Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Zajímalo by mne, jak to chodí v jiných rodinách, protože si s manželem připadáme, jako když žijeme v nějakém zlém snu. Je nám oběma 58 let a máme dvě vnoučata – šestiletého chlapečka a čtyř a půl letou holčičku. Obě děti jsou našeho syna a snachy.

Naše vzájemné vztahy považujeme za celkem dobré, se synem si rozumíme, myslím, že i se snachou, i když tam trochu napětí cítím. Ale není to nic závažného. Ona je trochu žárlivější a úzkostlivě si hlídá, abychom jim nijak nezasahovali do jejich soukromí. Respektujeme to a snažíme se držet zpátky. Ale znáte to, občas se člověk neudrží, řekne na něco svůj názor a jakmile se ten náš neshoduje s tím snašiným, ona hned dost nepřiměřeně reaguje.

Obě vnoučata milujeme, dýchali bychom za ně. Nebydlíme od sebe daleko a dost často se navštěvujeme. Buď přijdou oni jako celá rodina k nám, třeba v neděli na oběd nebo my zajdeme k nim. Vídáme se takřka každý víkend, maximálně každý druhý. Děti nás milují a my je taky. Hlavně můj muž jako dědeček je pro ně úžasným parťákem, hodně se jim věnuje, hraje si s nimi, povídá, moc si to užívá.

Už dřív jsme projevili zájem, aby u nás děti mohly být třeba o víkendu, nebo aspoň přes jednu noc. My bychom si je užili a mladí by si mohli odpočinout a někam zajít. Syn by nebyl proti, ale snacha k tomu nikdy nesvolila, prý ne, jsou ještě moc malé. Chápali jsme to, když jim byly dva, tři roky a netlačili jsme na pilu. Jenže teď už jsou děti větší, vnouček půjde po prázdninách do první třídy a vnučce bude na podzim pět let. Tak si myslíme, že už to nejsou žádná miminka, která by pár dní s prarodiči nezvládla. Jenže snacha má jiný názor.

Nabídli jsme teď mladým, že bychom mohli vzít obě děti s námi na dovolenou, chystáme se na Šumavu, máme tam zamluvenou chatičku a nebyl by problém vzít děti s sebou a pobyt a stravu dodatečně nahlásit. Jednalo by se o týden a myslíme, že by to dětem prospělo. Celkově jsme nabídli, že se o děti můžeme společně přes léto postarat, aby nemusely jednu půlku prázdnin chodit do školky, protože syn se snachou celé léto svou dovolenou nepokryjí. Připadalo nám to jako dobrý nápad a mysleli jsme, že mladí budou rádi, že mají o starost méně.

Ale bohužel, snacha s tím zásadně nesouhlasí, prý nejsou děti zvyklé spát jinde než doma, respektive s někým jiným, než s rodiči, opět její stará písnička, že jsou malé. A že pro ně není problém si to léto zařídit a na tom, že by děti chodily půlku prázdnin do školky, nevidí nic špatného. Samozřejmě, že na tom nic špatného není, ale je to přinejmenším zarážející, že místo, aby dopřáli dětem pobyt na čerstvém vzduchu, jen z nějakého svého rozmaru je radši nechají pařit se ve městě.

Přitom my bychom je mohli vzít na ten týden na Šumavu a potom ty další tři týdny k nám na chatu, která není daleko a jejich rodiče by tam za nimi mohli každý den jezdit, kdyby chtěli tak tam i přespávat, autem by se tam odtud do práce dostávali pohodlně a rychle. O děti by bylo postaráno, chata je vybavená, prostorná, s oplocenou zahradou. Nic by se tam dětem nestalo, hlídali bychom je jako oko v hlavě.

Ale zatím to vypadá, že budeme mít smůlu a snacha (a na její nátlak i syn) radši svěří děti cizím lidem do školky, než vlastní babičce a dědečkovi. Ještě chci podotknout, že stejný přístup má snacha i ke svým vlastním rodičům, ani oni děti nikdy neměli samostatně, stejně jako u nás se všechny návštěvy a kontakty s vnoučaty konají za asistence jejich rodičů.

Ptala jsem se snachy, s čím má takový problém, že na tom přece nic není, když děti stráví nějaký čas u babičky a u dědy. Řekla mi, že ani nám, ani své mámě nemůže stoprocentně důvěřovat, že bychom se o děti dobře postarali, že jsme stará škola, že za nás se všechno dělalo jinak a ona má svůj styl výchovy a způsob stravování a nechce, aby měly děti v životě zmatek. To je pravda, ona jim například nekupuje žádné sladkosti, jako pamlsky mají jen různé kandované ovoce apod. To je opravdu jen příklad.

Já s tím moc nesouhlasím, ale respektovala bych to, i jsem jí to řekla, ale prý ne, nevěří mi, že bych to dodržela. Takže důvod, proč s námi nemůžou vnoučata být je, že bychom je mohli asi nenávratně poškodit tím, že bychom jim koupili třeba lízátko. Chápete to?

Je nám z toho hodně hořko, stejně se cítí i snašina maminka, se kterou jsme se o tom bavili. Jako prarodiče svá vnoučátka milujeme a tohle omezování v kontaktu snášíme hodně těžko. Myslíte, že je to v pořádku, jak se snacha chová? A taky syn, on pro klid ve své rodině stojí při ní a nic jí neřekne. Jak fungují vztahy s mladými a s vnoučaty u vás? Je nás víc, kdo řeší stejný problém, nebo je ta naše snacha opravdu výjimka?  

