala něco takového taky- myslela, že mi pomáhá se zlobivým synem (bylo mu asi 5), tak mu řekla, že ho nebudu mít ráda, pokud bude zlobit, v té chvíli jsme měla chuť ji něčím praštit, ale bylo to společensky nepřijatelné. On si takové věci dost bral a ještě navíc dost žárlil na dvouletou sestru, která se dokázala všude prosadit. Tak jsem aspoň hned odvedla syna do jiné místnosti a vysvětlila mu, že to není pravda, že na něj asi budu zlobit , možná hodně, ale ráda ho budu mít za všech okolností.

 
kareta
kareta - 30.6.2016 11:16

Anakolut: do skleniček jsem si dávala i vlastní jídlo, nemusí v nich být kupované, ačkoliv ani to bych nezavrhovala, kromě ceny jsme k tomu prakticky neměl avýhrady.

 
kareta
kareta - 30.6.2016 11:15

Jé, co bychom za takové prarodiče dalismajlik - 81.
No nic, musíte se s tím smířit, když jsou mladí takoví fašisti.Užijte si to sami a pak jim o tom povyprávějte, aby kluci věděli, o co přišli, pak budou sami rodiče otravovaat, že chtějí s prarodičema a rodiče třeba povolí.

 
Anakolut
Anakolut - 30.6.2016 10:41

PEGG: Ale já to přece na sebe nevztahuji. Jen mi to přijde úsměvné, ale i nespravedlivé takové to zobecňování, jak se v článku objevilo.
Sama taky nemůžu pochopit matky, které třeba vezou kočárek a kouří nebo opravdu jen čučí do mobilu a nic okolo je nezajímá, nebo tablet pro dítě ve 3 letech či ještě dříve mi taky přijde extrém.
Skleničky s hotovým jídlem bych nezatracovala, sama jsem je využívala minimálně (kvůli ceně) jen když jsme někam jela, nebo odněkud přijela a už nestačila uvařit, ale myslím si, že jsou mnohdy v lepším složení než to, co dětem uvaříme z "čerstvých" surovin, které jsou bůhví odkud. V té skleničce je obsah škodlivin hlídán, v mase a zelenině v běžné kvalitě z obchodu to tak jistě hlídané není.

 
PEGG
PEGG - 30.6.2016 10:14

Anakolut - 30.6.2016 9:23 - nevím proč to vztahujete na sebe? smajlik - 66
Snad sama nejlíp víte, že vy taková nejste, tak se nemusíte zlobit.
Ale běžte se někdy podívat do nákupního střediska nebo na nějakou předzahrádku, samý kočárek a hejno štěbetajících mamineksmajlik - 76
Mám známého s hotýlkem, ten už dal zákaz kočárkům na terasu. Každé ráno přijelo několik matek, kočárky zatarasily celou plochu, útrata jedna káva nebo minerálka a v poledne si nechaly ohřát skleničku s nějakou jistě zdravou dobrotou pro dítě.smajlik - 26
Já vím, že takové nejste všechny a chci věřit, že většina dnešních maminek je normálních, starostlivých a pečlivých, holt tyhle extrémy vyčuhují a spousta lidí podle nich soudí.

 
Nika1
Nika1 - 30.6.2016 10:11

Je fakt, že jsem úzkostlivá, ale my dítě neměli "dříve jak na nové boty."smajlik - 68

 
Nika1
Nika1 - 30.6.2016 10:10

Ještě k článku. Snacha by měla sebrat odvahu a na rovinu říct, co jí vadí a domluvit se na kompromisu. Např., že uzeniny ne, sladkost občas ano, ale aby nepřijel z dovolené otesánek a asi bych děcko cvičně zvážila, ale před ním nic nekomentovala. Každopádně se stýkáme pořád s celou rodinou, mají právo na vnouče a pravnouče a holka na prarodiče atp.
kubikm: Jo a manžel jim jako dítě několikrát málem umřel: dusil se hračkou, snědl jedovaté bobule a málem vykrvácel z nosu (teklo mu několik dní a tchyně se nechala na pohotovosti odpálkovat, prý už byl bezvládný, když jeli ještě jednou).

 
Nika1
Nika1 - 30.6.2016 10:04

Hanča: To je síla to malování holčiček.
kubikm: K té výchově nás rodičů: Tak třeba za mě se v první třídě na společné fotce schovali 2 kluci, jak jsem byla tlustá. smajlik - 68 Byla jsem z rodiny jediná a vařit se zdravěji nezačalo, jen se mi všichni posmívali - i rodina a děti mě šikanovaly. Toho bych chtěla dceru ušetřit. Já i mé kamarádky se dětem věnují (pravda všem je nad 30 let), máme ještě knížky po nás,naopak nás nechali v ohrádce řvát (pamatuji se jak řvala sestra v kočáře i v ohrádce a já jí chodila houpat a hladila v ohrádce). Já zpívám dceři od miminka. Tchánovci jak vyjevení, že se mimčo uklidnilo při zpěvu, oni nikdy nezpívali. Je to individuální, mě vadí matky vyvalené v hospodě a děti v kouři s hranolkama a colou, ale to je extrém. Sice máme papírové pleny, ale zase nemáme manžele, kteří by byli ve čtyři odpoledne doma z práce a prcka zabavili.

 
Anakolut
Anakolut - 30.6.2016 9:26

denda04: Reakce měla být spíše na kubikm. Omlouvám se.

 
Anakolut
Anakolut - 30.6.2016 9:23

denda04: A ještě jste zapomněla dodat, jak jsme líné. Máme přece ty papírové plíny. Tohle paušalizování mě vždy pobaví :-D
Současné matky jsou prostě hrozné, buď čumí do telefonu a posadí dítě před tablet nebo jsou ty hysterky, co nepůjčí dítě prarodičům kvůli sladkému.
Jen je mi divné, že jsou tak nemožné, když je vychovala předchozí generace skvělých matek :-D

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.