Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Zajímalo by mne, jak to chodí v jiných rodinách, protože si s manželem připadáme, jako když žijeme v nějakém zlém snu. Je nám oběma 58 let a máme dvě vnoučata – šestiletého chlapečka a čtyř a půl letou holčičku. Obě děti jsou našeho syna a snachy.

Naše vzájemné vztahy považujeme za celkem dobré, se synem si rozumíme, myslím, že i se snachou, i když tam trochu napětí cítím. Ale není to nic závažného. Ona je trochu žárlivější a úzkostlivě si hlídá, abychom jim nijak nezasahovali do jejich soukromí. Respektujeme to a snažíme se držet zpátky. Ale znáte to, občas se člověk neudrží, řekne na něco svůj názor a jakmile se ten náš neshoduje s tím snašiným, ona hned dost nepřiměřeně reaguje.

Obě vnoučata milujeme, dýchali bychom za ně. Nebydlíme od sebe daleko a dost často se navštěvujeme. Buď přijdou oni jako celá rodina k nám, třeba v neděli na oběd nebo my zajdeme k nim. Vídáme se takřka každý víkend, maximálně každý druhý. Děti nás milují a my je taky. Hlavně můj muž jako dědeček je pro ně úžasným parťákem, hodně se jim věnuje, hraje si s nimi, povídá, moc si to užívá.

Už dřív jsme projevili zájem, aby u nás děti mohly být třeba o víkendu, nebo aspoň přes jednu noc. My bychom si je užili a mladí by si mohli odpočinout a někam zajít. Syn by nebyl proti, ale snacha k tomu nikdy nesvolila, prý ne, jsou ještě moc malé. Chápali jsme to, když jim byly dva, tři roky a netlačili jsme na pilu. Jenže teď už jsou děti větší, vnouček půjde po prázdninách do první třídy a vnučce bude na podzim pět let. Tak si myslíme, že už to nejsou žádná miminka, která by pár dní s prarodiči nezvládla. Jenže snacha má jiný názor.

Nabídli jsme teď mladým, že bychom mohli vzít obě děti s námi na dovolenou, chystáme se na Šumavu, máme tam zamluvenou chatičku a nebyl by problém vzít děti s sebou a pobyt a stravu dodatečně nahlásit. Jednalo by se o týden a myslíme, že by to dětem prospělo. Celkově jsme nabídli, že se o děti můžeme společně přes léto postarat, aby nemusely jednu půlku prázdnin chodit do školky, protože syn se snachou celé léto svou dovolenou nepokryjí. Připadalo nám to jako dobrý nápad a mysleli jsme, že mladí budou rádi, že mají o starost méně.

Ale bohužel, snacha s tím zásadně nesouhlasí, prý nejsou děti zvyklé spát jinde než doma, respektive s někým jiným, než s rodiči, opět její stará písnička, že jsou malé. A že pro ně není problém si to léto zařídit a na tom, že by děti chodily půlku prázdnin do školky, nevidí nic špatného. Samozřejmě, že na tom nic špatného není, ale je to přinejmenším zarážející, že místo, aby dopřáli dětem pobyt na čerstvém vzduchu, jen z nějakého svého rozmaru je radši nechají pařit se ve městě.

Přitom my bychom je mohli vzít na ten týden na Šumavu a potom ty další tři týdny k nám na chatu, která není daleko a jejich rodiče by tam za nimi mohli každý den jezdit, kdyby chtěli tak tam i přespávat, autem by se tam odtud do práce dostávali pohodlně a rychle. O děti by bylo postaráno, chata je vybavená, prostorná, s oplocenou zahradou. Nic by se tam dětem nestalo, hlídali bychom je jako oko v hlavě.

Ale zatím to vypadá, že budeme mít smůlu a snacha (a na její nátlak i syn) radši svěří děti cizím lidem do školky, než vlastní babičce a dědečkovi. Ještě chci podotknout, že stejný přístup má snacha i ke svým vlastním rodičům, ani oni děti nikdy neměli samostatně, stejně jako u nás se všechny návštěvy a kontakty s vnoučaty konají za asistence jejich rodičů.

Ptala jsem se snachy, s čím má takový problém, že na tom přece nic není, když děti stráví nějaký čas u babičky a u dědy. Řekla mi, že ani nám, ani své mámě nemůže stoprocentně důvěřovat, že bychom se o děti dobře postarali, že jsme stará škola, že za nás se všechno dělalo jinak a ona má svůj styl výchovy a způsob stravování a nechce, aby měly děti v životě zmatek. To je pravda, ona jim například nekupuje žádné sladkosti, jako pamlsky mají jen různé kandované ovoce apod. To je opravdu jen příklad.

Já s tím moc nesouhlasím, ale respektovala bych to, i jsem jí to řekla, ale prý ne, nevěří mi, že bych to dodržela. Takže důvod, proč s námi nemůžou vnoučata být je, že bychom je mohli asi nenávratně poškodit tím, že bychom jim koupili třeba lízátko. Chápete to?

