Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Zajímalo by mne, jak to chodí v jiných rodinách, protože si s manželem připadáme, jako když žijeme v nějakém zlém snu. Je nám oběma 58 let a máme dvě vnoučata – šestiletého chlapečka a čtyř a půl letou holčičku. Obě děti jsou našeho syna a snachy.

Naše vzájemné vztahy považujeme za celkem dobré, se synem si rozumíme, myslím, že i se snachou, i když tam trochu napětí cítím. Ale není to nic závažného. Ona je trochu žárlivější a úzkostlivě si hlídá, abychom jim nijak nezasahovali do jejich soukromí. Respektujeme to a snažíme se držet zpátky. Ale znáte to, občas se člověk neudrží, řekne na něco svůj názor a jakmile se ten náš neshoduje s tím snašiným, ona hned dost nepřiměřeně reaguje.

Obě vnoučata milujeme, dýchali bychom za ně. Nebydlíme od sebe daleko a dost často se navštěvujeme. Buď přijdou oni jako celá rodina k nám, třeba v neděli na oběd nebo my zajdeme k nim. Vídáme se takřka každý víkend, maximálně každý druhý. Děti nás milují a my je taky. Hlavně můj muž jako dědeček je pro ně úžasným parťákem, hodně se jim věnuje, hraje si s nimi, povídá, moc si to užívá.

Už dřív jsme projevili zájem, aby u nás děti mohly být třeba o víkendu, nebo aspoň přes jednu noc. My bychom si je užili a mladí by si mohli odpočinout a někam zajít. Syn by nebyl proti, ale snacha k tomu nikdy nesvolila, prý ne, jsou ještě moc malé. Chápali jsme to, když jim byly dva, tři roky a netlačili jsme na pilu. Jenže teď už jsou děti větší, vnouček půjde po prázdninách do první třídy a vnučce bude na podzim pět let. Tak si myslíme, že už to nejsou žádná miminka, která by pár dní s prarodiči nezvládla. Jenže snacha má jiný názor.

Nabídli jsme teď mladým, že bychom mohli vzít obě děti s námi na dovolenou, chystáme se na Šumavu, máme tam zamluvenou chatičku a nebyl by problém vzít děti s sebou a pobyt a stravu dodatečně nahlásit. Jednalo by se o týden a myslíme, že by to dětem prospělo. Celkově jsme nabídli, že se o děti můžeme společně přes léto postarat, aby nemusely jednu půlku prázdnin chodit do školky, protože syn se snachou celé léto svou dovolenou nepokryjí. Připadalo nám to jako dobrý nápad a mysleli jsme, že mladí budou rádi, že mají o starost méně.

Ale bohužel, snacha s tím zásadně nesouhlasí, prý nejsou děti zvyklé spát jinde než doma, respektive s někým jiným, než s rodiči, opět její stará písnička, že jsou malé. A že pro ně není problém si to léto zařídit a na tom, že by děti chodily půlku prázdnin do školky, nevidí nic špatného. Samozřejmě, že na tom nic špatného není, ale je to přinejmenším zarážející, že místo, aby dopřáli dětem pobyt na čerstvém vzduchu, jen z nějakého svého rozmaru je radši nechají pařit se ve městě.

Přitom my bychom je mohli vzít na ten týden na Šumavu a potom ty další tři týdny k nám na chatu, která není daleko a jejich rodiče by tam za nimi mohli každý den jezdit, kdyby chtěli tak tam i přespávat, autem by se tam odtud do práce dostávali pohodlně a rychle. O děti by bylo postaráno, chata je vybavená, prostorná, s oplocenou zahradou. Nic by se tam dětem nestalo, hlídali bychom je jako oko v hlavě.

Ale zatím to vypadá, že budeme mít smůlu a snacha (a na její nátlak i syn) radši svěří děti cizím lidem do školky, než vlastní babičce a dědečkovi. Ještě chci podotknout, že stejný přístup má snacha i ke svým vlastním rodičům, ani oni děti nikdy neměli samostatně, stejně jako u nás se všechny návštěvy a kontakty s vnoučaty konají za asistence jejich rodičů.

Ptala jsem se snachy, s čím má takový problém, že na tom přece nic není, když děti stráví nějaký čas u babičky a u dědy. Řekla mi, že ani nám, ani své mámě nemůže stoprocentně důvěřovat, že bychom se o děti dobře postarali, že jsme stará škola, že za nás se všechno dělalo jinak a ona má svůj styl výchovy a způsob stravování a nechce, aby měly děti v životě zmatek. To je pravda, ona jim například nekupuje žádné sladkosti, jako pamlsky mají jen různé kandované ovoce apod. To je opravdu jen příklad.