Blanka


29.6.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 94   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
orinka
orinka - 30.6.2016 8:28

Petruša: Vůbec nejsi špatná matka, když si přeješ mít volno od dětí. Moc dobře si pamatuju, jak jsem využívala každé takové chvilky k dohánění restů v domácnosti. Ono postarat se o děti se vším všudy a uklízet u toho po malování, to se dost dobře nedá. Žádná normální ženská to nebude využívat k flákání se - většinou se dělají takové ty nárazové práce, na které přes rok při běžném režimu čas není.

 
tornado-lou
tornado-lou - 30.6.2016 8:11

a včera jsem viděla pána - jistě milující dědeček, co si holčičku strašně moc užívá - vyzvedával ji ve školce, naložil do auta a vezl nepřipoutanou. na ten kousek to přece nestojí za to. takže co my víme. ona snacha možná ví, proč nechce.

 
tornado-lou
tornado-lou - 30.6.2016 8:08

já si spíš říkám, že snacha je asi ráda, že tchyni chvilku neuvidí. podle popisu spolu tráví každý víkend, maximálně každý druhý. to mě připadá moc i na nejlepší vztahy. jídlo je možná jen záminka.

 
PEGG
PEGG - 30.6.2016 7:58

Nevím, jestli se ty sladkosti neřeší až přes míru. Možná právě to omezovaní dává dětem nějaký impuls, že je to něco extra, když je to zakázané.smajlik - 26
Já měla štěstí, moje děti o sladkosti nikdy nestály, většinu všech mlsot, které jim nadělily babičky, snědl jejich otecsmajlik - 68 Asi to je dané geneticky, já si taky neumím představit, že si strčím do pusy bonbonsmajlik - 66smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 30.6.2016 6:44

Petruša - 29.6.2016 20:38:smajlik - 47 Taky si myslím, že je to jedině dobře, když se děti otrkají mimo domov, tak snad se to u vás taky zlomí.

 
Jarča*
Jarča* - 30.6.2016 6:42

Vzpomněla jsem si na mojí jinak zlatou tchýni, která už nežije - když byly naší nejmladší 2-3 roky, taky jsem jí taky sladkosti moc dávat nechtěla, ale babička jí naučila, že pro ní má vždycky připravenou nějakou tu plněnou čokoládovou tyčinku. Malá si už od dveří pro ní rovnou běžela do ledničky, a když jsem babi říkala, ať to nekupuje, tak vždycky odpovídala "když oni to v televizi pro ty děti doporučujou"smajlik - 68 Co jsem měla dělat, kazit vztahy v rodině? Myslím si, že žádný extrém není dobrý, tak ani tak.

 
Jarča*
Jarča* - 30.6.2016 6:41

Nika1: chápu tě, že jestli tchánovci cpou přes vyslovený zákaz sladkosti ročnímu dítěti, tak ti to vadí. Já jsem se vždycky s mladýma domlouvala, co malej může, asi bych spočítala na prstech, kolikrát jsem mu koupila nějakou sladkost, a to mu je 5 a půl. Ale je fakt, že on to nějak nevyžaduje, je vidět, že na to není zvyklý. Respektuju to a myslím si, že je to jedině dobře. Zato má rád třebas šunku nebo párek, snacha uzeniny taky skoro nekupuje, ale říká, že u babičky se můžesmajlik - 16

 
denda04
denda04 - 30.6.2016 5:51

Petruša: 20.38 chválím u nás to máme přesně tak smajlik - 58smajlik - 47

 
denda04
denda04 - 30.6.2016 5:48

kubikm: smajlik - 47smajlik - 58na tabletu ,mobilu umí dřív než mluvitsmajlik - 68smajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 29.6.2016 21:40

a vám přijde normální, že děti dnes nezpívají??? "nečtou" říkadlové knížky????, ale čučej na TV a tablet???????

 
kubikm
kubikm - 29.6.2016 21:37

a jinak, proč se dnešní maminky dětem nevěnují??? Jede s kočárem...o metra je to tady fakt dlouhá štreka
a ona buď krafe do mobilu, nebo po něm šmidlá...ale že dítě ji chce něco říct? koho to zajímá???
to bude asi maminka z tohoto článku.....

 
kubikm
kubikm - 29.6.2016 21:34

něco jiného by bylo, pokud by dítě mělo nějakou dietu...to je jasné, ale když jsou zdravé?
proč se furt mluví o cukru? u nás ho nikdo nechce....tak proč bych ho cpala dětem?

 
kubikm
kubikm - 29.6.2016 21:31

malá poznámka
jedna i druhá maminka dobře vychovaly děti? tedy syna a snachu?
asi jo, proč je problém s vnoučaty??? to ty lidi najednou zblbli??? a stali se nesvéprávnými???

 
Hanča
Hanča - 29.6.2016 20:58

Petruša: jo, tento názor jsem měla taky, ať si u babičky dělají co chtějí, s vnukem jsem to měla opačně, byla jsem přísnější než maminka, ale byl tu rád a nikdy si na režim nestěžoval, naopak brečí, když mu máma řekne, že musí domů

 
Petruša
Petruša - 29.6.2016 20:41

Nika1: 19:20: u tebe je to pochopitelný, proč jim malou nesvěřit...

Jestli je to opravdu tak, jak Blanka píše a opravdu by dodržovala snašina pravidla, když na nich tak lpí, tak je mi jí líto

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.