Je nám z toho hodně hořko, stejně se cítí i snašina maminka, se kterou jsme se o tom bavili. Jako prarodiče svá vnoučátka milujeme a tohle omezování v kontaktu snášíme hodně těžko. Myslíte, že je to v pořádku, jak se snacha chová? A taky syn, on pro klid ve své rodině stojí při ní a nic jí neřekne. Jak fungují vztahy s mladými a s vnoučaty u vás? Je nás víc, kdo řeší stejný problém, nebo je ta naše snacha opravdu výjimka?  

Blanka


29.6.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 94   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Verera
Verera - 29.6.2016 10:32

V kandovaném ovoci je nejen cukr, ale třeba v meruňkách siřičitany, což je pěkné svinstvo a alergen. Ale to je to nejmenší. Náš syn neměl do 3 let žádné sladkosti, pak jen velice omezeně, má alergii na spoustu věcí, a taky přežil.

Tipovala bych, že děti chodí do nějaké ekoškolky, s tímhle přístupem, takže dostanou k narozeninám tak leda mrkev.

Naše děti bývaly s babičkou od malička, syna jsme tam nechali v 1 roce a jeli se podívat na zatmění slunce. Dceru ve 3 letech na 14 dní, se synem jsme jeli do Itálie. Ale byli zvyklí, cestovali s náma různě na víkendy, spali každou chvíli někde jinde, žádný problém jim to nedělalo.

Ono těmhle dětem možná taky ne, hlavní problém má snacha, která si to nedovede představit, ale možná jde jen o to to zkusit, pomalu, postupně, když uvidí, že se nic neděje, třeba si dá říct.

 
Jarča*
Jarča* - 29.6.2016 10:28

orinka: nebo můžou být učitelé a mít prázdninysmajlik - 64

 
orinka
orinka - 29.6.2016 9:41

orinka: No jo, to já dělám zmatky, tady jsou jenom úvahy nad tím, že mají tolik časusmajlik - 68

 
orinka
orinka - 29.6.2016 9:38

A kde tam vidíte, že jsou to důchodci? Já to nemůžu najítsmajlik - 55 Možná jsou podnikatelé a páni svého času. Tím líp, když jsou akční a ochotní, ta snacha musí být na hlavu padlásmajlik - 20

 
denda04
denda04 - 29.6.2016 9:25

jak tu už bylo napsáno nenaděláte nic, snad ?, bude líp hodně smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

děkuji za svou nevěstu i dceru jsou super a vnoučata jsme měli často přes víkendy i na dovolené (do Ŕecka , Egypta na 14 dnů)

jsou u nás kdykoliv chtějí vnoučata ,nebo jen tak

 
tornado-lou
tornado-lou - 29.6.2016 9:09

hm. já mám stejně starý děti. 6 a 4, oba kluci. a kdyby s nima babi chtěla jet na dovolenou, tak bych taky nebyla nadšená. ono je těch dětí dost. a někde v cizím prostředí by to mohlo být zbytečně komplikovaný pro všechny. ale u babičky doma je nechávám, vždycky na pár dní, od té doby co jim byly 3 a 2. zvládají to. ale je to tak max 5 dní. pak už je babi ráda že se jich na chvilku zbaví a oni už se taky těší na mámu.
jestli ty děti nikdy nespaly mimo domov, tak nabidka na hlídání celý měsíc
asi není dobrý začátek a ani to od vás není úplně dobrý nápad. sice to asi myslíte dobře, ale nevíte do čeho jdete.
zkuste snachu přemluvit na JEDNU noc. jednu. a u nich. ona uvidí, že to přežijí a trochu se uklidní.
jinak by mě taky zajímalo, jak to dělá, když jsou děti nemocné....

 
Linda
Linda - 29.6.2016 9:04

Jeste me napadlo - co zkusit treba nabidnout hlidat u nich doma v prostredi ktere deti znaji (cimz vezmes snase argument), zacit treba tim ze je vyzvednes ve skolce a pujdete spolu k nim domu kde potkate snachu a pozdeji zkusit treba pohlidat u nich doma, mladi muzou jit vecer do kina na vecerni/ nocni film nebo pozdni veceri , nez odejsou sami ulozi deti a vy jenom budete sedet v obyvaku u tv z cekat az prijdou - argumentuj ze pro deti se nic nezmeni, vy nemate co pokazit svym vlivem a pritom oni dva muzou byt chvilku sami bez deti, nakonec vztah je nutno udrzovat....a pokud odmitne i tak tak holt bud rada za nedelni obedy a venujte se detem timto zpusobem. Lidi nezmenis, muzes zmenit jenom sama sebe

 
sharon
sharon - 29.6.2016 9:00

v 58 pracovně činní a máte tolik času ?...to koukám.....přes koleno se nic lámat nedá , chápu jak je vám to líto ale je to jejich rozhodnutí a vy s tím nic nenaděláte a musíte to respektovat.......smajlik - 26

 
surika7
surika7 - 29.6.2016 8:59

Každý extrém je špatný....zlatá střední cesta, to platí jak v životě tak ve výchově dětí. smajlik - 105

