Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Zajímalo by mne, jak to chodí v jiných rodinách, protože si s manželem připadáme, jako když žijeme v nějakém zlém snu. Je nám oběma 58 let a máme dvě vnoučata – šestiletého chlapečka a čtyř a půl letou holčičku. Obě děti jsou našeho syna a snachy.

Naše vzájemné vztahy považujeme za celkem dobré, se synem si rozumíme, myslím, že i se snachou, i když tam trochu napětí cítím. Ale není to nic závažného. Ona je trochu žárlivější a úzkostlivě si hlídá, abychom jim nijak nezasahovali do jejich soukromí. Respektujeme to a snažíme se držet zpátky. Ale znáte to, občas se člověk neudrží, řekne na něco svůj názor a jakmile se ten náš neshoduje s tím snašiným, ona hned dost nepřiměřeně reaguje.

Obě vnoučata milujeme, dýchali bychom za ně. Nebydlíme od sebe daleko a dost často se navštěvujeme. Buď přijdou oni jako celá rodina k nám, třeba v neděli na oběd nebo my zajdeme k nim. Vídáme se takřka každý víkend, maximálně každý druhý. Děti nás milují a my je taky. Hlavně můj muž jako dědeček je pro ně úžasným parťákem, hodně se jim věnuje, hraje si s nimi, povídá, moc si to užívá.

Už dřív jsme projevili zájem, aby u nás děti mohly být třeba o víkendu, nebo aspoň přes jednu noc. My bychom si je užili a mladí by si mohli odpočinout a někam zajít. Syn by nebyl proti, ale snacha k tomu nikdy nesvolila, prý ne, jsou ještě moc malé. Chápali jsme to, když jim byly dva, tři roky a netlačili jsme na pilu. Jenže teď už jsou děti větší, vnouček půjde po prázdninách do první třídy a vnučce bude na podzim pět let. Tak si myslíme, že už to nejsou žádná miminka, která by pár dní s prarodiči nezvládla. Jenže snacha má jiný názor.

Nabídli jsme teď mladým, že bychom mohli vzít obě děti s námi na dovolenou, chystáme se na Šumavu, máme tam zamluvenou chatičku a nebyl by problém vzít děti s sebou a pobyt a stravu dodatečně nahlásit. Jednalo by se o týden a myslíme, že by to dětem prospělo. Celkově jsme nabídli, že se o děti můžeme společně přes léto postarat, aby nemusely jednu půlku prázdnin chodit do školky, protože syn se snachou celé léto svou dovolenou nepokryjí. Připadalo nám to jako dobrý nápad a mysleli jsme, že mladí budou rádi, že mají o starost méně.

Ale bohužel, snacha s tím zásadně nesouhlasí, prý nejsou děti zvyklé spát jinde než doma, respektive s někým jiným, než s rodiči, opět její stará písnička, že jsou malé. A že pro ně není problém si to léto zařídit a na tom, že by děti chodily půlku prázdnin do školky, nevidí nic špatného. Samozřejmě, že na tom nic špatného není, ale je to přinejmenším zarážející, že místo, aby dopřáli dětem pobyt na čerstvém vzduchu, jen z nějakého svého rozmaru je radši nechají pařit se ve městě.

Přitom my bychom je mohli vzít na ten týden na Šumavu a potom ty další tři týdny k nám na chatu, která není daleko a jejich rodiče by tam za nimi mohli každý den jezdit, kdyby chtěli tak tam i přespávat, autem by se tam odtud do práce dostávali pohodlně a rychle. O děti by bylo postaráno, chata je vybavená, prostorná, s oplocenou zahradou. Nic by se tam dětem nestalo, hlídali bychom je jako oko v hlavě.

Ale zatím to vypadá, že budeme mít smůlu a snacha (a na její nátlak i syn) radši svěří děti cizím lidem do školky, než vlastní babičce a dědečkovi. Ještě chci podotknout, že stejný přístup má snacha i ke svým vlastním rodičům, ani oni děti nikdy neměli samostatně, stejně jako u nás se všechny návštěvy a kontakty s vnoučaty konají za asistence jejich rodičů.

