Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Uklízení. Jaký je nejlepší systém?

Uklízení. Jaký je nejlepší systém?

O víkendu jsme při rodinné oslavě vedly s ženskými účastnicemi debatu na téma jak často uklízíme. Já vím, že to není zrovna hodnotné diskusní téma, nicméně vydrželo nám asi dvě hodiny. A zjistily jsme, že každá máme jiný model údržby domácnosti a každá jsme si ten svůj bránily jako ten nejlepší. Proto mne napadlo zeptat se čtenářek zde na magazínu, jak to mají ony.

Pro příklad uvedu uklízecí systém svůj i některých mých příbuzných.

Uklízím stylem každý den kousek

Já sama nemám ráda nárazové a velké úklidy. Tak jsem se postupně vypracovala k tomu, že každý den věnuju chvíli údržbě domácnosti a něco udělám. Běžný provozní úklid řeším průběžně a k tomu například jeden den otřu dveře, druhý kuchyňské skříňky, třetí den proberu jednu skříň, čtvrtý den uklidím jednu skříňku v kuchyni, pátý den umyju jedno okno… a takhle jedu stále dokola. Vyhovuje mi to, vlastně pořád mám všude uklizeno a nějaké velké jarní či vánoční úklidy se mne netýkají.

Moje maminka – sobotní grunt

Moje maminka to má jinak. Ta v průběhu týdne jenom udržuje základní věci jako kuchyň, příslušenství, maximálně utře prach a zamete, koberec přejede takovým tím mechanickým kartáčem. Zato v sobotu dopoledne to lítá. Jako dítě si pamatuju, jak jsem ty soboty nesnášela. Mamka začíná už v sedm ráno, zapíná pračku, povlíká peřiny (opravdu každý týden), sundává dečky, vyklepává přehozy, odtahuje nábytek a luxuje a pečlivě vytírá.  V neděli si pak užívá dokonale uklizeného bytu. Jednou za dva měsíce uklízí celý víkend, protože myje okna, pere záclony, uklízí vnitřky atd.

Tchyně – tak trochu bohém

Manželova maminka má úklid tak trochu na háku. Pravda, taky je to u ní vidět. Ona se jím nijak nezatěžuje, prostě uklidí,až když usoudí, že to fakt nejde. Co říkala, tak jí trpělivost dojde tak dvakrát do měsíce a pak to lítá. Tchán v tyto dny pravidelně prchá.

Švagrová – obsedantní uklízecí porucha

Manželka mého bratra je pro mne tak trochu uklízecí maniak. Původně jsem si to myslela o sobě, když uklízím celý byt stále dokola průběžně, ale na ni nemám.  Ona je čistotou absolutně posedlá, nesnese, aby se něco někde povalovalo, drobeček na stole nebo na zemi, špinavou lžičku na kuchyňské lince. Je na mateřské a celý den nedělá nic jiného, než šňůruje. Tedy když je doma. I večer u televize alespoň žehlí nebo leští nábytek a podobně. No, zatím má tříměsíční miminko, jsem zvědavá, jak bude zvládat, až se jim synek rozeběhne.

Jak je vidět, každá žena má svůj vlastní styl a způsob, který jí vyhovuje. Mně manžel dost často peskuje, že se každý den tím úklidem zatěžuju, prý to není nutné. Ale já, když si vzpomenu na to sobotní šílenství ze svého dětství, si myslím, že tenhle způsob je ideální. Každý den „podělám“ kousek a nemusím pak terorizovat celou rodinu generálním úklidem.

Jak to máte zorganizované vy? Uklízíte průběžně, nárazově, až když je to potřeba, nebo vůbec?  

Jana


28.5.2013   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 84   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,5/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Uklízení. Jaký je nejlepší systém?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
krasaka
krasaka - 28.5.2013 12:37

Monik: smajlik - 34 smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5

 
Jarča*
Jarča* - 28.5.2013 12:37

Monik: aspoň jsi upřímnásmajlik - 34
Abrasia: to už je vážně duševní porucha, o tom je teď ten seriál Po krk v odpadcích na Prima love - občas na to koukám, jako na odstrašující příkladsmajlik - 68 Ty lidi taky navenek vypadají normálně, a nikdo by nevěřil, co skrývají doma. Mají tam na pomoc odborníky, protože sami už by se z toho nedostali. Nevíš, jak to dopadlo s tou tvojí bývalou kolegyní?
Mimochodem, teď jsem si vzpomněla - jak jsem tu psala o té mojí kamarádce, že když byla malá, pořád se u nich muselo uklízet, tak její táta nakonec taky skončil podobně a dneska je v psychiatrické léčebně. A to jsem ho znala jako seriózního a pořádkumilovného pána, který měl celou rodinu srovnanou do latě.