Já s tím moc nesouhlasím, ale respektovala bych to, i jsem jí to řekla, ale prý ne, nevěří mi, že bych to dodržela. Takže důvod, proč s námi nemůžou vnoučata být je, že bychom je mohli asi nenávratně poškodit tím, že bychom jim koupili třeba lízátko. Chápete to?

Je nám z toho hodně hořko, stejně se cítí i snašina maminka, se kterou jsme se o tom bavili. Jako prarodiče svá vnoučátka milujeme a tohle omezování v kontaktu snášíme hodně těžko. Myslíte, že je to v pořádku, jak se snacha chová? A taky syn, on pro klid ve své rodině stojí při ní a nic jí neřekne. Jak fungují vztahy s mladými a s vnoučaty u vás? Je nás víc, kdo řeší stejný problém, nebo je ta naše snacha opravdu výjimka?  

Blanka


29.6.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 94   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Jarča*
Jarča* - 29.6.2016 7:47

dadka: viď? Já taky nevím, jak bychom to bez rodičů zvládali....

 
dadka
dadka - 29.6.2016 7:28

Ježííííš, já jsem byla vždycky ráda, když byly holky maslé, že si je vzali prarodiče na prázdniny na dovolenou, nebo byli u nich doma. Chodili jsme s manželem oba dva do práce a od dětí jsme si odpočinuli a holky zase byly někde jinde. Na společnou dovolenou jsme si je brali, to je samozřejmé, ale dva měsíce prázdnin jsme pokrýt nemohli.
A čert vzal nějakou výchovu a dodržování nějakých přísných stravovacích návyků. Prostě prarodiče jsou od toho, aby svoje vnuky rozmazlovali a dovolili jim i něco, co doma nesmějí.
Tak jsme to měli i my s našimi vnuky, když byli malí, spávali u nás, vždycky se na to těšili. Druzí dva ještě malí vnuci k nám jezdí na 2.5 měsíce v roce a taky jsou u nás rádi.
Dodnes si pamatuji nejstaršího vnoučka Adama, jak se vždycky ptal: "A babííííí?? Můžu u tebe spinkat?"

 
Linda
Linda - 29.6.2016 7:18

NEvim co napsat smajlik - 26.... asi tak podle hesla blby kdo dava a blbejsi kdo nebere ...... ale musim priznat ,ze tvoji snachu obdivuji, sama (teda s manzelem) ale stejne sami na dve deti rok po sobe a oni si od nich ani jednou neoddachli. Bud jsou deti andele typu kam me rano posadite tam je vecer najdete a nebo je snacha general a deti se neodvazi ani spitnout, protoze jinak kazda osoba potrebuje obcas vydechnout a poslouchat neoc jineho nez dve deti predskolniho veku. A jeste jsou deti bud abnormalne zdrave a nebo ma snacha zamestnavatele andela, netvrd mi ze dosud nebyly nemocne, blby nestovice a clovek je hned doma 6 tydnusmajlik - 26....... aspon soude podle mne, ja mela deti 2,5roku od sebe bez babicek a jinych priubuznych a kdyz jsem je odevzdala do skolky tak byl pro me svatek jit do prace. Pulku prazdnin kazdy rok travili ve skolce , pozdeji druzine, a rozhodne to idealni nebylo,ale lepsi nez aby byly doma sami......
Asi bych snase rekla (klidne, zadne premlouvani, zadne vycitky) ze jste jako prarodice tady, kdykoliv by bylo potreba, slibila respektovani jejich zasad, ano nesouhlasim s nimi ale respektuji je. Nakonec netresta jenom vas , ale hlavne ochuzuje vlastni deti o kontakt s vami, kontakt s pribuznymi je dulezitejsi pro rozvoj ditete nez pohanka misto knedliku. A nech to plavat. Nakonec za rok je vnuk ve skole a druzina pres prazdniny snad nefunguje a nahradni neexistuje - pokud to uz nezmenili smajlik - 42

 
Jarča*
Jarča* - 29.6.2016 6:59

Řekla bych, že přístup snachy je opravdu dost zvláštní. Ještě by se dalo pochopit, že nechce pustit děti na týden na Šumavu, když ještě mimo domov nebyly, ale otrkávat by se měly, a k tomu by pro začátek aspoň pár dní na vaší chatě bylo ideální. Možná je opravdu jen moc úzkostlivá, a až to na nějaký den zkusí a uvidí, že to děti zvládly bez úhony, tak změní názor. Obecně si myslím, že není dobré, když děti nejsou zvyklé nikdy spát mimo domov, co až pojedou do školky nebo školy v přírodě? Pak tam budou nešťastné.
Děkuji za mojí snachu, která nám od malička nechává hlídat vnuka bez problémů, i přes noc. A líbí se mi, že říká, že když je u babiček, platí jejich pravidla - jak v jídle, tak ve výchově. Asi nám věří, že jí ho nějak nenapravitelně nepoškodíme.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.