 
Pentlička
Pentlička - 29.6.2016 8:33

Vnoučata ještě nemám, ale doufám, že případná snacha bude normální a až budou mít mladí děti, tak se k nim budou chovat běžným způsobem.
Já sama jsem byla šťastná, když si moji rodiče nebo tchánovci vzali děti k sobě, co tam jedly a jak je prarodiče vychovávali, jsem naprosto neřešila. Naprosto jsem jim důvěřovala, ačkoliv oni sami měli děti v 50. letech, kdy bylo opravdu všecko jinak. Poprvé jsem dala svého syna ke tchyni na týden, když mu bylo 8 měsíců a my jsme s manželem a starší dcerkou jeli na dovolenou. Nic se mu nestalo a byl naprosto spokojený a babička s dědečkem taky. Chápu Blanku, že ji to štve a nechápu její snachu.

 
orinka
orinka - 29.6.2016 8:31

Jo, a nějak nenápadně bych snachu upozornila, že ovoce se kanduje ve velkém množství cukru.smajlik - 42 Když už, tak sušené křížaly, tam je cukr pouze ovocný.

 
orinka
orinka - 29.6.2016 8:28

Tak to se nedá nic dělat. Svou nabídku jste jim přinesli na "zlatém podnose", dostali jste košem. Co by za to jiní mladí rodiče dali, kdyby měli komu o prázdninách svěřit dětismajlik - 76! No co, vídáváte se o víkendech, snacha má jakousi panickou hrůzu nechávat děti přespat jinde, než doma v jejich postelích...i na tohle se dá zvyknout. Vy se mi zdáte jako solidní prarodiče, s nadhledem a tolerancí a když ani tohle nevyhovuje...smajlik - 26Lidí jsou různí a každý jinak blbýsmajlik - 68

 
PEGG
PEGG - 29.6.2016 8:07

Trochu mě překvapilo, že jsou v 58 už v důchodu, nebo mají tolik dovolené, že si mohou vzít celý měsíc v kuse? Ale to je vedlejší.
No, jestli si snacha myslí, že ve školce k žádným sladkostem nepřijdou, tak je na velkém omylu. Běžně děti nosí bonbony, když mají svátek nebo narozeniny.
Bohužel mám takový dojem, že na tom budu stejně, mám malého vnoučka od syna a taky se nekoná žádné velké půjčování. Těšila jsem se, jak budu vozit kočárek a s malým se trochu potěším, ale zatím si připadám jak žebrák. Možná je to tím, že je ještě maličký a snacha se o něho hodně bojí, ale cítím takové zvláštní napětí. Přitom jsem si myslela, jak dobře spolu vycházíme, ale to se změnilo narozením malého, najednou jsem cizí ženská, která by mu asi mohla ublížitsmajlik - 26
No nedá se s tím nic dělat, počkám až bude větší a pak se uvidí. Sice mě to mrzí, ale stejně to nezměním. Jen doufám, že u nás to je opravdu tím, že to je ještě miminko a že se to časem zlepší.
Poradit neumím, nemá cenu něco lámat přes koleno. Násilím si děti stejně vzít nemůžete a rozhádat se kvůli tomu nemá cenu, to by se vám taky mohlo stát, že je budete vídat ještě míň než teď.smajlik - 66

 
kubikm
kubikm - 29.6.2016 8:04

dcera má mezi dětmi rozdíl 7 let a ještě jedno je kluk a druhé holka...když byly malé, byl někdy problém zajistit, aby program vyhovoval oběma, tak se to někdy řešilo tak, že druhé jsme měli my...potom jsme začali na týden s oběma jezdit na poznávačku na Moravu, pokaždé do jiného města - Brno, Boskovice, Blansko, Kyjov, Olomouc.....jinak jsme hlídali podle potřeby.
v létě např i na zahrádce - ráno tam, večer zpět...tam to na nocování není zařízené.
U nás se taky sladkosti nepěstovaly, sama sladké nemám ráda.
A kandované ovoce, že není sladkost? Od kdy??? To je nechutně sladkésmajlik - 6

 
Haninka
Haninka - 29.6.2016 8:01

Vnoučata ještě nemám, ale mám kolegyni velice podobnou Tvé snaše. Má děti 8 a 5 let a ty spaly mimo domov u babičky 1x !!! za svůj život. Je tak úzkostlivá, že je na zabití smajlik - 36 Příklad z minulého týdne: starší dcerka šla se školou za pěší výlet, od rána jsme poslouchaly, jak dnes nesmí pršet, nesmí pršet, nesmí pršet, pak spadlo deset kapek a jí bylo skoro do breku, protože dcera zmokne! Když jí po nemoci hlídá děti babička, tak byla na infarkt, protože - považte! - dítě šlo ven bez čepice (bylo asi 20°C) Popravdě, představa, že hlídat takovéhle osobě děti je pro mě otřesná, protože respektovat zásady takto pošahané matky bych asi nedala smajlik - 66

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.