 
Monik
Monik - 28.5.2013 12:25

Ja neuklizim, nebot jsem zavisla na Stastnych zenach a tudiz mi na ostatni veci nezbyva cas smajlik - 42

 
Abrasia
Abrasia - 28.5.2013 12:11

Nejstrašidelnější mi na tom připadá, že tak občas žijí i lidi vzdělaní a chytří, i zdraví jsou - jen podivně rezignující. Moje bývalá kolegyně, která trávila v práci čas dlouho po pracovní době a odcházela, až když bylo opravdu nezbytí, se mi jednou svěřila, že když přijde domů, ani nerozsvěcí, jen se potmě vkrade do toho, co bývalo kdysi ložnicí, odstrojí se a usne. Prala a myla se v práci a noční můra pro ni byla jakákoliv nemoc, kdy musela zůstat doma. Byla první, koho jsem poznala jako vlastníka podobného obydlí a byla z toho upřímně nešťastná, jen nevěděla co s tím, protože už to nebylo ve stavu, kdy by se to dalo v jednom člověku zvládnout. Tehdy jí nebylo ani čtyřicet... Ne, nemyslím, že by měl člověk řešit každý upadlý drobek a vlas, drhnout se pětkrát denně, terorizovat kvůli tomu celou rodinu včetně psa a akvarijních rybiček, rozprašovat kolem sebe na každém kroku Savo a vyhubit každou baktérii, která se odváží překročit práh. Ale neměl by také skončit jako svůj vlastní přízrak, tiše tlející na hromadě kompostu, vydaný na pospas hněvu (neboť z podobných příbytků se krom nelibého pachu občas rozcházejí i nezvaní nájemníci) nebo soucitu sousedů. Jojo, zlatá střední cesta.

 
Jarča*
Jarča* - 28.5.2013 11:23

Abrasia: jak píšeš na konci - mám obavy, že to se to těm lidem hne v hlavě a je jim to tak nějak jedno. Nikdo z nás nevíme, co nás potká, ale taky bych tak skončit nechtěla.

 
denda04
denda04 - 28.5.2013 11:03

sharon: Věru už to tak nežeru jak dřív ,ale bylo nás víc to je fakt ted jen dva tak to není až tákkkk hrozné smajlik - 58(smajlik - 58smajlik - 67smajlik - 68Lásko mi ubyvá sil)

 
sharon
sharon - 28.5.2013 11:00

Abrasia: ...páchnout až za roh...smajlik - 47smajlik - 34...ani já se toho nechci dožít....smajlik - 66smajlik - 66

 
monja
monja - 28.5.2013 10:58

Abrasia: babička byla zjevně vzácná žena smajlik - 47

 
Abrasia
Abrasia - 28.5.2013 10:52

Jarča
Taky nemám moc velký byt. Ale manžel je nadšený domácí kutil, takže mám velké úložné prostory pod parapety oken (jsem milovník zeleně, takže nahoře je prales) a navíc máme komoru s mezipatrem a spoustou polic. Dva rozsáhlejší úklidy ročně mi stačí na to, abych věděla kde co je, krabice jsou nadepsané. Strašně to šetří čas. Navíc jsem vrah všeho, pro co nemám využití, takže nepěstujem mauzoleum skrytých ani zjevných pokladů a knížky například máme jen ty nejmilejší (v každém pokoji solidní skříň. :D
Na čem ulítávám je krásný porcelán, jenže moje věci vedou dobrodružný život a občas i cestují, takže jejich osud tu i onde tragicky končí a tudíž mi doma nevzniká průmyslové muzeum.
Bábinka byla persóna, tu bys musela znát. Nekrolog nad jejím tělem zněl "Tady to ale voní, to je fešanda.Víš určitě, žes zapsal správně věk?" Popravdě řečeno se nebojím, že promarním život úklidem, ale z představy, že bych jednou měla bydlet na místě srovnatelném s městskou skládkou, tahat se se šváby o deku a páchnout až za roh a do přízemí mě jímají obavy. Pár podobných domácností už jsem viděla.