Ptala jsem se snachy, s čím má takový problém, že na tom přece nic není, když děti stráví nějaký čas u babičky a u dědy. Řekla mi, že ani nám, ani své mámě nemůže stoprocentně důvěřovat, že bychom se o děti dobře postarali, že jsme stará škola, že za nás se všechno dělalo jinak a ona má svůj styl výchovy a způsob stravování a nechce, aby měly děti v životě zmatek. To je pravda, ona jim například nekupuje žádné sladkosti, jako pamlsky mají jen různé kandované ovoce apod. To je opravdu jen příklad.

Já s tím moc nesouhlasím, ale respektovala bych to, i jsem jí to řekla, ale prý ne, nevěří mi, že bych to dodržela. Takže důvod, proč s námi nemůžou vnoučata být je, že bychom je mohli asi nenávratně poškodit tím, že bychom jim koupili třeba lízátko. Chápete to?

Je nám z toho hodně hořko, stejně se cítí i snašina maminka, se kterou jsme se o tom bavili. Jako prarodiče svá vnoučátka milujeme a tohle omezování v kontaktu snášíme hodně těžko. Myslíte, že je to v pořádku, jak se snacha chová? A taky syn, on pro klid ve své rodině stojí při ní a nic jí neřekne. Jak fungují vztahy s mladými a s vnoučaty u vás? Je nás víc, kdo řeší stejný problém, nebo je ta naše snacha opravdu výjimka?  

Blanka


29.6.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 94   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Petruša
Petruša - 29.6.2016 20:38

ještě jsem vše nedočetla, ale...

jak tu už někdo psal o těch pravidlech...já mám zásadu (možná ne zásadu, to je asi silné slovo), že když jsou děti u babičky, tak ať mají režim jaký chtějí a jedí co chtějí. Nic to nenarušuje, oba si velice rychle zvykli, že prostě u babičky je volněji a nemá cenu tahat domu nějaký "ale babička mi tohle dovolí" apod. Hned zezačátku jsem ji řekla, že co můžou u babičky je věc babičky, ale doma je to takhle a hotovo. S tím jídlem mám stejný názor. I když teda na zdravou stravu nejsme

Já to mám naopak, mladší syn nikde jinde než doma spát nechce a co bych za to dala, kdyby s našima (nezmiňuju manželovo rodiče, tchýně letos zemřela a tchán bydlí stejně jako my a nemá kam jezdit) někam na pár dní odjel. Teď v sobotu vezu maminu se starším na chalupu, do středy. Kéž by mladší chtěl jet taky. Možná vypadám jak hrozná matka, která by se nejraději zbavila dětí, ale myslim, že to má klady pro všechny zúčastněné strany...

 
YXH
YXH - 29.6.2016 20:28

Arna - 29.6.2016 19:45 smajlik - 68smajlik - 47smajlik - 47

 
Arna
Arna - 29.6.2016 20:24

No jó, promiň, všimla jsem si až teď že je to ještě mimčo, ale ono to platí všeobecně u těch pečlivých starostlivých maminek.
A pokud ty máš rodiče takové že se celé prázdniny(dovolenou) sami cpou uzeninami a sladkostmi, tak nevím čí ty jsi dítěsmajlik - 68 Promiň, ale připadá mi to legrační.

 
Hanča
Hanča - 29.6.2016 20:23

Nika1: no, ale to děláte vy dnešní maminky, měla jsem poslední dítě v 38 a zírala jsem na to nošení sladkostí a drtů docela divně, taky mně šokovalo, že matinky dcerunky malovaly na focení nebo vystoupení, takže ne vždy je moderní výchova lepší než stará

 
Nika1
Nika1 - 29.6.2016 20:17

Všude doporučují, min. do roka ne bilý cukr, sůl. Sladkosti co nejméně i do 3 let, uzeniny vůbec. Jak potom dopadne, když se dítě z prázdnin vrátí jako buřtík a vy jste ta zlá, co ho nutí do zeleniny a nedovolí "koko" několikrát denně?

 
Nika1
Nika1 - 29.6.2016 20:10

Arna: smajlik - 68smajlik - 76 Jako kdybych slyšela tchyni. Od kdy chodí v roce děti do školky nebo na narozeninové oslavy? Dítě je chudák, když se necpe sladkostmi? Samozřejmě, že ve školce neodmítne a na narozeninách dostala a dostane kus dortu. Ale aby denně měla sladkosti a uzeniny, což by se na prázdninách u babiček stalo,mi nepříjde vhodné. A ten zlozvyk tahání bonbonů do školky za nás nebyl.