 
sharon
sharon - 28.5.2013 10:37

denda04: to se ví......nesnáším doma čurbes , všude hadry, drobky, špinavej sporák a podobně, nesnáším i cíchy jak se říká každej pes jiná ves - nemusí být luxusní ale stejné a čisté......dnes se dobře uklízí jsou kvalitní vysavače ( ten náš nazvedává koberce) mopy , stěrky na okna , kvalitní hadříky na mytí , na nádobí.....dřív se všechno ošudlalo jedním hadrem..smajlik - 68
ty to kóóř přeháníš , u tebe se dá jíst ze země....smajlik - 68smajlik - 67smajlik - 68
ale je fakt že já v tom bytě žiju a v bordelu žít nemůžu....smajlik - 66smajlik - 54

 
Jarča*
Jarča* - 28.5.2013 10:33

Verera: Abrasia: úložné prostory, to je věčný bojsmajlik - 76smajlik - 68 Máme malý byt a taky mám tu zkušenost, že když se něco dá "někam", do nějaké krabice nebo šuplíku, je to tam na hodně dlouho. Pořád mám takové předsevzetí, že všechno postupně přeberu, a nějak ne a ne se k tomu dostat. Ale zrovna dneska odpoledne budu sama doma, tak mám v plánu probrat si skříň.
Abrasia: to je hezké s tou babičkousmajlik - 47

 
Abrasia
Abrasia - 28.5.2013 10:21

Mám ráda dostatečné množství úložných prostorů, takže mi doma nevznikají hromádky věcí, které není kam dát. Věci jsme všichni zvyklí dávat na patřičné místo, takže odpadá hledání. Větší úklidy spojené s výměnou sezónních věcí a důslednou likvidací všeho, co už nebudeme nosit, je to poškozené, zastaralé nebo nepotřebné dělám na jaře a na podzim. Obvykle to znamená hromadu volného místa navíc. :D Luxuju tak jednou za tři dny, myčku nemám, protože pro mě by to znamenalo obměnu vozového parku porcelánu a skla a to je oběť, kterou nehodlám přinést. Jsem většinu času doma, jelikož jsem na volné noze, tak mám kolem sebe ráda příjemné, čisté a pohodlné prostředí. Ostatní tři členové domácnosti (vlastně dneska už jen dva) jsou plně samoobslužní, takže se nijak nepřetrhnu. Vzor dobře a promyšleně vedené domácnosti jsem měla vždycky v mé babičce, která se dožila devadesáti dvou let v krásně upraveném, čistoskvoucím bytě, přes nemoc a omezení hybnosti vždy načesaná, navoněná a hezky oblečená, budící údiv u každého, kdo jí znal. Včetně lékaře ze záchranky a pohřební služby. Takže jí tímto vzdávám hold.

 
krasaka
krasaka - 28.5.2013 10:21

Linda:smajlik - 61 smajlik - 5obrázek - zij_naplno_uklid_pocka.jpg

 
Verera
Verera - 28.5.2013 10:16

Jarča*: No , moje maminka teď taky značně polevila, místo úklidu se dala do party turistů, pořád někde trajdá, jezdí na kole, plave chodí do divadla, a konečně mi dala za pravdu, že to s úklidem přeháněla. Když jsem ji jako dítě spočíítala, kolik dní v roce prouklízí, tak se vyděsila, ale nějak si nemohla pomoct.

Já mám zas možná trochu úchylku, která jde proti systému "Byt, který vypadá uklizeně", ale vyloženě nesnáším, když se věci strčí někam, aby nebyly vidět. Známá má takovou truhlu, projde byt, co nedokáže jendoznačně uklidit hned tam naháže, zbytek zastrká do polic a někdy jednou za čas přebere a nebo taky ne. Takže se jí doma nic neválí, opticky to vypadá dobře, ale vědomí, že mám doma něco takového, směs neuklizených schovaných věcí, mi vadí, to raději ať to leží na očích a postupně se pomalu přetřídí.

 
Pentlička
Pentlička - 28.5.2013 10:15

Denně uklízím jen provozní nepořádek - nádobí po vaření, setřu nějakou tu skvrnku apod. Luxuju 1x za týden-14 dní, jak se mi chce, totéž s utíráním prachu - používám Pronto a opravdu se po něm tolik prach nechytá. Peru teď, co jsem sama¨, 1x za 14 dní, žehlím, až se mi chce, klidně jednou za měsíc, postel převlékám jednou měsíčně, okna myju 2x ročně, na jaře a na podzim. Koupelnu a WC uklízím průběžně. Občas vytřu podlahu a zametu balkón. Mám byt 2+1, takže mi úklid zabere opravdu jen velmi málo času. Mám ráda pořádek, ale nejsem otrok svého bytu.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 420627.
Archiv anket.