 
Arna
Arna - 29.6.2016 19:48

Nika1: Tvoje derka je chudinka. Ostatně, když děti nosí do školky či školy při narozeninách bombony, tak ona odmítne? To tu chudinku nikdy nepustíš na dětskou oslavu kde se to sladkostmi jen hemží? Není ti toho dítěte líto?

 
Arna
Arna - 29.6.2016 19:45

Snacha je krááááva nebeská, vyprdněte se všichni na ní a dětem klidně řekněte že kvůli mamince si nic neužijí. A syn je podpantoflák. Jeho chyba.
Vy si užívejta dovolenou, chatu a vnoučata to té své debilní matce jednou vrátí i s úrokem.

 
Nika1
Nika1 - 29.6.2016 19:29

Koukám, že tu jsem asi exot. Ale třeba časem změním názor. Každopádně se s tchánovci vidíme vícekrát týdně, tchýně hlídá, když musím k doktorům, mamča je taková babička, co si hraje na návštěvu.smajlik - 68 Ale to jídlo a teď i to odmítání dítěte mě štve. Jo a vzteklost zvládnu bez toho aniž bych dcerce vyhrožovala, že jí nemám ráda.

 
Nika1
Nika1 - 29.6.2016 19:20

Podle mě je to opravdu v odlišném přístupu k výchově a ke stravování a dřívejším nerespektování. Mám roční vymodlenou dcerku. Tchánovce už jsem načapala, jak jí cpou sladkosti, přes můj výslovný zákaz. Dcera je ani nezná, vše jí sladím ovocem a miluje kukuřičné dětské křupinky. Její váha je akorát, já i manžel máme s váhou problémy a pokud se neomezujeme, tak tloustneme. Vím, že tchýně ji má ráda, ale když se dcerka vzteká, tak jí začne říkat, že jí nemá ráda a že jí nechce. Takže také odlišný přístup ve stravování a výchově. Zatím bych dcerku na víkend nepůjčila také a na delší dobu vůbec. Ano, nevěřím jim. Jsou zvyklí jen na nezdravé jídlo a jejich výchovné metody měly za následek vychování 2 kluků, co si moc nevěřili. Moje matka zase nechala dceru půl dne o žízni a nechá jí řvát v kočáře a dělá si své práce nebo pije kafe. Takže nevěřím ani jedněm, zatím.

 
melda
melda - 29.6.2016 19:04

leda me zarazi, ze deti se nechcou pujcovat ani jedne babicce... v tom vidim neco divnyho...

 
Hanča
Hanča - 29.6.2016 18:40

melda: já měla smůlu nebo štěstí, že jsme bydleli s rodiči v jednom baráku, takže sice děti u babičky, ale pořád na očích, naštětstí měli tatínka z rozveenýho manželství a i když si je tchýně moc nebrala, tak tchán jo, u těch druhých (s dalším manželem) byla bohužel tchýě nemocná, ale zase si je brali naši a to už jsem bydlela jinde, tak jsem si to užila, mně je taky půjčováno jen jedno vnouče ze 4, ale ty další vnoučata jsou odmanželových dětí, tak to tak nějak beru

 
YXH
YXH - 29.6.2016 18:13

melda: Jo my taky byli radi, kdyz mamka vzala holky treba na vikend, ze jsme meli trochu casu pro sebe. A vychovu jsme neresili, vedeli jsme moc dobre, ze babicka je v pohode, no a kdyz by dovolila neco navic tak se taky nic nestalo. A stejne to mame ted s vnoucaty. Dcera vi, ze proste jsou veci, co se nepovoli a je jedno jestli jsou doma nebo u nas a ja zase respektuju, kdyz rekne ze ne tak ne. Uz se tesim na 16 cervence, jedeme vsichni na cestu vlackem (takova mini dovca pres vikend). No a pak pres leto asi budeme "stanovat" na zahrade. Lukasek uz stan zkousel a rikal, ze to bude v pohode. (je mu pet) smajlik - 68

 
jituna
jituna - 29.6.2016 17:56

Anakolut: Anakolut: Já myslím , že hlavní je mít zdravý názor a ne za každou cenu " držet basu" třeba s hysterkou. Tím jsete chtěla říct, že má být manžel osel bez mozku? asi jo.

 
melda
melda - 29.6.2016 17:38

asi je to vsudd jinak... my ... a decka jeste vic... jsme byli radi kdyz prarodicove pomohli...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.